روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > سواد رسانه مانعی برای تکثر محتوای غیرسودمند/ مصادره نشویم
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

#سواد-رسانه-ای بیاموزیم

روزان- ثریازندیار: عصر جهانی شدن و بروز پدیده شبکه های اجتماعی رخداد علمی است که نقش اساسی در تغییر و تحولات جامعه ی امروز بر عهده دارد. این الگوهای ارتباطی به­طور روزافزونی از مرزهای ملی فراتر می‌رود، روزانه شاهد هستیم که آمار اتصال کاربران به دهکده جهانی اینترنت در حال رشد است و حالا همه می دانیم در عصری به سر می بریم که اقیانوس پر تلاطم اینترنت، سکان خوبی برای تعیین کردن رخدادهای سیاسی- اجتماعی- فرهنگی و اقتصادی است. این اجتماع گرایی مجازی با هر جریانی رو به روست، و هر محتوایی از سوی جریان ها و حکومت های مختلف برای دست یابی به خواسته های فردی و گروهی و در نهایت رسیدن به قدرت در هر سطحی در این اجتماع مجازی نشر می یابد.

حال که نقش رسانه ها و میزان نفوذ آن ها در ساخت سیاسی جوامع مختلف بر هیچ کس پوشیده نیست، رفتار کنشگران برای به رهن گرفتن افکار عمومی و جهت دادن به آن هم مثل یک پازل از قبل طراحی شده، مسیر خودش را طی می کند. زمانی که رسانه، افکار عمومی را در دست دارد، می تواند به هر شکلی افکار عمومی را جهت دهد زیرا قدرت در دست کسی است که افکار عمومی را از طریق رسانه در دست دارد، پس برای بروز ناامیدی، ایجاد اغتشاش، ناامنی، سرنگونی یک حکومت و به طور کلی مصادره کردن روح و روان جامعه نیاز نیست که سلاح جنگی به دست گرفته شود و جنگ تن به تن و نظامی صورت بگیرد، می شود آرام و بی صدا با تولید محتوای مورد نظر بر فکر و روان مردم تاثیر گذاشت و هر آنچه لازم است نشر داده شود.

شبکه های اجتماعی مجازی در این میان اثرگذاری عمیق و سریعی روی جامعه دارند، مثل گذشته فرهنگ توده را به وجود می آورند و از سویی هم حلقه اتصال جامعه کل با جامعه کوچکتر هستند، اصلا بدون رسانه و بدون شبکه های اجتماعی زندگی در این دوره، محال به نظر می رسد.

حالا که انسان ها امکان اطـلاع یـابی از همه وقـایع و حـوادث جهـان را  به طور سـریع و جـامع دارند هیچ رخدادی در جهان نیست که مردم به سرعت از آن مطلع نشوند، حتی زندگی خصوصی افراد هم با نفوذ رسانه از طریق شبکه های اجتماعی منتشر می شود.

در این میان برخی توده ها، برخی سیاستمداران و هر کسی با اهداف خاص هم ممکن است در همین شبکه های اجتماعی، شایعات فاحشی را منتشر کند و اخلال در زندگی مردم یک جامعه به خصوص افراد مشهور به وجود بیاورد. از این طریق، بسیاری افراد باج خواهی کرده و کلاهبرداری های بزرگی انجام می دهند، گاهی این اخبار جعلی و دروغ پراکنی ها از سوی بنگاه های خبرپراکنی با هدف های شوم انجام می شود و به طور کلی اتفاقاتی رخ می دهد که باید مخاطب توجه کند که کدام خبر و محتوا و خوراک را برای ذهن گرسنه و جست و جوگر خود انتخاب کند. در واقع باید از سواد رسانه ای برخوردار باشد تا بتواند این تشخیص را داشته باشد که مطلبی شایعه است، دروغ است یا حقیقت دارد. سواد رسانه ای یک مهارت ویژه است که به فرد این توانایی را می‌دهد تا از مطالب منتشر شده در انواع شبکه‌های رسانه ای، تحلیل مناسبی داشته باشد.

از آنجایی که پیشرفت بهت انگیز وسایل ارتباط جمعی، این انقلاب اطلاعات و ارتباطات را رقم زده که در کسری از ثانیه، می شود شایعه ای را به وجود آورد و از طریق واسطه های الکترونیکی آن را به راحتی منتقل کرد، لذا داشتن دانش و سواد رسانه ای بر تمامی افراد یک جامعه امری ضروری به نظر می رسد تا اگر از طریق شبکه های اجتماعی با محتوایی مواجه شدند، بتوانند تشخیص دهند این مطلب منبع موثقی دارد یا ندارد، تشخیص دهند که آیا شایعه است یا حقیقت دارد. زیرا رسانه های الکترونیکی مخاطبان وسیع و متکثری دارند و بدون فواصل زمانی و مکانی ممکن است مخاطبان با هر محتوایی که به صورت اشتباه فراگیر شود، مواجه شوند و این اتفاق، اثرات منفی و جدی بر نگرش کاربران خواهد گذاشت. به عبارتی ساده تر همان قصه یک کلاغ-چهل کلاغ کردن اخبار که با وجود فضای مجازی توسط عده‌ای به آسانی انجام می شود  اما در مواقعی تبعات آن به راحتی جبران پذیر نبوده و در مواقعی هم مشکلات جدی برای افراد جامعه پدید می آورد.

به همین جهت برای تشخیص شایعات و اخبار جعلی و دروغ، بعد از مواجه شدن با هر محتوا و خبری، باید به نویسنده یا گوینده خبر، منبع خبر، زمان نشر خبر و محتوای خبر دقت کافی داشته باشیم تا از صحت و سقم خبر آگاه شویم و در انتشار اخبار درست با منبع موثق سهیم باشیم و اگر هم سواد و وقت و حوصله ی بررسی و ارزیابی اخبار دریافتی را که از صحت و سقم آن بی خبر هستیم؛ را نداریم، بازارسال آن را به حداقل برسانیم، یا اقدام به حذف خبر کنیم و چرخه ارسال اخبار نامعتبر را قطع کنیم.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.