روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > ورزشی > ورزش زورخانه‌ای در گود بی‌توجهی/ تعطیلی لیگ ۳ ساله شد!
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

ورزش زوخانه‌ای و باستانی ایران حال و روز خوبی ندارد و بسیاری از فعالیت‌های فدراسیون برای رشد و توسعه این رشته در وضعیت مناسبی به سر نمی برد که در راس آن‌ها لیگ ورزش‌های زورخانه‌ای نزدیک به ۳ سال است که برگزار نمی‌شود.

علی‌رغم اینکه ورزش‌های زورخانه‌ای ریشه در فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم دارد و پهلوانان نامدار ایران زمین همچون تختی،پوریای ولی ،اکبر خراسانی،حلاج یزدی و …از گود زورخانه‌ها با ضرب مرشدان و با ذکر یا علی مدد سربرافراشتند و دستگیر مستمندان و ضعفا شدند، اما مدت هاست دیگر خبری از آن جلال و شکوه نیست و بسیاری از زورخانه ها با بی‌توجهی مسئولان به این ورزش قهرمان پرور و انسان‌ساز،به انبار و یا خرابه تبدیل شدند.

بدون شک یکی از مهمترین عوامل در پویایی و رشد یک رشته ورزشی، توجه ویژه به استعدادپروری و کشف نخبه‌ها با برگزاری رقابت‌های لیگ در رده های مختلف سنی است،موضوعی که بی‌توجهی به آن باعث تعطیلی و رکود هر رشته ورزشی خواهد شد و تماشاگران خود را نیز از دست خواهد داد،اتفاقی که متاسفانه گریبانگیر ورزش‌های زورخانه‌ای در ایران شده و مسئولان فدراسیون بی‌توجه به جایگاه آن در دین،فرهنگ و تاریخ ایران،باعث رکود بی‌سابقه ورزش‌های زورخانه‌ای در ایران شده‌اند.

بی توجهی به ورزش‌های زورخانه‌ای تا جایی پیش رفته که در میان عدم نظارت کافی مسئولان ورزش که سخت درگیر متن و حاشیه ورزش‌های قهرمانی شده‌اند، لیگ ورزش‌های زورخانه‌ای نزدیک به ۳ سال است که به تعطیلی کشیده شده و دیگر شاهد برگزاری رقابت‌های لیگ چه بصورت تیمی و یا انفرادی نیستیم، این در حالیست که در دوره ریاست قبلی فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای لیگ این رشته چه بصورت تیمی و یا انفرادی بصورت مرتب و هر ساله جریان داشت که همین امر باعث رشد جایگاه آن در میان مردم،جلب توجه رسانه‌ها و کسب موفقیت‌های مختلف شد.

علاوه بر این هر ساله با فرارسیدن ۱۷ شوال و هفته فرهنگ پهلوانی و ورزش‌های زورخانه‌ای،شاهد برگزاری مسابقات و مراسم‌های مختلف با حضور مسئولان بلندپایه نظام بودیم،موضوعی که متاسفانه یکی دو سالی است دیگر رونق سابق را ندارد و مسئولان ورزش‌های زورخانه‌ای صرفا به برگزاری یک نشست خبری و دادن وعده‌های مختلف و در نهایت برگزاری رقابت‌هایی بی‌رونق در این ایام بسنده کرده‌اند.

فعالیت ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی نیز که طبق آیین‌نامه مصوب شورای فرهنگ عمومی کشور و با مشارکت ۴۴ دستگاه تشکیل شده نیز با افت شدیدی مواجه شده و فعالیتی در خور شان و نام ورزش‌ زورخانه‌ای را از این ستاد نمی‌بینیم.

در سال ۹۴ شاهد برگزاری ۵۲ مسابقه ورزش زورخانه‌ای در سطح ملی بودیم اما طی ۲ سال گذشته این امار به لحاظ کمی با افت شدیدی روبرو شده و به لحاظ کیفی نیز معدود رقابت های برگزار شده ضعف‌های بسیاری داشت تا جاییکه شاهد برگزاری رقابت های انفرادی بزرگسالان تنها با حضور ۸ استان بودیم و لیگ نیز در هیچکدام از رده های دسته برتر، دسته یک و دسته دو برگزار نشده است.

کاهش قابل توجه فعالیت‌های آکادمی فدراسیون،تغییرات مکرر در آیین‌نامه‌های فنی مسابقات آیین‌نامه‌های رتبه بندی،بی‌توجهی به وضعیت ورزشکاران و مرشدان و پیشکسوتان،بی‌عدالتی در انتخابی تیم‌های ملی،توجه ناکافی به هیات‌های استانی،بی‌توجهی به اجرای برنامه‌های همگانی ورزش های زورخانه‌ای و اختلافات با فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و فدراسیون کشتی در برخی امور، از جمله مواردی است که باعث شده ورزش‌های زورخانه‌ای دوران رکود و ضعف خودرا طی سالیان اخیر طی کند.

رهبر معظم انقلاب بارها بر لزوم توجه ویژه مسئولان به رشد و توسعه ورزش‌های زورخانه‌ای تاکید کرده‌اند و فرمودند” ورزش باستانی فقط یک ورزش نیست بلکه  یک فرهنگ و تاریخ است” .

امید است مسئولان ورزش با توجه به جایگاه ویژه ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی در فرهنگ و تاریخ ایران،توجه جدی به وضعیت این رشته برای سر و سامان دادن به آن داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.