روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > اجتماعی > فقرای شاغل، محصول فریز مزدی/ هزینه ماهانه خانوار کارگری ۵ میلیون تومان اعلام شد
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

مهدخت قویدل – هزینه ماهانه یک خانوار کارگری از سوی انجمن صنفی کارگران، 5 میلیون تومان اعلام شد؛ این در حالی است که مرکز پژوهش های مجلس   این رقم را حدود 3 میلیون تومان اعلام کرده است! دولت هم به سیاق گذشته ترجیح می دهد خط فقر رسمی را اعلام نکند و به سیاست فریز مزدی ادامه دهد؛ با این وضعیت؛ حقوق کارگران در سال اینده چه قدر تعیین می شود؟ آیا دولت به آمار حداقل معیشت واقعی  توجه می کند یا کارگران را در دریای تورم رها می کند؟

این روزها، زمان چانه زنی بین نماینده های  کارگری و دولت و کارفرماها برای تعیین مزد کارگران در  سال 98 است. در حالی که دلار در بازار آزاد در محدوده 11 هزار تومان مانده،   دولت اعلام کرده برای سال اینده، نرخ موثر دلار حدود 5 هزار 800 تومان خواهد بود.

دولت در سال 97 با وجود گرانی ها زیر بار افزایش حقوق کارگران نرفت. گمانه زنی ها این بود که دولت مطمئن است   می تواند تا یک تاریخ معین و خیلی زود، قیمت دلار را کاهش دهد؛ اما به هر دلیلی این اتفاق نیفتاد؛ راهکار دولت برای کاهش بحران فقر، توزیع یک بار بسته حمایتی به میلغ 200 هزار تومان آن هم فقط بین نیمی از کارگران بود.

کارگران هم   با میانگین حقوق یک میلیون و 300 هزار تومانی در حالی در یک سال گذشته روزگار گذراندند که نسبت به سال 97، قیمت همه چیز حداقل  سه برابر شده است! اینکه دولت طبقه کارگر را با این وضعیت به حال خود رها کرد، نشان می دهد دولتمردان معتقدند که کارگران با معجزه می توانند سفره های خالی شان را پر کنند!

اما چیزی که در واقعیت اتفاق افتاد، افزایش تعداد فقرا بود. فقرای شاغل! کارگرانی که  دلشان خوش بود شاغل هستند؛ اما حقوق شان با گرانی دلار آنقدر بی ارزش شد که حتی کفاف هزینه های اولیه زندگی شان را نمی دهد.

هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران  خبر داده که بر اساس مستندات، هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران   به پنج میلیون تومان رسیده و این رقم هزینه زندگی یک خانوار چهار نفره در ماه است.

البته هشدارهای  نماینده هی کارگری  معمولا تاثیر چندانی در تعیین مزد ندارد؛ در نهایت چند مصاحبه اعتراضی مثل حرف های آقای محجوب، عضو فراکسیون کارگری مجلس که گفته     “هر مدیری که مدعی می‌شود با این دستمزد می‌توان زندگی کرد، راه را نشان دهد ما هم همه دنبال او خواهیم بود “؛ باعث می شود در هر شرایط تورمی که کشور در آن گرفتار باشد، نهایت 10 تا 15 درصد افزایش حقوق کارگری تصویب شود که ضمانت اجرا هم ندارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.