روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > اقتصادی > زنان فعال اقتصادی در جایگاههای مختلف
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

 حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب‌ اسلامی با توجه به حوزه بسیار مهم اقتصادی سال 1397 را سال «حمایت از کالای ایرانی» نام‌گذاری کردند. که البته این حمایت را از سوی همه آحاد ملت از جمله مسئولین دانسته که می‌باید همه از تولید و تولید‌کنندگان داخلی برای برداشتن مشکلات حمایت کرده و همکاری کنند.

در این میان بسیاری از تولیدکنندگان و کارآفرینان «زن» بوده که پا به پای مردان و دیگر تولیدکنندگان در حال فعالیت اقتصادی بوده و در همین مسیر مشکلات بسیاری بر سر راه خود دارند . بدین منظور گزارشی از این زنان فعال اقتصادی در جایگاههای مختلف مانند تولید کننده و مسئول تهیه شده که در ادامه می‌خوانید .

مریم عبیات که یک تولیدی پوشاک دارد و پوشاک مدارس‌، کارخانجات‌، بیمارستان و شرکت‌های مختلف را تهیه می‌کند در خصوص مشکلات خود‌، می‌گوید : بزرگ‌ترین  مشکل من تهیه مواد اولیه برای تولیدات لباس‌های سفارش شده است . مواد اولیه و مایحتاج ما به راحتی خریداری نمی‌شود و برای هر بار خرید باید به تهران بروم که هر بار رفتن این سفرهای کاری دردسرهای خود را دارد .

عبیات می‌گوید : هر بار که برای خرید به تهران می‌روم استرس تغییر قیمت‌ها را دارم زیرا با تغییراتی که در بازار افتاده احتمال اینکه قیمت‌ها بالا رفته باشد بسیار زیاد است . در صورتی که قیمت هایی که در قرادادهای ما نوشته شده تغییر نخواهد کرد و همین باعث ضرر بزرگی خواهد شد .

وی مشکل دیگر خود را کارفرمایان و خریداران دانسته و ادامه می‌دهد : ما با تمام سختی‌ها و مشکلات سفارشات را با کیفیت خوب و حتی عالی آماده کرده و در تاریخی که تعهد داده ایم‌، تحویل مشتریان می‌دهیم اما یکسال از پایان کار و تحویل سفارش گذشته است و هنوز پیمانکار طرف قراداد با من تسویه حساب نکرده و بدهکار است . در صورتی که من در این مدت یک سال بسیار هزینه کرده‌ام مانند خرید مواد اولیه‌، حقوق کارگران‌، پول برق و …

وی اضافه می‌کند : برای اینکه به پول خود برسم باید وکیل گرفته و از طریق مراجع قضائی اقدام کنم که این خود یک پروسه طولانی و هزینه بر است .

زهره سالاری که یک آموزشگاه کوچک دارد و به آموزش صنایع دستی و قالی بافی مشغول است‌، می‌گوید : سالیان درازی است به این کار مشغول هستم و به کار خود خیلی علاقه دارم و از جان خود برای آموزش به دختران و زنان شهر اهواز مایه گذاشته ام‌، اصلا پشیمان نیستم اما حالا متوجه شده‌ام که حقوق بازنشستگی بسیار مبلغ ناچیزی است و کفاف زندگی را ندارد .

سالاری ادامه می‌دهد : حق بیمه خود را از طریق نوع بیمه قالیبافان تا الان پرداخت کرده و بازنشست شده‌ام اما حقوق بازنشستگی بسیار کم است از مسئولین و نمایندگان مجلس می‌خواهم حتما در این مورد اقداماتی کرده و ما را حمایت کنند .

وی اضافه می‌کند :صنایع دستی در تمام دنیا بسیار با ارزش و گران‌قیمت است برای حمایت از این محصولات با ارزش باید مرتبا نمایشگاه برگزار کرد و در نمایشگاههای خارجی نیز شرکت کرد . بازارچه‌های فصلی و دائمی برای این قشر از جامعه یعنی زنان کارآفرین و تولید کننده برپا نمود اما متاسفانه این بازارها در سطح شهر و استان بسیار کم است و دیده نمی‌شود .

سالاری اظهار می‌کند : همین نمایشگاههای برگزار شده هم کیفیت بالایی ندارند و مرتبا به یک صورت برگزار شده و محصولات و تولیدات تکراری است در همچنین مواقعی باید از کشورهای همسایه و نزدیک نیز دعوت کرد تا علاوه بر بالا بردن کیفیت نمایشگاه‌، تبادل نظر و اطلاعات نیز صورت گیرد

زهرا حیدری دیگر تولید کننده زن که در اهواز فعالیت دارد می‌گوید : درست است که هر تولید کننده‌ای باید سرمایه و آورده‌ای داشته باشد اما در نهایت و برای ادامه کار به تسهلات بانکی نیاز خواهد داشت اما گرفتن وامهای بانکی خود بسیار سخت است و مشکل دیگر اینکه با اوضاعی که در ضمانت‌های بانکی پیش آمده و متاسفانه تولید کنندگانی که وام گرفته و اقساط پرداخت نکرده اند برای ضامنین خود مشکل به‌وجود آورده‌، برای همین اعتماد در افراد برای ضامن شدن از بین رفته است و همین باعث شده که وام گرفتن مشکل شود‌، کاش شرایطی دیگر برای گرفتن تسهیلات گذاشته شود تا تولید کنندگان بتوانند از این تسهیلات به راحتی استفاده کنند .

سیده فرانک موسوی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان در خصوص حمایت از تولید کنندگان زن می‌گوید : متاسفانه در این قشر ما با دو مشکل بسیار بزرگ رو به رو هستیم اول اینکه تعدادی از این زنان بدون کوچک‌ترین آگاهی از بازار و مسائل اقتصادی وارد این حوزه می‌شوند که بعد از مدت کوتاهی ورشکست شده و این خود معضل دیگری را به بار خواهد آورد .

موسوی مشکل دیگر را فراوانی و اشباع یک حرفه و شغل دانسته و اضافه می‌کند : در بعضی از شهرها این‌قدر تولیدات شبیه هم و با یک نوع تولید ایجاد شده که رقابت به‌صورت درستی صورت نمی‌گیرد و باعث تعطیل شدن بعضی از این تولیدی‌ها می‌شود . برای همین مدیر کل امور بانوان استانداری خوزستان از زنان مشتاق که خواهان فعالیت در بازار کار هستند خواست که حتما قبل از شروع کار بسیار مطالعه کرده و اطلاعات خود را بالا برده سپس اقدام به کار کنند .

سیده فرانک موسوی در بحث اشتغال و ایحاد آن می‌گوید : دولت سامانه فراگیر را قرار داده تا هر کسی که دارای طرح و ایده‌ای است‌، اطلاعات مربوط را وارد این سامانه کرده و با توجه به رسته‌های مختلفی که در این سامانه وجود دارد‌، آورده خود را اعلام کرده و میزان تقاضای خودش را نیز اعلام می‌کند .

وی ادامه می‌دهد : تا سال گذشته این طرح‌ها در کمیته فنی شهرستان تایید می‌شدند و بعد در کمیته فنی استان می‌آمدند که امور بانوان هم یکی از اعضای این کمیته هست . وقتی طرحهایی از بانوان در این کمیته مطرح شود طبیعتا امور بانوان از آنها دفاع می‌کند تا بتوانند تسهیلاتی را دریافت کنند و از این طریق از تولیدات داخلی نیز به نوعی حمایت می‌کنیم . طرح‌های کمتر از 250 میلیون تومان در کمیته فنی شهرستان و طرح‌های بالای 250 میلیون تومان در کمیته فنی استان مطرح خواهد شد .

مدیر کل امور بانوان در خصوص بخش روستایی می‌گوید : در بخش روستایی هم به همین شکل از تسهیلات فراگیر روستایی که با سود 4 درصد هست از طرح‌ها پشتیبانی کرده ایم . همچنین از طرحهایی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی که خود میراث فرهنگی هم 8 درصد یارانه به طرح‌های تصویب شده داده است .

وی ادامه می‌دهد : دولت با دادن تسهیلات کم بهره از تولیدکنندگان حمایت می‌کند و ما به‌عنوان دولت از این راه برای تقویت تولیدکنندگان داخلی تسهیلگری می‌کنیم و بخش بازاریابی و تبلیغات که بخش بسیار مهمی است با خود تولیدکنندگان است .

موسوی در خصوص برگزاری نمایشگاه می‌گوید : به طور دائم در محل نمایشگاه بین‌المللی مرتبط با نمایشگاه ما همیشه غرفه هایی را داشته ایم منتهی یکی از چالشهای بزرگ ما برای برگزاری نمایشگاه این هست که بسیاری از خانم‌ها غرفه‌ها را به‌صورت رایگان می‌خواهند و از آنجایی که نمایشگاه توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شود این برای ما مقدور نیست برای همین با استقبال کمتری از سوی خانم‌ها ی تولید کننده روبه‌رو هستیم.

وی اظهار می‌کند : با تمام اینها بارها شده که ما با خانم‌های تحت پوشش کمیته امداد‌، بهزیستی و دیگر ارگان‌ها و سازمان‌های مردم نهاد همکاری کرده و غرفه هایی رایگان در اختیارشان قرار داده ایم .

 

 

  • مصاحبه کننده: سوزان بختیارزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.