روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > اقتصادی > تامین بیش از ۷۵ درصد نیازهای کالایی نفت از داخل
  • اپراتور اقتصادی
  • 175 بازدید
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

به گفته مدیر پشتیبانی ساخت و تأمین کالا شرکت ملی نفت ایران، هم اکنون با قاطعیت می‌توان گفت که بیش از ۷۵ درصد نیازهای کالایی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران از داخل و باکیفیت مطلوب تأمین می‌شود.

به گزارش ایسنا، رامین قلمبر دزفولی، ضمن مقایسه روند تأمین کالا در چهل سال گذشته تاکنون، گفت: سابق بر این، تنها یک تماس تلفنی کافی بود تا ۴۸ ساعت بعد بهترین و جدیدترین مدل توربین انگلیسی یا آمریکایی در آبادان تخلیه شود. همه چیز وارداتی بود حتی در فروشگاه‌های نفت در خرمکوشک اهواز جوجه کباب هم از انگلیس وارد می‌شد.

وی افزود: در شرایطی که صنعت نفت کشور شدیداً به واردات کالا و تجهیزات وابسته بود، انقلاب اسلامی ایران پیروز شد و همزمان نفت تحریم را تجربه کرد. شرکت ملی نفت ایران از یک شرکت ۱۰۰ درصد مصرف گرا با تحمل جنگ و شرایط خاص آن، باید در مسیری حرکت می‌کرد که بتواند نیازهای اساسی خود را تأمین کند.

قلمبر دزفولی با بیان اینکه توجه به ساخت داخل در صنعت نفت از زمان جنگ آغاز شد، اظهار کرد: اما این موضوع به طور متمرکز در شرکت ملی نفت ایران از سال ۱۳۷۲ کلید خورد به طوری که نخستین لاینر هنگر (آویزه‌های استری چاه‌های نفت و گاز) در سال ۱۳۷۳ در مناطق نفت‌خیز جنوب نمونه‌سازی و یک سال بعد با تأیید و انجام تست، وارد چاه شد. گفتنی است، قیمت این تجهیز داخلی سازی شده، یک هفتم نمونه خارجی بود.

وی ادامه داد: با گذشت زمان سازندگان داخلی فعالیت‌های خود را گسترش دادند. در سال ۱۳۸۰ بیشتر کالاها به روش مهندسی معکوس ساخته و نمونه تحویل می‌شد اما این‌که سازنده‌ای بخواهد متناسب با نیاز صنعت، کالایی را طراحی و تولید کند، هنوز ممکن نبود. البته برخی شرکت‌های دولتی بودند که کارهای تحقیقاتی و طراحی انجام می‌دادند اما هم هزینه بسیار بالا بود و هم زمان زیادی می‌طلبید.

قلمبر دزفولی افزود: اکنون و بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی، خیلی قاطع می‌توانم بگویم که بالای ۷۵ درصد نیازهای وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران و با کیفیت قابل قبول از داخل تأمین می‌شود.

به گفته وی، با آغاز بومی سازی ۱۰ گروه دوم کالایی و سیاست‌های پیش رو در حوزه داخلی سازی، در سال ۱۴۰۰ و نیمه راه برنامه ششم توسعه، به طور قطع ۸۵ درصد، حتی ۹۰ درصد نیازهای صنعت نفت به کالا از داخل تأمین خواهد شد.

قلمبر دزفولی، لازمه رسیدن به خودکفایی در حوزه کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت را تغییر نگرش و سیاست در شرایط تحریم خواند و گفت: قوانین باید متناسب با شرایط تحریم و خاص مالی و پولی و تورمی کشور وضع شود.

بر اساس اعلام شرکت ملی نفت، وی توضیح داد: مدیریت کالا با سازندگان داخلی در شرایط پیش از تحریم قرارداد امضا کرده، حال اگر سازنده بخواهد در شرایط حاضر به تعهداتش عمل کند، قطعاً ورشکست خواهد شد. حتی اعمال تعدیل در پرداخت‌ها هم نمی‌تواند جبران‌کننده هزینه تأمین مواد اولیه باشد. واقعاً نمی‌توان سازندگان را با قرارداد و ضمانت‌نامه‌هایی که داده‌اند تحت فشار قرار داد. حمایت ما به عنوان مجموعه نفت از سازندگان باید واقعی باشد.

قلمبر دزفولی با بیان این‌که شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت به تنهایی نمی‌توانند در شرایط حاضر کمک‌رسان سازندگان باشند، گفت: تمام حوزه‌های عملیاتی کشور، بانک‌ها، وزارت اقتصاد، وزارت صنعت، معدن و تجارت و … باید دست به دست هم بدهند. باید پذیرفت که کار کردن در شرایطی که روزانه قوانین گمرکی آن و بانک مرکزی عوض می‌شود، دشوار است.

وی افزود: باید به سازنده‌ها و کارشناسان در شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت افتخار کرد. همین‌ها هستند که ۴۰ سال پای کار ایستادند و صنعت ساخت داخلی را به این جا رساندند؛ به جایی که با افتخار اکنون می‌توانیم بگوییم که ۷۵ درصد نیازهای صنعت از داخل تأمین می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.