روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > فرهنگی > نگاه سرد رسانه ها به آخرین مناظره انتخاباتی آمریکا
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

به گزارش ایسنا، روایت آلبرت کوچویی از اخبار مهم رسانه های جهان در روز پنجشنبه (اول آبان ماه) به شرح زیر است: 

روزنامه‌های آمریکا به سردی، نگاهی به مناظره جو بایدن و دانالد ترامپ داشتند. بر این اساس «نیویورک تایمز» نوشت: مناظره ترامپ و بایدن نشان داد آنها دیدگاه‌های بسیار متفاوت و سرسختانه‌ای نسبت به آمریکا دارند. مناظره‌ای نرم‌تر، اما نه خالی از حمله علیه هم.

«لس آنجلس تایمز» نوشت: ترامپ از زورگویی‌اش کاست، اما شرایط خود را در مسابقه‌ای که دارد می‌بازد، تغییر نداد.

«یو اس ای تودی» نوشت: در این مناظره، جو بایدن نشان داد سازمان‌یافته‌تر از مناظرات پیشین بود. البته باز هم حمله‌ور می‌شد و در میان حرف‌های ترامپ صحبت‌ می‌کرد.

«وال ستریت جورنال» نوشت: ترامپ و بایدن درباره کرونا و تبعیض نژادی برخورد داشتند، اما آرام‌تر.

  • از حاشیه های روزنامه‌های آمریکا:

_ آمریکا تاوان نزدن ماسک را پرداخت؛ جان باختن ۱۳۰ هزار تن. تحلیل‌گران می‌گویند، اگر آمریکایی‌ها در بهار ماسک می‌زدند، آمریکا تلفات کم‌تری داشت.

_ سازمان غذا و داروی آمریکا، داروی «رمدسیویر» را به عنوان نخستین درمان کووید ۱۹ تایید کرد. منتقدان می‌گویند، باید فرصت بیشتری برای آزمایش‌ها داده می‌شد.

_پژوهشگران می‌گویند که شامپانزه‌ها در سال‌های پیری ترجیح می‌دهند با حلقه‌ای از دوستان محدود و نزدیک دوستی کنند. آنها به رابطه مثبت و دوستانه می‌اندیشند و دنیایشان عبوس نیست.

از سوی دیگر روزنامه های امروز صبح فرانسه اغلب به موضوع کرونا پرداخته اند. به عنوان مثال «لوموند» نگاهی به گسترش ویروس کووید ۱۹ در فرانسه دارد و به مناظره جو بایدن و دانالد ترامپ هم، نیم نگاهی دارد.

_ سالخوردگان در  خانه سالمندان در پاریس می گویند، کوه یخ کرونا را  می‌بینیم، اما نگرانیم. نمی‌دانیم که با چه سرعتی دارد می‌آید.

_ به گمان تحلیل‌گران سیاسی در فرانسه جو بایدن اکنون در موقعیتی بهتر از هیلاری کلینتون در رقابت‌های سال ۲۰۱۶ است. بعد از آخرین مناظره، جو بایدن در موقعیت قابل‌قبول‌تری نسبت به ترامپ قرار دارد.

_در اعمال مدیریت بهداشت در فرانسه، چپ‌گراها و راست‌گراها یکدیگر را متهم به ناکارآمدی اقدام‌های هم می کنند.

همچنین از دنیای دانش، روزنامه های امروز صبح فرانسه خبر از نشانه های زندگی در سیاره مریخ می‌دهند. «لوموند» نوشته است: سفینه اوسیریس رکس با موفقیت بر سیارک بنو فرود آمد. سفینه‌ای که چهار سال پیش به سوی این سیارک به پرواز در آمد. هدیه این سفینه برای زمینیان، ده گرم غبار از سطح آن است.

روزنامه فرانسوی «لوفیگارو» مثل دیگر روزنامه های فرانسه، خبر از پایان استفاده از داروی «هیدروکسی کلروکوین» می‌دهد. دارویی که پروفسور رائول دیدیه برای درمان کرونا پیشنهاد داده و تجویز می‌کرد. بهداشت فرانسه، استفاده از این دارو را منحصر به درمان بیماری‌های روماتیسم و مفاصل می‌داند. داروی «هیدروکسی کلروکوین»، در فرانسه در زمستان گذشته برای درمان ویروس کرونا، تجویز و مصرف می‌شد. پروفسور رائول دیدیه، از مدعیان موثر بودن آن در درمان بیماران کرونایی بود. و هنوز هم.

روزنامه‌های امروز صبح ایتالیا از جمله «له رپوبلیکا» نگاهی به مناظره میان جو بایدن و ترامپ، نامزدان انتخابات رئیس جمهوری آمریکا داشته است. «له رپوبلیکا» می‌گوید: آخرین مناظره دو گلادیاتور برخورد با هر چیز بود؛ از ویروس کووید تا وضعیت آب و هوای جهانی. اما این بار ترامپ، برخوردی نرم‌تر از مناظره پیشین داشت.

نگاه دیگر روزنامه‌های ایتالیا به اعمال قرنطینه در آن کشور است. جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا، سرسختانه، مانع قرنطینه کامل است.

از حاشیه خبرهای روزنامه «له رپوبلیکا» این است که روستای « سانتو ستفانو»، در خطر خالی از سکنه بودن است. بخشدار می‌گوید سانتو ستفانو در حال مرگ است. برای ساکن شدن در آن، خانه و پول می‌دهیم.

_ هشتاد سالگی «پله»، قهرمانی که بنیان فوتبال نوین را در جهان گذاشت. 

_ رم، شب‌ها خالی است. با منع آمد و شد. ایتالیایی‌ها می‌گویند: سکوت آن هراسناک است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.