روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > ورزشی > درآمدزایی ورزشگاه آزادی زنگ خطر برای ورزش قهرمانی!
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

پس از پایان حکم ۴ ماهه سرپرستی فرهاد نیکوخصال در مجموعه ورزشی آزادی، آذر سال گذشته علی اکبر شعبانلو طی حکمی از سوی کریمی مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی سرپرست ورزشگاه آزادی شد و حاشیه‌های زیادی در طی مدت سرپرستی وی برای ورزش قهرمانی به وجود آمد.

  پس از روی کار آمدن حسن کریمی از اواخر سال ۹۶ به عنوان مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی، مدیریت ورزشگاه آزادی دستخوش تغییرات شد که این تغییرات حاشیه‌های زیادی را برای توسعه ورزش قهرمانی در رشته‌های مختلف ورزشی به دنبال داشت که البته در این زمینه شرکت توسعه و اماکن ورزشی نیز بی‌تقصیر نبود. زیرا از زمانی که حسن کریمی مسؤولیت شرکت توسعه را بر عهده گرفته است، به جز برگزاری یک مورد نشست رسانه‌ای دیگر همانند شعبانلو «سرپرست ورزشگاه آزادی» جوابگوی رسانه‌ها نبوده و همین مساله حواشی زیادی را برای شرکت توسعه و ورزشگاه آزادی در پی داشته است.

عملکرد ضعیف سرپرست ورزشگاه آزادی در عدم پاسخگویی به رسانه‌ها در خصوص تجاری‌سازی برخی از قسمت‌های این ورزشگاه از جمله؛ ساخت جاده تندرستی در دریاچه آزادی، گرفتن استخر آزادی از فدراسیون شنا، اجاره سالن ۱۲ هزار نفری برای فستیوال اسب و… چالش‌های زیادی را در طی مدت سرپرستی شعبانلو ایجاد کرده و سبب نگرانی برخی از رؤسای فدراسیون‌های ورزش قهرمانی و حرفه‌ای شده است. کشیدن حصار دور دریاچه آزادی و کندن آن توسط ملی پوشان، ممانعت از تمرین برخی اعضای تیم ملی کشتی و اعتراض محمد بنا و درگیری با سجاد گنج‌زاده مدال آور کاراته ایران به سبب ورود به این مجموعه و همچنین اعتراض اعضای فدراسیون‌های حاضر در این ورزشگاه به سبب اعمال محدودیت‌هایی برای عبور و مرور از جمله حواشی ایجاد شده در بزرگترین ورزشگاه کشور است.

همچنین دریافت پول از مراجعان به ورزشگاه آزادی یکی از اقداماتی است که عملاً واکنش خانواده‌های بسیاری از نونهالان و نوجوانان مستعد فعال در این ورزشگاه را برانگیخته و تداوم آن ممکن است سبب دوری استعدادهای ورزشی از حوزه فعالیت‌های قهرمانی شود.

حتی در جدیدترین تصمیم و به منظور درآمدزایی از ورزشگاه آزادی، شرکت توسعه و تجهیز تصمیم گرفت تا استخر مجموعه آزادی را که به عنوان تنها مجموعه آبی استاندارد که کارکرد ملی و قهرمانی دارد از فدراسیون شنا بگیرد تا به فدراسیون نجات غریق و یا بخش خصوصی واگذار کند و از این طریق بعد از پروژه ساخت جاده تندرستی در اطراف دریاچه آزادی به فکر درآمدزایی بیشتری از این مجموعه باشد.

این در حالی است که این مجموعه آبی به عنوان تنها استخر استاندارد ایران برای هر سه رشته شنا، شیرجه و واترپلو از ابتدا برای این سه رشته خاص طراحی و ساخته شده و تنها فضای استاندارد برای تمرین شناگران در حد قهرمانی و حرفه‌ای است.

هرچند حسن کریمی مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی در سال گذشته با سرکشی‌هایی که از ورزشگاه آزادی در جریان بازسازی آن داشت، نشان داد که توجه ویژه‌ای به این مجموعه دارد، اما با تصمیماتی که اخیراً در ورزشگاه آزادی رخ داد بیانگر آن است که رویکرد وی بیشتر اقتصادی است تا توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای.

به هر صورت بحث درآمدزایی ورزشگاه آزادی به شکل‌های مختلف این شائبه را به وجود می‌آورد که آیا شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی و همچنین سرپرست ورزشگاه آزادی به دنبال تجاری‌سازی هستند یا هدفشان کمک به توسعه ورزش قهرمانی برای آماده‌سازی قدرتمندانه تیم‌ها جهت کسب سهمیه بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو است؟

البته با اتفاقات اخیر و حواشی ایجاد شده در طی مدت سرپرستی شعبانلو در ورزشگاه آزادی به نظر می‌رسد که رویکرد مدیریتی در آزادی صرفاً درآمدزایی است.

با توجه به اینکه حدود یکسال به شروع بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو باقی مانده است، اگر وزارت ورزش و جوانان همچنان در برابر این گونه حواشی سکوت اختیار کند، قطعاً ورزش قهرمانی برای المپیک ۲۰۲۰ شرایط خوبی نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.