روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > اجتماعی > همه چیز هست؛ فقط کارگران پول ندارند
برخورد توهین آمیزتامین اجتماعی با کارگران بی بسته
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

مهدخت قویدل – وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه چرا مرغ و گوشت گران شده، به جای حل مشکل، ملت را حواله داده به شکرگذاری ازنعمت های خدا و گفته بروید شکر کنید که همه چیز هست! سرپرست سازمان  تأمین اجتماعی از پیگیری کارگران برای گرفتن بسته حمایتی شاکی شده و گفته است:” ۱۰ میلیون بسته دادیم؛ ۱۰ میلیون نفر دیگر هم مدعی هستند!” ظاهرا مردم یک چیزی هم به مسئولان بدهکار شده اند.

وزیر جهاد کشاورزی در حالی از وفور نعمت در کشور صحبت می کند که اکثریت مردم توان خرید گوشت کیلویی 100 هزار تومان را ندارند. صف گوشت یخ زده روز به روز شلوغ تر می شود؛ قیمت مرغ و لبنیات هم آنقدر گران شده که از سبد کالای بسیاری از کارگران حذف شده است.

در حالیکه میانگین حقوق  حدود 12 میلیون کارگر ایرانی  یک میلیون و 500 هزار تومان است؛ در حالیکه تمام کالاهای اساسی و غیر اساسی بدون استثنا در یک سال گذشته  با رشدی دو تا سه برابری مواجه شده اند؛ تامین اجتماعی با افتخار از حذف سبد کالای نیمی از کارگران کشور صحبت می کند!

مجلس از افزایش درخواست خانوارها برای اینکه تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی قرار بگیرند، خبر می دهد. مسئولان   هر روزهشدار می دهند که مردم گرسنه هستند؛ اما غول فقر هم بیکار ننشسته و در این تورم خانمان برانداز، ثانیه به ثانیه بزرگتر می شود و هر روز تعداد دیگری از کارگران به آغوش   فقر می روند؛ اما دریغ از یک تدبیر از سوی مسئولان و دولت.

تامین اجتماعی برای اینکه باز هم مردم را سر کار بگذارد یک شماره و چند کد دستوری برای پیگیری داده که کارگران بفهمند به دلیل کدام جرم،   بسته به آنها تعلق نگرفته است. خط 1420 یکی از این راه ها ست که در طول هفته گذشته مدام بوق اشغال می زند.

کد دستوری *4*4#  که بعد از یک هفته از وعده ها هنوز فعال نیست. دو کد دستوری *142*9#  و #۸*۱۴۲* به تازگی اعلام شده که احتمالا چون حجم ارسال تقاضا از سوی کاربران بالاست، باید بارها  و بارها تلاش کنید تا وارد آن شوید. حتی وقتی درخواست خود را ثبت می کنید، برخلاف وعده سازمان، هیچ پیامکی برای شما ارسال نمی شود که علت حذف بسته را به شما اطلاع دهد.

اگرچه در کلام همیشگی مسئولان، مردم ولی نعمت هستند و آنها خدمتگزار ملت؛ اما در واقعیت مسئولان سازمان تامین اجتماعی هیچ اعتقادی به این گزاره ندارند و رسما کارگران را سر کار گذاشته اند.

شوخی تلخ  دولت سر بسته حمایتی با کارگران، افزایش لحظه به لحظه فاصله طبقاتی،  هشدارهایی است که مسئولان اگر ادعای تدبیر دارند، باید آن راجدی بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.