روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > بین المللی > وال‌استریت ژورنال: پهپادهای انصارالله خطرناک‌تر از آن هستند که عربستان و امارات تصور می‌کنند
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

یک روزنامه آمریکایی با اشاره به افزایش خطر حجم ذخایر پهپادهای جنبش انصارالله یمن علیه عربستان و امارات، تاکید کرد، این پهپادها خطرناک‌تر از آن هستند که عربستان و امارات تصور می‌کنند.

 روزنامه وال‌استریت ژورنال چاپ آمریکا در گزارشی به نقل از برخی منابع آگاه آورد، حملاتی که انصارالله با پهپادهای خود علیه دشمنانش آغاز کرده، دقیق‌تر و فراتر از آن چیزی است که کشورهای عضو ائتلاف عربی و آمریکا رسما اعلام می‌کنند.

یک مسؤول اجرایی شرکت آرامکوی عربستان و یک مسؤول دیگر از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به وال‌استریت ژورنال گفتند: پهپاد انصارالله ژوئیه گذشته پالایشگاه شرکت آرامکو در نزدیکی ریاض را هدف قرار داد و خسارات مالی را به آن وارد کرد، هرچند که ریاض رسما انجام چنین حمله‌ای را تکذیب کرد.

به گفته برخی منابع آگاه، در ژوئیه گذشته یک پهپاد دیگر انصارالله وارد حریم هوایی امارات شده و فرودگاه بین‌المللی دبی را هدف قرار داد و موجب خساراتی به فرودگاه و تاخیر چند پرواز شد.

به گفته مسؤولان سابق آمریکا، ابوظبی گزارش‌های منتشر شده درباره این حمله را تکذیب و واشنگتن نیز از موضعگیری ابوظبی حمایت کرد.

بر اساس ارزیابی‌های مسؤولان عربستان، تعداد پهپادهای انصارالله که توسط نیروهای این کشور رهگیری و ساقط شدند، به بیش از ۱۰۴ فروند رسید.

انصارالله در ادامه به جای پهپادهای کوچک از نمونه پیشرفته آن که قادر به طی ۱۴۰۰ کیلومتر است، به شکل گسترده‌ای علیه پایتخت‌های عربستان و امارات استفاده کردند.

از این پهپاد برای اولین بار در ژانویه گذشته برای ترور برخی مسؤولان ائتلاف استفاده شد و نیروهای انصارالله با آنها یک رژه نظامی در پایگاه العند در یمن را  هدف قرار دادند و شش تن از جمله یک افسر عالی رتبه کشته شدند.

پس از این حمله، ائتلاف عربی حمله‌ای را به پایگاه‌های پهپادهای یمنی آغاز کرد و در ادامه نیز انصارالله حملات پهپادی خود را افزایش داد.

مسؤولان عربستانی مدعی شدند، سامانه‌های دفاع هوایی این کشور در چند هفته گذشته حداقل ۱۷ پهپاد را در حریم هوایی دو کشور رهگیری و سرنگون کردند.

یک مسؤول آمریکایی در گفت‌وگو با وال‌استریت ژورنال تاکید کرد: عربستان و امارات به شکل گسترده‌ای برای تکنولوژی‌های ضد پهپاد سرمایه گذاری کردند اما تولید نسبتا آسان این پهپادها مقابله با آن را دشوار کرده است.

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت، نیروهای انصارالله پهپادها را جایگزین موشک‌های بالستیک کرده و در مدت کوتاهی به ماهرترین گروه‌ها در استفاده از پهپاد تبدیل شدند.

یکی از مسؤولان پنتاگون باز هم با کشیدن پای ایران به میان این کشور را عامل این دستاوردهای انصارالله دانست اما یک مسؤول آمریکایی دیگر گفت: مرکز اطلاعات آمریکا به این نتیجه رسیده که برنامه‌های پهپادی انصارالله داخلی بوده و به حمایت خارجی زیادی نیاز ندارند.

برخی مسؤولان آمریکایی و مسؤولان سازمان ملل بر این باورند که پهپادهای انصارالله تولید داخل هستند اما برخی کارشناسان تسلیحاتی معتقدند، انصارالله برای تولید این پهپادها به سامانه‌های هدایتی پیشرفته و موتورهای کوچک قدرتمندی از خارج نیاز دارد.

کارشناسنان بین‌المللی در داخل پهپادهای انصارالله موتورهای ساخت آمریکا، چین، آلمان و ژاپن را کشف کرده‌اند.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، مسؤولان آمریکایی به شکل رو به فزونی نگران خطرات این پهپادها برای تجارت دریایی و فعالیت‌های ناوهای این کشور در منطقه هستند.

این روزنامه به نقل از یک مسؤول عالی رتبه دولت ترامپ نوشت، هم‌پیمانان آمریکا در خاورمیانه از “اثرات بی‌ثبات کننده” انصارالله بر وضعیت یمن و کشورهای همسایه آگاه هستند اما بسیاری این مساله را جدی نمی‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.