روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > بین المللی > کنگره ریاست جمهوری بایدن را تایید کرد
سایز نوشته:
رنگ نوشته:
گروه بین الملل: بالاخره پس از یک پروسه طولانی و بسیار نادر در عرصه سیاسی آمریکا در نهایت پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به تایید رسید. این در حالی است که ترامپ هنوز شکست در انتخابات را نپذیرفته و بر تقلب در شمارش آرا تاکید دارد.
 متحدان ترامپ در کنگره در جریان نشستی مشترک در ششم ژانویه آخرین تلاش‌های خودشان را برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر به کار بستند. با این حال، تقلای آنها تنها موجب طولانی شدن فرایند بررسی آرای الکترال شد و در اصل موضوع که تایید ریاست جمهوری بایدن بود، خللی وارد نکرد.
مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، نتایج ۵۳۸ رای از ۵۰ ایالت به علاوه واشنگتن دی.سی را اعلام کرد که به تایید پیروزی بایدن انجامید. فرایند تایید آرای الکترال معمولا مورد توجه قرار نمی‌گرفت اما با برنامه‌ریزی برخی جمهوری‌خواهان در چندین ایالت که در نهایت همگی شکست خوردند، در کانون توجه قرار گرفت. در نهایت اعضای مجلس نمایندگان و سنا، چالش‌ها علیه نتایج در ایالت‌های آریزونا و پنسیلوانیا را رد کردند و هیچ سناتوری، چالش‌ها در جورجیا و دیگر ایالت‌ها را امضا نکرد.
با اعلام کنگره بایدن با کسب ۳۰۶ رای الکترال در برابر ۲۳۲ رای ترامپ توانست در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود. او در بیستم ژانویه سوگند ریاست جمهوری یاد می کند.
نشست کنگره برای اعلام پیروزی بایدن در انتخابات از عجیب‌ترین و بی‌سابقه‌ترین‌ها در عرصه سیاسی آمریکا بود. این پیروزی برای بایدن با کشته شدن حداقل ۴ تن بدست آمد. بسیاری از سیاستمداران و قانونگذاران ترامپ را مسئول مستقیم این رخدادها می‌دانند.
 جهان شاهد صحنه‌هایی عجیب در پایتخت ایالات متحده بود. معترضان به نتایج انتخابات از دیوارهای کنگره آویزان شدند، گروهی خودشان را به نزدیکی صحن سنا رساندند و شعار “انتخابات به سرقت رفته” سر می‌دادند و جلسه بررسی آراء برای ساعاتی متوقف شد و قانونگذاران برای مدتی به مکان امن رفتند.
به دنبال این وقایع، کل گارد ملی واشنگتن دی.سی برای واکنش به این هرج و مرج وارد عمل شد و شهردار واشنگتن دی.سی ممنوعیت تردد سراسری  اعلام کرد. اندکی پیش از آغاز ممنوعیت تردد، اخباری از پاکسازی کنگره به اطلاع قانونگذاران رسید و آنها از عصر کار شمارش آرای الکترال را از سر گرفتند.
محاصره کنگره چندین هفته پس از آن انجام می‌شود که ترامپ از پذیرش شکست انتخاباتی امتناع کرده، یک سری تئوری‌های توطئه مطرح می‌کند و پیش از جلسه مشترک در کنگره هم به غلط مدعی شد که معاونش مایک پنس از اختیار لازم برای تغییر نتایج انتخابات برخوردار است.بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، هجوم به کنگره را به عنوان “شورش” محکوم کرده است.همزمان، دونالد ترامپ با انتشار بیانیه‌ای گفته به “انتقال منظم” قدرت در ۲۰ ژانویه متعهد است.
 ترامپ  گفت: “با وجود آنکه کاملا با نتیجه انتخابات مخالفم، و واقعیت با موضع من می‌خواند، اما با این حال در ۲۰ ژانویه انتقال منظم قدرت رخ خواهد داد.”جلسه کنگره برای تایید نتیجه انتخابات عمدتا تشریفاتی محسوب می‌شود، اما با ادعای تقلب از طرف ترامپ و همچنین هجوم هوادارانش به کنگره این جلسه خبرساز شد.با هجوم هواداران دونالد ترامپ به کنگره و تایید پیروزی جو بایدن، شماری از مقام‌های کاخ سفید استعفا کرده‌اند.میک مولوینی، رئیس پیشین کارکنان کاخ سفید، جانشین مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ و همچنین رئیس دفتر ملانیا ترامپ از مقام خود کناره گرفته‌اند.
رهبران مختلف جهان خشونت‌های ناشی از هجوم هواداران دونالد ترامپ به کنگره را محکوم کرده‌اند و برخی از آنها ترامپ را به خاطر تکرار ادعای بی‌مبنای تقلب مقصر دانسته‌اند.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفته از اقدامات “مهاجمان و شورشگران” در آمریکا احساس “خشم و همچنین غم” می‌کند و متاسف است که دونالد ترامپ هنوز به شکست در انتخابات اذعان نمی‌کند.
بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا هم هجوم به کنگره را “صحنه‌ای شرم‌آور” توصیف کرده است.
ترامپ: مبارزه ادامه دارد
پس از اعلام نتایج انتخابات توسط کنگره، رئیس جمهور آمریکا گفت که روند انتقال قدرت به بایدن بطور عادی انجام خواهد شد.
 دونالد ترامپ، در بیانیه خود اعلام کرد: اگرچه من بطور کامل با نتیجه انتخابات مخالفم و حقایق مرا تایید می کند، با این حال روند انتقال قدرت بطور عادی در بیستم ژانویه به جو بایدن صورت خواهد گرفت.وی در ادامه گفته است: همواره گفته ام که به مبارزه برای تضمین حقوق رای دهندگانم ادامه خواهم داد. اگر چه این پایان یک دوره از عالی ترین ریاست جمهوری است اما آغازی بر مبارزه ما برای آنکه آمریکا را دوباره عظمت ببخشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.