روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > بین المللی > باز هم صدای فعالان ضد جنگ از “کشتی مرگ” عربستان درآمد
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

به گزارش ایسنا، روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی به نقل از رسانه‌های اسپانیایی نوشت، قرار است کشتی “البحری جازان” که به “کشتی مرگ” معروف است، اول مارس از آمریکا وارد بندر والنسیا شود. این اولین کشتی است که طی سال میلادی جاری وارد این بندر اسپانیایی می‌شود. این کشتی در سال ۲۰۲۰ هفت بار وارد بنادر اسپانیا شده بود.

ابهامات زیادی درباره این کشتی وجود دارد چراکه شرکت مالک درباره خط کشتیرانی و بنادری که به آن سفر می‌کند، گزارشی نمی‌دهد. همچنین دولت مادرید در این باره سکوت کرده است.

لوئیس اربیدی، فعال ضد جنگ اسپانیایی در این باره گفت: پافشاری درباره مخفی ماندن هویت کشتی و دستورکار سفرهای آن به بنادر از جمله اسپانیا وجود دارد. شرکت سعودی مالک کشتی درباره خط کشتیرانی گزارشی نمی‌دهد.

شعبه عفو بین‌الملل در اسپانیا در نامه‌ای به وزارت تجارت و حمل و نقل که مسؤول صدور مجوز برای معاملات و محموله‌های سلاح است، خواهان توضیحاتی درباره لنگرگیری این کشتی و نوع محموله‌ای شد که حمل می‌کند و تأکید کرد که صادرات سلاح نقض قوانین بین‌المللی است که مانع بارگیری سلاح به مناطقی می‌شود که شاهد نقض‌ها و جنایت‌ها هستند. این نهاد به وضعیت جنگ یمن اشاره کرد.

عفو بین‌الملل اعلام کرد، سازمان ملل و جمعیت‌های غیردولتی بین‌المللی و همچنین دولت‌ها اسناد و مدارک لازم درباره جنایت‌های ضد بشری که یمن به دلیل مداخله نظامی عربستان شاهد آن بوده، در اختیار دارند و همین دلیل کافی برای ممانعت از لنگرگیری این کشتی است.

این کشتی مختص حمل سلاح از آمریکا وارد والنسیا خواهد شد و معلوم نیست که بعد از تصمیم دولت جدید آمریکا درباره توقف حمایت نظامی از جنگ یمن آیا سلاح به همراه دارد یا خیر.

تعدادی از کشورها از جمله ایتالیا اخیرا از لغو توافق‌های معاملات سلاح با عربستان و منع هرگونه معامله‌ای در آینده خبر دادند. همچنین آلمان همین موضع را اتخاذ کرده است درحالی که ابهام درباره مواضع فرانسه و اسپانیا ادامه دارد.

اسپانیا تجهیزات جنگی مثل بمب‌های هوشمند را به عربستان می‌فروشد.

معمولا این کشتی سعودی مهماتی مثل بمب‌های هوشمند حمل می‌کند. ارتش عربستان بعد از تصمیم اخیر آمریکا و برخی کشورهای اروپایی با مشکل در تامین این مهمات مواجه بوده‌ است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.