روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > ایران > رحیمی‌جهان‌آبادی: «سپاه» ارتش ملی ماست
سایز نوشته:
رنگ نوشته:
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: «سپاه» ارتش ملی ماست و اقدام علیه ارتش و نیروی نظامی یک کشور اقدام علیه امنیت ملی و نقض منشور سازمان ملل متحد است، ایران می‌تواند در مجامع بین‌المللی شکایت کند.
جلیل رحیمی جهان‌آبادی درباره اقدام خصمانه ایالات متحده آمریکا مبنی بر تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان کرد: «سپاه» ارتش دینی،‌ ایدئولوژیک و ملی ما می‌باشد و نیرویی است که از امنیت ایران در مقابل تروریسم منطقه‌ای مثل داعش و کشورهایی که آب و خاک ما را تهدید می‌کنند دفاع می‌کند، اقدام علیه نیروی نظامی یک کشور،‌ اقدام علیه امنیت ملی آن کشور و نقض منشور سازمان ملل متحد است.
وی تصریح کرد: چنین اقدامی نه پیشینه حقوقی دارد و نه عرف بین‌المللی است که نیروی نظامی یک کشور تروریستی اعلام شود و این شیوه در خصوص گروه‌ها یا گروهک‌هایی است که در سراسر جهان ممکن است ترور،‌ بمب‌گذاری یا … انجام دهند؛‌ ولی سپاه یک نیروی نظامی ملی،‌ رسمی و شناخته شده در سطح بین‌المللی است که در جهان در حال فعالیت می‌باشد و ایران می‌تواند و حق دارد بعنوان یکی از اعضای سازمان ملل متحد،‌ به دلیل تهدید علیه امنیت ملی در شورای امنیت از آمریکا شکایت کند.
نماینده مردم تربت‌جام،‌ تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: آمریکا احساس می‌کند در عراق،‌ سوریه و به طور کلی در خاورمیانه بازی را باخته است؛‌ آن‌ها پس از جنگ جهانی دوم تلاش کردند یک تئوری را به دنیا،‌ به‌ویژه کشورهای خاورمیانه که ثروت‌های عظیم نفتی دارند القا کنند که بدون آمریکا تهدید می‌شوند و امنیت ندارند؛ اما امروز مردم خاورمیانه مشاهده می‌کنند که متحدان ایران مثل سوریه،‌عراق،حزب‌الله و … امنیت‌شان در کنار ایران خیلی بهتر تامین می‌شود تا این‌که بخواهند منت آمریکایی‌ها را بکشند و زیر سلطه آمریکا باشند و حضور نظامی در کشورهای‌شان را تحمل کنند.
رحیمی جهان‌آبادی افزود: حضور نظامی آمریکایی‌ها در هر کشور اسلامی که اتفاق افتاد سبب شد تا دولت آن کشورها تحت فشار افکار عمومی مردم‌شان قرار بگیرد چرا که آمریکا از دید مسلمانان جهان حامی اسراییل و کشورهایی است که در حق کشورهای اسلامی اجحاف می‌کند و عمدتا از حکومت‌های دیکتاتوری حمایت می‌کند؛‌ این فشار افکار عمومی باعث می‌شود مردم به دولت‌ها فشار بیاورند و این امر سبب فاصله بین مردم و حاکمیت می‌گردد.
وی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر صرف میلیاردها دلار هزینه آمریکایی‌ها و همچنین چپاول‌شان از کشورهای میزبان‌شان نتوانسته امنیتی که وعده داده بودند را برای کشور‌های میزبان نیروهای آمریکایی تامین کنند؛‌ امروز شاهد هستیم که مسئولین آمریکایی برای سفر به افغانستان باید به پایگاه نظامی بگرام که متعلق به خودشان است بروند،‌یا به صورت غیر رسمی، اعلام نشده و شبانه سفر کنند و آمریکایی‌ها در عراق،‌ افغانستان و … امنیت ندارند و این در حالی‌ است که نیروهای آمریکایی آمده بودند تا برای این کشورها امنیت ایجاد کنند اما الان امنیت خودشان را هم نمی‌توانند تامین نمایند.
این نماینده مجلس افزود: مردم منطقه نظاره‌گر این مسائل و اتفاقات هستند و می‌بینند که ایرانی‌ها و سپاه توانسته‌اند امنیت را در کشورهایی که توسط داعش و تروریسم تهدید می‌شدند برقرار کنند؛‌ این تبعات سنگین مالی و امنیتی برای آمریکا دارد چرا که حضور آن‌ها در منطقه خاورمیانه و پایگاه‌های نظامی‌شان را زیر سوال می‌برد.
رحیمی‌ جهان‌آبادی عنوان کرد: اکنون هم آمریکا در مقابل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دچار مشکل شده است و می‌خواهد به نحوی یک جنگ روانی راه بیاندازد.
وی گفت: تحلیل‌های ترامپ شبیه تحلیل‌های متوهمانه سازمان منافقین شده که چهل سال است می‌گویند جمهوری اسلامی یک یا دو ساعت بعد سقوط می‌کند، ترامپ در این فاز قرار گرفته و این مسیری است که به نفع ملت و متحدان آمریکا هم نیست و فقط به امنیت بین‌المللی آسیب می‌زند.
رحیمی جهان‌آبادی بیان کرد: ترامپ با این اقدام به‌دنبال فشار روانی است و همچنین می‌خواهد مشروعیتی هم برای جناح تندرو داخلی آمریکا کسب کند اما این کارها حاصلی به‌دنبال نخواهد داشت.
وی تاکید کرد: ایران می‌تواند بعنوان تهدید علیه صلح و امنیت بین‌المللی براساس فصل هفتم سازمان ملل و مداخله در امور داخلی یک کشور مستقل و اقدام علیه امنیت ایران در شورای امنیت و مجامع بین‌المللی طرح شکایت کند و باید با قدرت این اقدام ترامپ را بعنوان یک نمونه آشکار از دخالت آمریکایی‌ها در کشورهای مستقل بیان و رسوا کرده و آمریکا‌یی‌ها تحت فشار افکار عمومی قرار گیرند.
این نماینده مجلس با اشاره به پیش‌رو بودن انتخابات در اسراییل گفت: به میزانی که فضای خاورمیانه ملتهب باشد،‌شانس پیروزی نتانیاهو در انتخابات بیشتر است و ترامپ تلاش می‌کند با این شیوه به التهاب و ناامنی در خاورمیانه دامن بزند تا نتانیاهو مجددا رای بیاورد و بعنوان متحد آمریکا در منطقه حرف‌های ترامپ را تکرار کند.
وی افزود: همچنین هدف دیگر ترامپ از دامن زدن به این التهابات این است که اقدامات نیروهای تندروی آمریکایی زیر سوال نرود که میلیاردها هزینه‌ای که در خاورمیانه کردند چه حاصلی داشته است؛‌ و با این اقدامات خصمانه تلاش دارند بگویند که خاورمیانه همچنان مشکلات دارد و باید حضور داشته باشند.
رحیمی جهان‌آبادی تاکید کرد: اگرچه در داخل کشور اختلاف نظرهای سیاسی و جناحی داریم ولی در دفاع از امنیت ملی و نیروهای نظامی و امنیتی‌مان متحد و یکپارچه هستیم؛‌ چرا که تضعیف سپاه،‌ تضعیف امنیت کشور است.

/ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.