دلیل اعتراضات را حل کنیم

ناصر ایمانی در گفتگو با «روزان»:

دلیل اعتراضات را حل کنیم

1 بهمن 1396 18:25

ناصر ایمانی فعال سیاسی اصول‌گرا در گفتگویی با «روزان» به نقد و تحلیل اتفاقات اخیر، اعتراضات و اغتشاشات پس از آن می‌پردازد. موضوعی که همچنان تبعات و واکنش‌های نسبت به آن در رسانه‌های داخلی و از سوی چهره‌های سیاسی و البته مسئولان اجرایی‌، دولتی و غیردولتی ادامه دارد. ایمانی در این خصوص اعتقاد بر آن دارد که «‌در ابتدای امر و جرقه آن از سوی کسانی زده شد که واقعا نسبت به وضعیت اقتصادی و شرایط معیشتی خود اعتراضاتی داشته‌اند. ما به‌صورت جدی هنوز در کشورمان به مشکلات عدیده‌ای از جمله بیکاری و ضعف در خطوط تولید و اشتغال و گرانی و رکود مواجه هستیم. بنابراین طبیعی است که نارضایتی‌هایی نسبت به این مسائل در کشور وجود داشته باشد.» این تحلیلگر و فعال سیاسی اصول‌گرا در نهایت نیز به ما توضیح می‌دهد که «‌قطعا اگر ما مشکلات اقتصادی را حل کرده بودیم، اعتراضی شکل نمی‌گرفت که بعد فضایی برای سوء‌استفاده دیگران شود و به اغتشاش ختم شود.»
*تحلیل و ارزیابی شما از شکل‌گیری اتفاقات اخیر و اعتراضات و به دنبال آن اغتشاشات چیست؟
درباره اعتراضات و تجمعات اخیر تاکنون چهره‌های مختلفی صحبت کرده‌اند. فکر می‌کنم که موضوع تا حد زیادی در این رابطه مشخص باشد. من قبل‌تر هم به این مسئله اشاره کردم که این اعتراضات ممکن است با حاشیه‌ها و اتفاقات تلخی همراه شده باشد ولی در ابتدای امر و جرقه آن از سوی کسانی زده شد که واقعا نسبت به وضعیت اقتصادی و شرایط معیشتی خود اعتراضاتی داشته‌اند. ما به صورت جدی هنوز در کشورمان به مشکلات عدیده‌ای از جمله بیکاری و ضعف در خطوط تولید و اشتغال و گرانی و رکود مواجه هستیم. بنابراین طبیعی است که نارضایتی‌هایی نسبت به این مسائل در کشور وجود داشته باشد. ممکن است در ادامه این اعتراضات وارد جریان‌های دیگری شده باشد ولی وقتی ما به نقطه ابتدایی آن توجه کنیم‌، متوجه خواهیم شد که اگر بتوانیم راهکار و راه‌حل البته ریشه‌ای و مستدل و منطقی برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم فراهم کرده و به مرحله اجرا در آوریم، قطعا ریشه و علل ابتدایی و اصلی این اعتراضات را برطرف کردیم و به تعبیری امکان فراهم شدن و ایجاد چنین اعتراضات و اتفاقات و تبعات بعد از آن را گرفته‌ایم.
*در واقع شما ریشه این اعتراضات و اتفاقات را اقتصادی می‌دانید؟
اگر منظور همان علل ابتدایی باشد که من فکر می‌کنم، عوامل ابتدایی آن را می‌توان اقتصادی دانست. ولی در ادامه اتفاقاتی رخ داد و بعدتر برخی افراد دست به اقداماتی زدند که اساسا اعتراضات از آن شکل ابتدایی خود خارج شده و به سمت اغتشاشات رفت که در این رابطه من فکر می‌کنم که نمی‌توان ریشه این اغتشاشات را اقتصادی و معیشتی دانست ولی قطعا اگر ما مشکلات اقتصادی را حل کرده بودیم، اعتراضی شکل نمی‌گرفت که بعد فضایی برای سوء‌استفاده دیگران شود و به اغتشاش ختم شود.
*از نظر شما تا چه اندازه می‌توان این اتفاقات را جناحی و سیاسی دانست؟

این موضوع را می‌توان از دو جنبه نگاه کرد. یکی ممکن است منظور از بحث سیاسی و جناحی رویکرد معترضان و اغتشاش‌گران باشد که اگر به شعارها توجه کنیم‌، آنان مطالباتی را دنبال می‌کردند که اساسا به یک جناح داخلی مربوط نمی‌شد و آنان بیشتر در جریانی قرار گرفته بودند که خواسته‌های غیرقانونی و خارج از خطوط قرمز کشور را مطرح می‌کردند. از حیث دیگر ممکن است برخی این نظر را داشته باشند که برخی جریان‌ها و جناح‌ها باعث بروز و تحریک چنین اتفاقاتی شدند که من فکر می‌کنم چنین روندی قطعا نمی‌تواند به نتیجه برسد چراکه وقتی بحث درباره منافع ملی باشد نباید منافع جریانی و سیاسی و جناحی را بر آن اولویت داد. از نظر من بهترین راهکار و راه‌حل در چنین شرایطی آن است که همه در کنار هم تلاش کنیم تا مشکلات و مطالبات عمومی حل شود و در سایه این اتفاق می‌توان مطالبات گفتمانی را از دولت دنبال کرد. در این میان اگر نقد و انتقادی هم وجود دارد می‌توان آن را به شکل دوستانه و صریح با دولت و یا دیگر مسئولان در میان گذاشت، البته فراموش نکنیم که معنای نقد با تخریب و اغتشاش و توهین متفاوت است. در مقابل نیز باید مسئولان صادقانه با مردم صحبت کنند و برنامه‌های خودشان را صادقانه به مردم بگویند و اگر در جایی اشتباه کرده‌اند، اعتراف کنند که ما اشتباه کردیم. یعنی در میان مردم باشند و بفهمند که مردم چه مشکلاتی دارند. از این طریق‌ها مسئولان با مردم نزدیک‌تر می‌شوند.

shareاشتراک گذاری

نظرات شما