روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > لزوم جدی بازنگری در انتخاب شهرداری‌ها و شورای شهر در ایران
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

شکرخدا حسینی

سیدشکرخدا حسینی: اصولا درکشورهای پیشرفته جهان  وظایف شهرداری‌ها روز به روز گسترده‌تر شده و این مرکز به عنوان نهادی مدنی، محلی، عمومی و غیرانتفاعی وظایف بیشتری را نسبت به کشورهای در حال توسعه بر عهده می گیرند.

امروزه تمام کشورهای دنیا با توجه به افزایش جمعیت شاهد بروز مشکلات عدیده‌ای هستند که از جمله می‌توان به آلودگی‌های صوتی، آلودگی آب و هوا،  مشکلات حمل و نقل درون شهری، زاغه‌نشینی و غیره اشاره کرد.

آنچه مسلم است با توجه به اینکه بخش عمده جمعیت کشورها در شهرها هستند، لزوم بکارگیری تدابیری موثر از سوی سازمان‌ها و ارگان‌هایی که در مدیریت شهری نقش تعریف شده‌ای دارند به خوبی احساس می شود.

مهمترین نهادی که دارای نقشی محوری در جهت بالابردن کیفیت زندگی در محیط‌های شهری با فراهم آوردن امکانات و ارائه خدمات دارد شهرداری‌هاست. شهرداری توسط فردی به عنوان شهردار اداره می‌شود.

بنا به تعریف لغوی شهردار کسی است که شهر را در اختیار دارد.در کشورهای مدرن دنیا خاصه کشورهای غربی معمولا شهرداران از همه حیث بر سایر قوای سیاسی ارجحیت دارند و مردم بیشتر شهردار خود را می‌شناسند تا فرماندار یا والی.

اما این فرد چگونه و توسط چه نهاد یا فردی انتخاب می‌شود؟ موضوعی ست که با نگاهی به مهمترین کشورهای دنیا و سازکاری مدون که در قوانین آنها برای انتخاب شهردار وجود دارد خواهیم پرداخت.

یکم

ایالات متحده آمریکا

آمریکا دارای سابقه‌ای طولانی در انتخاب شهردار است. در این کشور از دیرباز اشکال مختلفی از حکومت‌های شهری وجود داشت که در این بین نوع شهردار و شورا آزمایش خود را به عنوان یکی از انواع حکومت‌های شهری موفق پس داده است.

در حال حاضر در ۲۶ شهر اصلی آمریکا این نوع حکومت شهری حاکم است که در آن روابط بین شهردار و شورا بدون ابزار خاصی همسو و هماهنگ می‌شود

ولی به طور کلی شوراهای شهر که زمانی حاکمیت زیادی داشت، با گسترش نقش شهردار قدرت خود را از دست دادند.

در این نظام هم اعضای شورا و هم شهردار به صورت مستقیم با آرای عمومی انتخاب می شوند.

آخرین نوع حکومت شهری در ایالات متحده نوع کمیسیونی است که تشکیلات کوچ مرسوم به کمیسیون‌های انتخابی جایگزین شوراها هستند و سیاست‌های عمومی اداره شهر را بر عهده دارند.

در شکل کمیسیونی یکی از اعضای کمیسیون به عنوان شهردار از سوی اعضای کمیسیون انتخاب می شود و در برخی موارد این عضو کمیسیون از طریق آرای مستقیم مردم برای تصدی سمت شهردار برگزیده می‌شود. به عنوان مثال در  واشینگتن دی سی شهردار برای یک دوره ۴ ساله توسط مردم انتخاب می‌شود.

لذا به دلیل طولانی شدن مطلب و خارج بودن مطالب طولانی از حوصله خواننده، در این قسمت اجالتاً به نحوه انتخاب شهردار و شورای شهر در ایالات متحده بسنده کردیم و در ادامه مطلب که سعی خواهیم کرد در قالب مطلبی کوتاه، مختصر و مفید سازو کار و روال انتخاب شهردار و شورا شهر را در چند کشور مهم و موفق از جمله، کشور انگلستان، چین کمونیست، مالزی، روسیه، آلمان، برزیل، فرانسه، هلند، هند و ژاپن در روزهای آینده، منتشر کرده و پس از آن دلیل عدم کارامدی شوراهای شهر و شهرداران را با توجه به معیارها و میزان توفیق و موفقیت انها در کشورهای مختلف، در ایران ارائه نماییم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.