روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > اجتماعی > ثبت بیشترین تعداد زلزله در کرمانشاه و بزرگترین زمین‌لرزه در کرمان/تنش‌لرزه‌ای مجدد در سی‌سخت
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

بررسی زلزله‌های هفته گذشته نشان می‌دهد بزرگترین رخداد لرزه‌ای در استان کرمان با بزرگای ۴ رخ داد ولی بیشتر تعداد زلزله‌های بیش از ۳ در استان کرمانشاه به ثبت رسیده است، ضمن آنکه تنش‌های لرزه‌ای مهم در “سی‌سخت” استان کهگیلویه و بویر احمد رخ داد.

به گزارش ایسنا، در حالی در هفته گذشته تنش‌های‌لرزه‌ای در منطقه “سی‌سخت” استان کهگیلویه و بویر احمد به ثبت رسید که بر اساس مطالعات انجام شده بر روی زلزله‌های ۱۲ سال اخیر این منطقه از حدود ۱۱۰۰ زلزله رخ داده در این منطقه که میانگین بزرگای آنها حدود بزرگی ۳ را نشان می‌دهد، ۴ زمین‌لرزه با بزرگای ۵ و بالاتر از آن تا ۵.۲ بوده‌ است.

علاوه بر آن ۳۷ زلزله بین ۴ تا ۵ و مابقی زمین لرزه‌های خرد بوده‌اند. این تعداد از زلزله شامل زلزله‌های کوچکتر از ۲.۵ نمی‌شود.

علاوه بر آن بیشترین زمین‌لرزه‌های هفته گذشته مربوط به شهرهای گیلانغرب، سومار و قصرشیرین استان کرمانشاه بوده و بزرگترین رخداد لرزه‌ای در این هفته در راور استان کرمان به ثبت رسیده است.

جزئیات زلزله‌های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۲۹ دی

در اولین روز هفته گذشته در “سومار” استان کرمانشاه زلزله ۲.۹ و ۲.۸،   “کیاسر” استان مازندران زلزله ۲.۷، در “هرسین” استان کرمانشاه زلزله ۲.۵، “لردگان” استان چهارمحال و بختیاری زلزله ۲.۸، “خورموج” استان بوشهر زلزله ۲.۹،   “چکنه” استان خراسان رضوی زلزله ۲.۵ رخ داد.

در “گیلانغرب” استان کرمانشاه زلزله‌ای به بزرگای ۳.۶ رخ داد. عمق این زمین‌لرزه در ۱۱ کیلومتری و کانون آن در ۲۸ کیلومتری گیلانغرب و ۳۴ کیلومتری سومار استان کرمانشاه و ۲۹ کیلومتری خانقین عراق بوده است. زلزله ۲.۶ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.

“مهر” استان فارس با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۵ کیلومتری لرزید. این زمین‌لرزه در ۱۴ کیلومتری مهر و ۱۴ کیلومتری وراوی استان فارس و ۲۱ کیلومتری کوشکنار استان هرمزگان به ثبت رسید.

یکشنبه ۳۰ دی

در این روز در “سی‌سخت” استان کهگیلویه و بویر احمد زلزله‌ای به بزرگای ۳.۹ در عمق ۵ کیلومتری رخ داد و رومرکز آن در ۷ کیلومتری سی‌سخت، ۱۶ کیلومتری پاتاوه و ۱۷ کیلومتری چیتاب این استان به ثبت رسید. زلزله ۲.۵ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.

در “سالند” استان خوزستان زلزله ۲.۸ و “مورموری” استان ایلام نیز زلزله ۲.۹ به ثبت رسید.

همچنین در این روز “عقدا” استان یزد با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۶ کیلومتری لرزید. رومرکز این زمین‌لرزه در ۳۱ کیلومتری عقدا و ۵۹ کیلومتری احمد آباد استان یزد و ۴۴ کیلومتری نائین استان اصفهان بوده است.

در گیلانغرب استان کرمانشاه نیز زلزله ۳.۲ رخ داد که عمق آن در ۸ کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در ۲۸ کیلومتری گیلانغرب و ۲۹ کیلومتری سومار این استان و ۳۲ کیلومتری خانقین عراق بوده است.

دوشنبه اول بهمن

در “تازه آباد” استان کرمانشاه زلزله ۲.۶، “زنگی‌آباد” استان کرمان زلزله ۲.۷، “ایذه” استان خوزستان زلزله ۲.۸، “ملک آباد” استان خراسان رضوی زلزله ۲.۸ و “گیلانغرب” استان کرمانشاه زلزله ۲.۸ به ثبت رسید.

در “قصرشیرین” استان کرمانشاه زلزله‌ای به بزرگای ۳.۱ رخ داد که عمق آن در ۱۲ کیلومتری و کانون این زمین لرزه در ۶ کیلومتری قصر شیرین و ۳۳ کیلومتری سرپل ذهاب این استان و ۲۳ کیلومتری خانقین عراق بوده است.

زلزله ۳.۳ “هجدک” استان کرمان از دیگر رخدادهای مهم روز اول بهمن ماه بود که در عمق ۱۰ کیلومتری و در ۲۷ کیلومتری هجدک، ۴۰ کیلومتری چترود و ۴۷ کیلومتری کاظم آباد این استان رخ داده است.

سه‌شنبه ۲ بهمن

در “محمله” استان فارس زلزله ۲.۷، “هجدک” استان کرمان زلزله ۲.۹ به ثبت رسید.

“کنار تخته” استان فارس با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید. کانون این زمین‌لرزه در ۶ کیلومتری کنار تخته و ۸ کیلومتری خشت استان فارس و ۲۱ کیلومتری وحدتیه استان بوشهر گزارش شد.

چهارشنبه ۳ بهمن

زلزله ۳ در عمق ۸ کیلومتری اولین رخداد لرزه‌ای مهم روز ۳ بهمن بوده است که در “راور” استان کرمان رخ داد. کانون آن در ۷۵ کیلومتری راور و ۹۳ کیلومتری هجدک استان کرمان و ۱۰۵ کیلومتری نایبند استان خراسان جنوبی به ثبت رسید.

در “کوزان” استان کرمانشاه زلزله ۲.۵، “تازه آباد” استان کرمانشاه زلزله ۲.۹، “سومار” استان کرمانشاه زلزله‌های ۲.۸ و ۲.۹ به ثبت رسید.

در “قصرشیرین” این استان نیز زلزله‌ای به بزرگای ۲.۸ به ثبت رسید که عمق آن در ۱۳ کیلومتری و در کانون رومرکز ۲۱ کیلومتری قصر شیرین و ۲۸ کیلومتری سرپل ذهاب استان کرمانشاه و ۲۲ کیلومتری خانقین عراق بوده است. زلزله ۲.۸ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

در “گیلانغرب” این استان نیز بعد از یک زلزله ۲.۸، زلزله‌ دیگری با بزرگای ۳.۸ رخ داد که در عمق ۱۱ کیلومتری و در کانون ۲۷ کیلومتری خانقین عراق، ۲۸ کیلومتری گیلانغرب و ۳۰ کیلومتری قصر شیرین استان کرمانشاه به ثبت رسید.

“فاریاب” استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۴ در عمق ۱۳ کیلومتری تجربه کرد و کانون این زمین‌لرزه در ۴۸ کیلومتری فاریاب و ۶۲ کیلومتری ارزوئیه استان کرمان و ۶۷ کیلومتری سرگز استان هرمزگان بوده است. دو زلزله‌۲.۵ و سه زلزله ۲.۷ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.

“سی‌سخت” استان کهگیلویه و بویر احمد نیز در این روز زلزله ۳.۱ در عمق ۷ کیلومتری را تجربه کرد که در ۹ کیلومتری سی‌سخت و ۲۴ کیلومتری چیتاب استان کهگیلویه وبویر احمد و ۲۱ کیلومتری کمه استان اصفهان بوده است.

پنج‌شنبه ۴ بهمن

در “خوی” استان آذربایجان غربی دو زلزله ۲.۵ و “سیرچ” استان کرمان زلزله ۲.۸ به ثبت رسید.

در “کهنوج” استان کرمان زلزله ۳.۴ در عمق ۱۸ کیلومتری رخ داد که کانون آن در ۲۵ کیلومتری کهنوج و ۲۸ کیلومتری نودژ استان کرمان و ۳۶ کیلومتری زیارتعلی استان هرمزگان گزارش شد.

زلزله ۳.۳ “سومار” استان کرمانشاه از دیگر رخدادهای لرزه‌ای مهم روز ۵ بهمن ماه بود که در عمق ۸ کیلومتری و در کانون ۲۷ کیلومتری سومار و ۲۸ کیلومتری گیلانغرب استان کرمانشاه و ۳۴ کیلومتری خانقین عراق بوده است.

جمعه ۵ بهمن

در” بردخون” استان کرمان زلزله ۲.۶ و “قلعه گنج” این استان زلزله ۲.۶ به ثبت رسید.

“لافت” استان هرمزگان نیز زلزله‌ای با بزرگای ۳.۳ را تجربه کرد که عمق آن در ۸ کیلومتری و کانون این زمین‌لرزه در ۲۵ کیلومتری لافت، ۲۷ کیلومتری درگهان و ۳۲ کیلومتری بندر خمیر این استان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.