روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > بین المللی > حقه‌های آشنای ترامپ برای ناک‌اوت کردن بایدن/ «روزان» واپسین روند رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا را بررسی کرد
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

گروه دیپلماسی: تنها ۱۵ روز تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا زمان باقی مانده و در این میان همانند سال ۲۰۱۶ اکثر نظرسنجی‌ها از برتری قاطع نامزد حزب دموکرات حکایت دارند اما روند ثبت نام افراد برای انتخابات زودهنگام در ایالت‌های خاکستری با ایالت‌های پنجاه-پنجاه که برای هر دو نامزد بسیار اهمیت دارد، نشان می‌دهد که نه تنها اقبال عمومی جمهوری‌خواهان از دموکرات‌ها نسبت به ثبت نام کمتر نبوده، بلکه حتی بیشتر نیز است. در سطحی دیگر، روند رقابت و تنش میان بایدن و ترامپ نشان می‌دهد که شاید در سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ۱۳۹۹) شاهد رقابتی‌ترین انتخابات تاریخ آمریکا باشیم که حتی امکان وقوع بحران ملی در سطح داخلی آمریکا نیز بعد از انتخابات وجود دارد.
ترامپ سوپرمن در جست وجوی ارائه تمامی کارت‌ها
در فاصله تنها ۱۵ روز تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوم نوامبر، دونالد ترامپ در تمامی کمپین‌های انتخاباتی از تمامی کارت‌های در دسترس خود برای پیروزی در انتخابات بهره بگیرد. در همین راستا، شاهد هستیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه تجمعات انتخاباتی خود این بار به کارسون سیتی ایالت نوادا رفت و در سخنرانی در جمع هوادارانش در این شهر درباره مسائل مختلف ادعاهایی را مطرح کرد. او سخنرانی خود را با موضوع ابتلای اخیرش به ویروس کرونا و حضورش در بیمارستان نظامی «والتر رید» در حومه پایتخت آمریکا آغاز کرد. رئیس‌جمهور آمریکا سپس از مردم نوادا و هوادارانش خواست در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر (۱۳ آبان) به او رای بدهند تا «جو (بایدن) خوابالود» رئیس‌جمهور نشود.
وی سپس به شدت به مواضع بایدن و دموکرات‌ها تاخت و مدعی شد که آنها خواهان تعطیل کردن و بستن کشور به بهانه مقابله با کرونا هستند. او در بخش دیگری از این سخنرانی، جو بایدن را «سیاستمدار فاسد» خواند و گفت که بایدن همیشه «یک سیاستمدار فاسد بوده است و خانواده بایدن یک شرکت مجرم بوده‌اند». او با ابراز خرسندی از کنار رفتن تعدادی از قانون گذاران جمهوری‌خواه مخالفش از کنگره از قبیل سناتور «جف فلیک» و «باب کورکر»، به سخنان اخیر «بن ساس» سناتورجمهوری‌خواه کنونی مجلس سنای آمریکا علیه ترامپ واکنش نشان داد. ترامپ بارها در این سخنرانی به هوادارانش گفت که او تنها شانس آنها برای مقابله با سیاستمداران فاسد، رسانه‌های جعلی و شرکت‌ها و کارتل‌های فاسد اقتصادی است.
رئیس‌جمهور آمریکا نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان این کشور را هم از حملات لفظی خودش بی نصیب نگذاشت و چندین بار به مواضع او تاخت. ترامپ سپس به اعتراضات سراسری در آمریکا بعد از قتل نژادپرستانه «جورج فلوید» در مینیاپولیس اشاره کرد و معترضان را «هرج و مرج طلب» خواند و از دموکرات‌ها به دلیل حمایت از آنها، حامیان آشوب و «چپ‌های تندرو» خواند. او سپس به تمجید از عملکرد غیرقانونی دولتش در خروج از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ موسوم به برجام پرداخت و این توافق را «فاجعه‌بار» خواند. ترامپ سپس مدعی شد: «اگر من (در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳ آبان آمریکا) برنده شوم، اولین تماسی که با من گرفته می‌شود، از ایران خواهد بود. اقتصاد آنها فاجعه است، تولید ناخالص داخلی آنها ۲۷ درصد کاهش یافته است. من قبلا اصلا چنین چیزی را نشنیده بودم، این فاجعه است.
وضعیت چینش آرا در انتخابات زودهنگام
درحالی‌که نامزدهای انتخابات با سفر به ایالات رقابتی سعی در جذب بیش از پیش رأی‌دهندگان دارند، داده‌های رأی‌گیری زودهنگام در برخی از ایالات کلیدی تصویری متفاوت ارائه می‌دهد. با وجود آنکه گمان می‌رود که در رأی‌گیری‌های زودهنگام، بیشتر رأی‌دهندگان وابستگی فکری و حزبی به دموکرات‌ها داشته باشند و داده‌های انتخاباتی نیز این گمانه را تایید می‌کند – از میان بیش از ۶۳ میلیون متقاضی آرای پستی، ۴۷ درصد دموکرات و ۳۰ درصد جمهوری‌خواه بوده‌اند – با این وجود داده‌های برخی ایالات کلیدی تصویری دیگر را ارائه می‌کند.
در حالی که تاکنون حدود ۲۸ میلیون آمریکایی در رای گیری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده‌اند و حدود ۲ هفته تا برگزاری انتخابات فرصت باقی است، رای گیری زودهنگام در ایالت فلوریدا دیروز دوشنبه آغاز می شود. بر اساس این گزارش، اکثر نظرسنجی ها نشان می دهد که دونالد ترامپ با اختلاف زیادی از جو باید نامزد دموکرات عقب تر است. ترامپ قصد دارد دوشنبه به آریزونا سفر کند. وی روز یکشنبه در نوادا گردهمایی انتخاباتی برگزار کرده و از طرفدارانش خواست تا در رای گیری زودهنگام شرکت کنند.
در تگزاس که دموکرات‌ها امیدوارند این ایالت سرخ را به رنگ آبی درآورند، داده‌ها نشان می‌دهد که ۵۱ درصد رأی‌دهندگان وابسته به حزب جمهوری‌خواه و ۴۰ درصد آنان وابسته به حزب رقیب بوده‌اند. در ایالت به‌شدت رقابتی میشیگان نیز کفه ترازو با اختلاف ۲ درصد به نفع رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه سنگینی می‌کند و رقبای آنان ۳۹ درصد رأی‌دهندگان زودهنگام را تشکیل می‌دهند و در ایالت رقابتی اوهایو فاصله تعداد رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه بیشتر شده و ۴۶ درصد در برابر ۴۱ درصد است. در ایالت ویسکانسین از مجموع برگه‌های رأی اخذ شده ۴۰ درصد به جمهوری‌خواهان و ۳۸ درصد به دموکرات‌ها تعلق دارد. در ایالت آریزونا هر حزب توانسته ۳۶ درصد رأی‌دهندگان را به خود اختصاص دهد.
با توجه به اینکه گفته می‌شود که اغلب هواداران ترامپ تصمیم دارند تا در ۱۳ آبان به پای صندوق‌های رأی بروند، رسانه‌های راست‌گرا از ترکیب کنونی آرای زودهنگام ابراز خوشوقتی کرده‌اند. جیسون میلر از مشاوران رئیس‌جمهوری آمریکا در آستانه برگزاری آخرین مناظره دونالد ترامپ و جو بایدن، به شبکه فاکس نیوز گفت که نامزد جمهوری‌خواهان قصد دارد تا در این آخرین مناظره کمتر گفته‌های رقیبش را قطع کرده و به وی فرصت بیشتری برای تبیین مواضعش و پاسخ به سؤالات دهد. پس از ابتلای ترامپ به بیماری کووید–۱۹، مناظره دوم که قرار بود به صورت جلسه پرسش و پاسخ برگزار شود، لغو شد و مناظره آتی پنجشنبه شب به وقت محلی (بامداد جمعه ۲ آبان) در نشویل ایالت تنسی برگزار خواهد شد.
تشدید رقابت‌ها بر سر ایالت میشیگان
در گرماگرم رقابت‌های انتخاباتی، بگومگوی تیم ترامپ و فرماندار میشیگان کماکان ادامه دارد و ستاد نامزد جمهوری‌خواهان گرچن ویتمر را متهم کرده که تلویحاً از مخالفان ترامپ خواسته تا چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری آمریکا را به قتل رسانند. اشاره هواداران ترامپ به نشان ۸۶۴۵ است که هنگام مصاحبه فرماندار میشیگان با شبکه ان بی سی روی میز او دیده می‌شد. حامیان ترامپ با استناد به فرهنگ لغات معتقدند که عدد ۸۶ کنایه از کشتن و ۴۵ نشانه ترامپ (چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری آمریکا) است. سخنگوی فرماندار این برداشت را احمقانه توصیف کرد. نامزد جمهوری‌خواهان در جریان سفر انتخاباتی دیروز به ایالت نوادا سری هم به یکی از کلیساهای لاس‌وگاس زد و در مراسم مذهبی آن شرکت کرد. ماسک نزدن و بی‌توجهی بسیاری از حضار به توصیه‌های بهداشتی و اسکناس‌های ۲۰ دلاری ترامپ از نکاتی بود که از چشم دوربین‌های رسانه‌ها دور نماند.
افزایش اقبال عمومی به خرید تسلیحات
در سطحی دیگر، با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات نگرانی آمریکایی‌ها از احتمال وقوع ناآرامی در فردای سوم نوامبر به شدت در حال افزایش است و همین امر به نوعی موجب اقبال عمومی گسترده به خرید سلاح در میان عامه مردم شده است. در همین زمینه، نتایج یک مطالعه جدید حاکی است که در پنج ماهه نخست شیوع کووید – ۱۹ در آمریکا، هزاران نفر از ساکنان ایالت کالیفرنیا برای محافظت از جان و مال خود در برابر ناامنی‌ها و ناآرامی‌ها، سرکوب معترضان از سوی نیروهای دولت و ازهم پاشیدگی اجتماعی ناشی از بحران بهداشت و سلامت، اسلحه جدید خریده‌اند. این تحقیق به همت محققان دانشگاه کالیفرنیا انجام شد و پژوهشگران تغییراتی در مالکیت سلاح را شناسایی کردند که می تواند به افزایش موارد مرگ و میر ناشی از استفاده از سلاح و زخمی شدن افراد از جمله از طریق خودکشی و تبعات تیراندازی های تصادفی منجر شود. یافته های این تحقیق که در روزنامه لس آنجلس تایمز منتشر شد، حاکی است که تا اواسط ماه ژوئیه (اواخر تیر ماه) این بیماری همه گیر به عنوان عاملی برای خرید ۱۱۰ هزار قبضه سلاح گرم جدید در ایالت کالیفرنیا شناخته شده است. اکثریت این خرید ها (۵۷ درصد) به افرادی اختصاص داشته است که قبلا مالک دست کم یک قبضه سلاح بوده اند. اما ۴۳ درصد باقیمانده مختص افرادی است که قبلا سلاح گرمی نداشته اند. این مطالعه نشان داد که کرونا به پیدایش ۴۷ هزار و ۳۰۰ خانوار جدید مالک اسلحه در ایالت کالیفرنیا کمک کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.