روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > اقتصادی > بانوان کارآفرین در گفتگوی صمیمانه با روزان: تغییر قیمت‌ها ضرر بزرگی به کارآفرینان می زند
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

سوزان بختیاری زاده – روزنامه نگار – قسمت دوم: سیده فرانک موسوی در رابطه تسهیلات بانکی می‌گوید : صندوق کارآفرینی امید‌، صندوقی است که وامهایی با سود 4 درصد به تولید کنندگان خانگی پرداخت می‌کند یکی از افرادی که می‌توانند از این صندوق وام دریافت کنند مشاغل خانگی و اشتغال‌های خرد با موضوعات مختلف هست که ما افراد با سواد و توانمند را حمایت کرده تا از طریق این افراد وام هایی گرفته شود و آنها طرح‌های افراد کم سواد و کم توان را پشتیبانی کرده و از این طریق اشتغال‌های خانگی نیز حمایت شده و ایحاد شغل کنند .

وی اضافه می‌کند : امسال ما مجوز بیش از 200 صندوق خرد روستایی و عشایری را در کارنامه داریم که با آورده بسیار ناچیزی که خودشان دارند از محل اعتبارات ملی به این صندوق اعتبار تزریق می‌کنیم و ایحاد اشتغال خانگی می‌کنیم و این کار فوق‌العاده موفق بوده است و به این نتیجه رسیده ایم که اشتغال‌های خانگی بسیار خوب جواب می‌دهد .

موسوی می‌گوید :در اعتبارات عمرانی سال 97 تعدادی بازارچه‌های خود اشتغالی بانوان پیش‌بینی کرده‌ایم که اگر اعتبار آن داده شود در بعضی شهرستان‌ها بازارچه‌های دائمی نیز ایجاد خواهیم کرد . همچنین برای فروش دستاورد زنان مکاتبه‌هایی با شهرداری‌ها داشته‌ایم که از محل خودشان یا مالیات ارزش بر افزوده بازارچه هایی برای بانوان ایجاد شود .

وی در خصوص کارهای انجام شده و اتفاقاتی که تا آخر سال به وقوع خواهد پیوست می‌افزاید : در هفته آخر مهرماه یعنی از 24 تا 26 یک کارگاه آموزشی برای 100 نفر از زنان کارآفرین خواهیم داشت که یک تیم آموزشی خیلی قوی این افراد را آموزش خواهند داد . همچنین یک میلیارد و سیصد میلیون تومان از شورای اجتماعی کشور به زنان سرپرست خانوار تخصیص داده شده که قرار هست در زمینه کارآفرینی و اشتغال زنان سرپرست خانواده و توانمند سازی آنها باشد تا بتوان با این توانمند سازی آنها را از پوشش سازمان بهزیستی خارج کرد .

موسوی خاطر نشان می‌کند که در سال گذشته 1600 وام سه میلیون تومانی از طریق بانک‌های مختلف با همکاری امور بانوان استانداری برای حمایت از زنان سرپرست خانواده در زمینه اشتغال نیز پرداخت شده است و بیش از یک ششم طرحهایی که دولت در سطح استان قبول کرده متعلق به بانوان است و این آمار نسبت به گذشته قابل توجه بوده و حائز اهمیت است .

مدیرکل امور بانوان استانداری خوزستان در آخر می‌گوید : متاسفانه خیلی از بانوان از تسهیلاتی که دولت ایجاد کرده آگاه نیستند و ما مرتبا از طریق مصاحبه‌ها و گزارشات این اطلاع‌رسانی را انجام می‌دهیم اما باز هم اطلاع‌رسانی کافی نیست . وی اضافه می‌کند که متاسفانه آمار زنان سرپرست خانواده در استان خوزستان با چند استان دیگر برابری می‌کند و قطعا اعتبارات دولت جوابگو نخواهد بود به هر حال ما تلاشهایی را برای تسهیلگری انجام می‌دهیم و قاعدتا بخش غیر دولتی هم باید به کمک دولت آمده تا بتوانند به طور درستی از تولیدکنندگان داخلی حمایت کرد .

شهلا عموری رئیس اتاق بازرگانی اهواز می‌گوید : اتاق بازرگانی با هدف به‌وجود آوردن بستر رشد و توسعه اقتصاد کشور همچنین تبادل افکار و بیان آرای مدیران صنعتی، بازرگانی، کشاورزی و معدنی در چارچوب وظایف و اختیارات معین تشکیل گردید که در مجموع نقش مشورتی و حمایتی دارد و فی نفسه حق ورود عملی در حوزه ی فعالیت‌های اقتصادی را ندارد.

وی ادامه می‌دهد : با توجه به اینکه امسال سال حمایت از کالاهای داخلی نام‌گذاری شده اتاق بازرگانی اهواز در همین رابطه از طریق کمسیون بانوان پاسخگوی یکی از نیازهای بانوان کارآفرین در زمینه آموزش بوده است. اتاق بازرگانی با اعزام بزرگ‌ترین هیات تجاری بانوان و برگزاری همزمان نمایشگاه ویژه بانوان در بصره عراق، موفق شد بسیاری از برندهای مرتبط به پوشاک و صنایع دستی به‌ویژه تابلو فرش نفیس، محصولات غذایی و… بانوان کار آفرین را در معرض نمایش قرار دهد و ضمن فروش مستقیم محصولات توانستیم زمینه عقد قرارداد با چند تن از بانوان را فراهم نماییم. تاثیر نمایشگاه مذکور آثار و نتایج مستمری بر جای گذاشت به‌گونه‌ای که حدود دو ماه پیش هیات بلندپایه زنان بصره و جنوب عراق به ریاست خانم وفیقه… که عضو پارلمان زنان عراق نیز است به اهواز تشریف آوردند و در راستای گسترش هر چه بیشتر روابط اقتصادی و فرهنگی زنان استانهای جنوب عراق و استان خوزستان تفاهم نامه‌ای به امضاء رسید که از جمله ی مفاد آن می‌توان به برگزاری نمایشگاه‌های مستمر فصلی در عراق و اهواز اشاره کرد.

عموری اضافه می‌کند : این اتفاق می‌تواند زمینه ساز رونق کسب و کار زنان فعال اقتصادی ما بشود به‌ویژه اینکه در تفاهم نامه مذکور به بخش آموزش زنان عراق توسط زنان خوزستانی توجه شده که امیدوارم گام عملی این تفاهم نامه در اوایل زمستان برداشته بشود. همان‌طور که گفته شد وظیفه اتاق بستر سازی و رفع موانع از پیش روی فعالان است که در رابطه با خدمات اتاق به زنان می‌توان به رفع مشکلات بیمه و مالیات بخشی از بانوان که به اتاق مراجعه کردند اشاره نمود.

رئیس اتاق بازرگانی اهواز می‌گوید :معتقد هستیم که در بخش صنایع دستی پتانسیل بسیار بالایی نزد بانوان ما وجود دارد که به‌دلیل عدم آموزش در بازاریابی و موضوع علامت تجاری و برند بسیاری از محصولات ساخت بانوان خوزستانی به قیمت نازل از آنها خریداری و با الصاق برندهای معتبر بر روی آنها‌، آن محصولات را به قیمت بالاتر به فروش می‌رسانند. برنامه‌ای در دست اقدام داریم که در آن از همه زنان فعال در این زمینه دعوت خواهیم کرد و ضمن آموزش‌های لازم ویژه بازاریابی علمی و نحوه تبلیغات، به آنها در زمینه ثبت برند برای محصولاتشان کمک‌ خواهیم کرد.

یکی از اقداماتی که می‌تواند به‌نوعی کمک‌ به حال بانوان فعال ما تلقی شود، پیگیری و حل و فصل هر مشکلی است که ممکن است بانوان در رابطه با ادارات دولتی داشته باشند که در همین رابطه مشکلات بانکی، یا اشکلاتی که در رابطه با اعطای مجوز ممکن است در مسیرشان ظاهر شود و… را می‌توان نام برد.

وی در خصوص فعالیت‌های آینده می‌گوید :

به احتمال زیاد همایشی مختص و در حوزه بانوان برای آبان‌ماه پیش بینی کردیم که احتمالا یا تاثیر زنان در اقتصاد و کارآفرینی باشد یا موضوعی مرتبط که در سطح ملی نیز مهمان خواهیم داشت و همچنین تقدیر خواهیم کرد از بانوان نمونه استانی و در خصوص نمایشگاه امسال تلاش می‌کنیم مهمان از کشورهای دیگر دعوت کنیم و بشدت پیگیر موارد توریسم و توریسم درمانی هستیم.

در خصوص کارگاههای اموزشی نیز بستگی به تقاضای اعضای اتاق دارد اما در تفاهم نامه‌ای که با انجمن بانوان عراق بستیم قرار شد اموزش بافت تابلو فرش را در دستور کار قرار دهیم که در حال فراهم نمودن ساز و کارش هستیم.

مرضیه امیری مشاور فرماندار در امور بانوان در خصوص حمایت از زنان تولید کننده نیز می‌گوید :

واقعیت این است که در اهواز ما بازارچه یا فضای مناسب نمایشگاهی برای خانمها نداریم.خیلی پیگیری کردیم شهرداری هم قول ایجاد چند بازارچه برای بانوان داد. اما در عمل اتفاقی نیفتاد و همون دو تا پارک ویژه بانوان هم تعطیل شد خانم‌هایی که به ما مراجعه می‌کنند برای ایجاد یک شغل یا تولید ما راهنمایی‌شان کردیم به ادارات و سازمان‌های مرتبط و پیگیری می‌کنیم برای تسهیل در کارشون . این حداکثر کاری است که ما می‌تونیم براشون انجام بدهیم چون قانون برای حوزه اشتغال اختیاراتی به ما نداده و متولی‌های دیگری تعریف کرده ما نهایتا بتوانیم نظارت کنیم یا اینکه از طریق روابط ورود کنیم

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.