روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > اجتماعی > ازدواج کودکان جنایت و خشونت است
حمایت یک امام جمعه از طرح ممنوعیت کودک-همسری:
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

گروه اجتماعی- یکی از امامان جمعه کشور هشدار داده که کودک-همسری شبیه  جنایت و خشونت است؛ اما فقر و کودک همسری در ایران همچنان شانه به شانه هم حرکت می کنند؛ طوری که با افزایش وام ازدواج  به نفری 15 میلیون تومان و حالا نفری 30 میلیون تومان، ترس از طمع برخی خانوارها برای کودک فروشی به عوض دریافت این وام باعث نگرانی  مسئولان شده است؛ آنقدر که محمد تندگویان، معاون وزارت جوانان پیشاپیش به این خانوارها هشدار داده “وام ازدواج به کودک همسران تعلق نمی گیرد؛   والدین به بهانه این وام، کودکانشان را وادار به ازدواج نکنند.”

تلاش های فعالان اجتماعی، معاونت زنان دولت  وبرخی نمایندگان مجلس برای ممانعت از کودک همسری تا امروز در ایران به جایی نرسیده است؛ اگرچه برخی مراجع هم با این طرح موافقت کردند؛ اما تندروهای مجلس هنوز جلوی تصویب آن را می گیرند.

آنچه در طرح ممانعت از کودک همسری در ایران امده حتی دنبال ممنوعیت ازدواج زیر 18 سال نیست. خواسته دولت از مجلس، فقط و فقط ، ممنوع کردن ازدواج کودکان زیر 13 سال است؛ اما مجلسی ها زیر بار نمی روند!

همین موضوع باعث شده تا در فضای مجازی بسیاری از مردم از مسئولان مخالف طرح بپرسند آیا حاضرند دختربچه های کم سن و سال  خود را به عقد ازدواج کسی در بیاورند؟ تا این لحظه هیچکدام از مسئولان به این سوال پاسخ نداده اند. البته پاسخ مشخص است.

ابتکار:  باید مانع ازدواج   زیر ۱۳ ساله ها شویم

معصومه ابتکار، معاون زنان  دولت روحانی، اعلام کرده همچنان پیگیر طرح ممنوعیت ازدواج کودکان هستند. وی تصریح کرده است:  “باید مانع ازدواج دختران زیر ۱۳ ساله شویم؛ این ازدواج‌ها اجباری و به دلایل اقتصادی، قومی و از روی عدم آگاهی است.”

وی برای جلب رضایت مخالفان این طرح تاکید کرده ما ” طرفدار این نیستیم که سن ازدواج کلاً بالا برود؛ بلکه بحث ما این است که سن ازدواج از یک سنی نباید پایین‌تر بیاید.”

جدائی:بچه دبستانی نباید ازدواج کند

اصغر جدائی، امام جمعه بیله سوار اردبیل هم در مصاحبه ای با ایرنا، کودک همسری را جنایت و خشونت خوانده و گفته است:  شنیده ام برخی از آقایان در سن بالا از مناطق روستایی   و خانواده های نیازمند همسر کم سن و سال اختیار می کنند؛ به نظر من این مساله چیزی شبیه به جنایت است. چون این بچه بدون شک به بلوغ فکری، جسمی و حتی جنسی نرسیده است.

وی تصریح کرد: زندگی و تشکیل خانواده به همین راحتی نیست. نیاز به مدیریت دارد. کودک 10 ساله نمی تواند زندگی را مدیریت کند. یک بچه دبستانی که ذهنش خالی از مسائل مختلف است و تجربه خاصی ندارد چگونه می شود یک زندگی را مدیریت کند.    حتی بعید می دانم افرادی که با این موضوع مخالفت می کنند حاضر شوند، دخترانشان در کودکی ازدواج کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.