روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > بین المللی > آمریکا سیاست‌اش در قبال کره شمالی را به اطلاع ژاپن و کره جنوبی می‌رساند
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، “جیک سالیوان”، مشاور امنیت ملی بایدن یک روز کامل مذاکرات را با “شیگرو کیتامورا”، همتای ژاپنی خود و “سوه هون”، مشاور امنیت ملی کره جنوبی در آکادمی نیروی دریایی آمریکا در آناپولیس، مریلند، برگزار خواهد کرد.

این عالی‌ترین سطح نشست بین این سه متحد (آمریکا، ژاپن و کره جنوبی) از زمان قدرت گرفتن بایدن در ۲۰ ژانویه است و پشت پرده آن، تنش‌هایی است که به دنبال پرتاب‌های موشکی کره شمالی در هفته گذشته، بالا گرفت.

سالیوان گفت مذاکرات آناپولیس شامل پرتاب‌های موشکی، میزان عفونت‌های ویروس کرونا در کره شمالی و دیپلماسی اخیر بین پیونگ‌یانگ و متحد اصلی آن، چین، را پوشش خواهد داد.

وی ضمن اشاره به برخی گزارش‌ها که حاکی از قرنطینه کامل کره شمالی به خاطر همه‌گیری کووید ۱۹ است، اظهار کرد: هدف اصلی، کسب اطمینان از این است که درک عمیق و مشترکی از شرایط جاری در شبه‌جزیره و داخل کره شمالی داریم.

کاخ سفید درباره بازبینی سیاست خود در قبال کره شمالی و اینکه آیا برای کشاندن پیونگ‌یانگ به میز مذاکره و صحبت درباره تسلیم تسلیحات هسته‌ای، به کره شمالی امتیازاتی خواهد داد یا خیر، اطلاعات کمی ارائه داده است.

با این وجود، “ند پرایس”، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت خلع سلاح در محوریت سیاست ایالات متحده و هرگونه رویکردی در قبال پیونگ‌یانگ، باید “به آهستگی” و با همراهی متحدان نزدیک، شامل ژاپن و کره جنوبی اتخاذ شود.

انتظار می‌رود مشاوران امنیت ملی سه کشور همچنین درباره کمبود جهانی تراشه‌های نیمه‌هادی که خودروسازان آمریکایی و دیگر کارخانه‌داران را وادار به توقف تولید کرده، صحبت کنند.

این کمبود ناشی از تلاقی مجموعه‌ای از عوامل است، چرا که خودروسازان- که سال گذشته طی همه‌گیری کووید ۱۹ کارخانه‌ها را تعطیل کردند- با یکدیگر بر سر توزیع صنعت الکترونیک مصرفی برای تأمین تراشه، به رقابت می‌پردازند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.