نصیحت‌های اخلاقی جای خود را به عمل‌گرایی بدهد

نصیحت‌های اخلاقی جای خود را به عمل‌گرایی بدهد

7 بهمن 1396 19:53

* غلامرضا حیدری - نماینده مجلس

درباره نقد وزیر کشور نسبت به افشاگری شهردار تهران درباره  محمدباقر قالیباف، نصیحت آقای رحمانی فضلی از لحاظ اخلاقی قابل‌تقدیر است، اما از آن‌طرف باید واقعیت‌های جامعه را هم در نظر گرفت.
در این چهل سال عمر انقلاب مدام نصیحت اخلاقی شنیده‌شده است و آنهایی که وظیفه رسیدگی، پیگیری و حفاظت از اموال عمومی را داشتند باید نتیجه کاری بهتری از خود نشان دهند. البته آقای نجفی باید پاسخگوی گزارش خود باشد و اگر خلاف می‌گوید بدون شک کار نادرستی است، اما درصورتی‌که واقعیت داشته باشد، باید به یک مقام مسئول هم اجازه دهیم تا شهامت ارائه گزارش واقعی را داشته باشد.
امیدوارم که نصیحت‌های اخلاقی روزی جای خود را به اجرا و عمل‌گرایی بدهد و آقای رحمانی فضلی بداند وزیر کشور است و سر منبر نشسته، درنتیجه باید سخن حقوقی مطرح کند.
کار آقای نجفی در صورت اطمینان نسبت به گزارشش درباره عملکرد شهردار سابق درست است.
البته جای قضات نیستم که احکام را توصیف حقوقی کنم، اما به‌اندازه سهم خودم که از پای منبر علما آموختیم باید شرایط جامعه در احکام هم دیده شود.
فردی نانی دزدیده بود. قاضی به شاکی و جماعت حاضر گفت که به این کار فلان مقدار جریمه تعلق می‌گیرد و در ابتدا شخص قاضی از جیب خود جریمه را پرداخت و سپس آن افراد را هم جریمه کرد و بر زبان آورد که ما شنیدیم این فرد از روی ناچاری و گرسنگی این کار را انجام داده که در به وجود آمدن شرایط او ما نیز مقصریم.
آقای خاوری را فراموش نمی‌کنم که مطرح کردند قاضی خوزستان حکم توقیف برای او صادر کرده است، گفته شد مستندات کافی در دست نیست. پس‌ازآن برای شرکت در سمیناری به خارج از کشور رفت و دیگر برنگشت، حتی درصورتی‌که مستندات هم ناقص بود، اما می‌توانستند او را ممنوع‌الخروج کنند، البته مدام مطرح می‌شود که از طریق پلیس بین‌الملل پیگیری صورت می‌گیرد که فایده‌ای هم ندارد. از این نمونه‌ها که به اسم تکنولوژی دور زدن تحریم کارهایی دیگر انجام دادند، زیاد هستند.
نمونه دیگر همین صندوق‌های مالی است که مطرح شد راه‌اندازان صندوق‌های مالی در عمل کلاه‌بردار بودند، البته برخی را به زندان انداخته‌اند، اما صرف زندان رفتن چاره کار نیست. بر اساس گزارشات این افراد عموماً هم به شهر مشهد تعلق داشتند و آغاز اعتراضات خیابانی هم از این شهر صورت گرفت که در عمل به نظر می‌رسد که طلبکارتر هم هستند زیرا آنجا در ظاهر جزیره جدایی از حاکمیت ایران به‌حساب می‌آید.
شهردار تهران در گزارش خود ضمن اشاره به گردش پول‌ها در حساب یکی از پیمانکاران شهرداری از بازگشت این پول به‌حساب مدیر دفتر یکی از معاونان شهردار سابق خبر داد و همچنین در گزارش خود گفته بود «تمام عملکرد مالی و عمرانی شهرداری به‌صورت «دیمی» و بدون برنامه‌ریزی انجام می‌شده و این‌طور که پیداست در زمان قالیباف، شهرداری به وضعیت دوره قاجار به عقب برگشته بود و شخصی سر خوان خزانه می‌نشست و به هر کس دوست داشت، بودجه می‌داد.»
در چنین مواقعی توقع می‌رود تا مسئولان بلافاصله مستندات پرونده فوق را موردبررسی کنند و به اطلاع‌رسانی درباره آن بپردازند، اما در کمال تعجب عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور که در دولت گذشته صلاحیت محمدباقر قالیباف را برای مقام شهرداری تهران مورد تایید قرار داده بود در واکنشی نسبت به این سخنان گفته است: «در مورد ادعایی که آقای نجفی کردند به خودشان عرض کردم که طرح این مسائل در فضای عمومی کشور از طرف هرکسی که خدشه به آبروی دیگران وارد کند و افکار عمومی را دچار تشویش و نگرانی کند و داوری‌های غلطی نیز ایجاد کند، گناه نابخشودنی است.»
 

shareاشتراک گذاری

نظرات شما