روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > بین المللی > روزنستاین از معاونت دادستانی کل آمریکا کناره‌گیری می‌کند
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

معاون دادستان کل آمریکا که رابرت مولر را در سال ۲۰۱۷ مسئول رسیدگی به پرونده تبانی دولت روسیه با کمپین دونالد ترامپ کرد، اعلام کرد که از سمت خود استعفا می‌کند.

 راد روزنستاین، معاون دادستان کل آمریکا روز ۱۱ ماه مه سمت خود را ترک خواهد کرد. انتظار می‌رفت که روزنستاین در ماه مارس از این مقام کناره‌گیری کند.

کاخ سفید در این باره اظهار نظری نکرده اما اعلام کرده است که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا هم‌اکنون “جفری روزن”، معاون وزیر حمل‌ونقل را برای جایگزینی روزنستاین نامزد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روزنستاین که قرار بود در ماه مارس از سمت خود کناره‌گیری کند، مدت بیشتری در این مقام باقی ماند تا به ویلیام بار، دادستان کل برای مدیریت انتشار عمومی یافته‌های رابرت مولر، بازرس ویژه رسیدگی به پرونده مداخله روسیه در انتخابات آمریکا پس از ۲۲ ماه تحقیقات کمک کند.

روزنستاین در نامه‌ای به ترامپ از دو اصطلاح شناخته شده او استفاده کرده و نوشته است، به استخدام کارمندانی در وزارت دادگستری که “خود را وقف ارزش‌هایی برای بزرگ ساختن آمریکا کنند”، کمک کرده و “ما همیشه آمریکا را در جایگاه اول قرار می‌دهیم”.

روزنستاین که با همکاری بار پس از بررسی مدارک ارائه شده در گزارش مولر، آن‌ها را برای متهم کردن رییس جمهور آمریکا ناکافی دانست، در استعفانامه خود نوشت: ما بدون ترس یا بدون در نظر گرفتن منافع، قانون را اجرا می‌کنیم زیرا مدرک معتبر جانبداری نمی‌کند.

ترامپ و متحدانش معمولاً از روزنستاین که یک جمهوری‌خواه است، برای سپردن مسئولیت رسیدگی به پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا انتقاد کرده‌اند. او همچنین در تصمیم‌گیری‌های وزارت دادگستری شرکت داشته و دموکرات‌ها از این مساله انتقاد کرده‌اند.

پس از انتشار گزارش نیویورک تایمز در پاییز سال گذشته مبنی بر اینکه روزنستاین در سال ۲۰۱۷ پیشنهاد داده که گفته‌های ترامپ را به طور مخفیانه شنود کنند و اعضایی را برای کابینه استخدام کنند که طبق متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا بتوان رییس جمهور را برکنار کرد، احتمال اخراج او از سوی ترامپ مطرح شد. او اما این گزارش را “نادرست” دانسته است.

روزنستاین همچنین هفته گذشته در سخنانی از “منتقدان مزدور” انتقاد و از چگونگی مدیریت تحقیقات مولر دفاع کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.