روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > فرهنگی > ندای نغمه خسرو خوبان در آن‌سوی مرزها/ گزارش «روزان» از واکنش‌های بین‌المللی به درگذشت استاد شجریان
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

 گروه دیپلماسی: درگذشت استاد محمد رضا شجریان، موجی بزرگ از واکنش‌ها را در داخل و خارج از کشور به همراه داشته است. نغمه‌ها و تصنیف‌های این بزرگمرد آواز ایران، نه تنها در جان و قلب مردم ایران زمین جای داشت، بلکه برای مردم کشورهای دیگر جهان نیز شناخته شده و مورد پذیرش بود. اکنون نیز شاهد هستیم که مقامات و سفارتخانه‌های کشورهای مختلف جهان و نیز بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی خبر درگذشت خسرو آواز ایران را بازتاب داده‌اند.

شجریان میراث مشترک فرهنگی کشورهای منطقه است

در یکی از مهم‌ترین واکنش‌ها، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در پیامی درگذشت استاد محمد رضا شجریان، هنرمند و آوازخوان شهیر ایران را تسلیت گفت.  به گزارش ایسنا، در این پیام آمده است: با تأسف شامگاه پنجشنبه استاد محمد رضا شجریان، هنرمند بزرگ و آوازخوان نام‌دار حوزۀ تمدنی ما و زبان فارسی، به دیار ابدی شتافت. مرگ استاد شجریان، میلیون‌ها انسان را در سراسر کرۀ خاکی به‌ویژه در کشورهای منطقه و فارسی زبان به ماتم نشاند و تکان داد. محمدرضا شجریان، «میراث مشترک فرهنگی» کشورهای منطقه، معرفِ اشعار شاعران بزرگ زبان فارسی از جمله مولوی، حافظ، سعدی و فردوسی است. شادروان شجریان آثار گران‌بهایی را به یادگار گذاشته که نام وی را ثبت تاریخ و جاویدانه می‌سازد. فقدان چنین هنرمندی پرناشدنی است.  بدین وسیله، مراتب همدردی و غم‌شریکی خویش را با خانوادۀ استاد شجریان، مردم برادر و همسایه ایران و تمام کشورهای منطقه و فارسی‌زبان ابراز داشته و به روح ملکوتی استاد شجریان بهشت برین می‌طلبیم.

پیام تسلیت مقامات سیاسی کشورهای مختلف

در سطحی دیگر مقامات و نمایندگان سیاسی بسیاری از کشورهای جهان مراتب تسلیت خود را به خانواده استاد شجریان و دوستداران او ابراز کردند. در همین زمینه، نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان در پیامی درگذشت استاد «محمدرضا شجریان» را تسلیت گفت. نیچروان بارزانی در این پیام نوشت: تنها صداست که می‌ماند … با نهایت اندوه، درگذشت خسرو آواز ایران زمین و اسطوره تکرار ناشدنی موسیقی را به خانواده محترم شجریان، جامعه هنری و دوستداران ایشان تسلیت عرض می‌نمایم.

دفتر سازمان ملل در تهران در پیامی در توییتر درگذشت محمدرضا شجریان استاد آواز ایران را به خانواده و دوستداران او در ایران و جهان تسلیت گفت. به گزارش ایسنا، دفتر نمایندگی سازمان ملل در تهران در پیامی در توییتر نوشت: خانواده سازمان ملل در تهران عمیقا با خانواده آقای شجریان و هوادارانش از ایران و سراسر جهان ابراز همدردی می‌کند. سفیر اتریش در ایران در پیامی درگذشت خسرو آواز ایران، استاد شجریان را تسلیت گفت. به گزارش ایسنا، استفان شولتز سفیر اتریش در تهران در اینستاگرام خود پرواز خسرو آواز ایران هنرمند محبوب و مردمی استاد محمدرضا شجریان را به خانواده ایشان و مردم هنردوست این مرز و بوم از صمیم قلب تسلیت گفت.

همچنین، سفارت سوئیس در تهران در پیامی درگذشت استاد آواز ایران را تسلیت گفت. سفارت سوئیس در تهران در صفحه اینستاگرام خود نوشت: تسلیت صمیمانه به مناسبت درگذشت استاد محمدرضا شجریان. سوئیس خاطره کنسرت‌های وی در لوزان و زوریخ را عزیز خواهد داشت. سفارت انگلیس در تهران نیز در پیامی اینستاگرامی درگذشت “یکی از برجسته‌ترین چهره‌های موسیقی سنتی ایران در یک قرن گذشته” را تسلیت گفت. سفارت بریتانیا در تهران در صفحه اینستاگرام خود نوشت: درگذشت یکی از برجسته‌ترین چهره‌های موسیقی سنتی ایران در یک قرن گذشته را به تمامی طرفدارانش تسلیت گفت.

در پیامی دیگر، سفارت جمهوری آذربایجان در تهران نوشت: درگذشت ترنم ماندگار ایران موجب تأثر و تأسف عمیق گردید. سفارت جمهوری آذربایجان در تهران فقدان غم انگیز استاد محمدرضا شجریان را به خانواده محترم، به ویژه یادگار دلبندشان همایون شجریان و تمامی ایرانیان هنردوست تسلیت می‌گوید. سفارت فرانسه در تهران نیز درگذشت محمدرضا شجریان استاد آواز ایران را تسلیت گفت. در پیام سفارت فرانسه آمده است: محمدرضا شجریان واپسین آوازش را خواند. نغمه‌های خسرو آواز ایران تا ابد در یادمان خواهد ماند. سفارت ‎فرانسه در ‎ایران به خانواده، نزدیکان وی و تمامی ایرانیان از صمیم قلب تسلیت می‌گوید.

واکنش مقامات وزارت خارجه ایران به درگذشت خسرو خوبان

در سطحی دیگر، مقام‌های وزارت خارجه کشورمان مرگ استاد شجریان را گرامی داشتند. در مهم‌ترین واکنش، وزیر امور خارجه کشورمان درگذشت استاد آواز ایران را تسلیت گفت. به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف در  مطلبی در صفحه اینستاگرام خود در این زمینه نوشت:  از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر    یادگاری که در این گنبد دوار بماند

با کمال تاسف و تاثر مطلع شدم اسطوره بزرگ هنر، موسیقی و آواز ایران زمین و سفیر پر افتخار پارسی‌گویان جهان، استاد محمد رضا شجریان در اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، رخت انا الیه راجعون بر تن کرد، تن خاکی را به خاکیان و جان و دل را به افلاکیان سپرد و از میان ما پرکشید. برای آنانی که سالها با صدای روحانی این‌ شجره هنر ناب افطار کردند، عمری میهمان مناجات او در سحرگاهان بودند، و همراه همیشگی نغمه های دل انگیزش در خلوت و جلوت، بزم‌ و رزم و ضیافت و سیاحت بودند، محمدرضا شجریان یک نام همواره مانا است. ضمن عرض تسلیت این مصیبت به همسر، فرزندان و خانواده این هنرمند فقید به‌ویژه جناب همایون شجریان و همچنین دوستداران‌ و علاقه‌مندان ایشان و نیز جامعه هنر و موسیقی، از خداوند رحمان و رحیم مسالت دارم که او را مشمول رحمت خاصه خود و میهمان ضیافت داوودی و نغمه خوانی فردوسیان در سرای باقی بگرداند. پروردگارا او را رهین الطاف و برکات بی پایان خود بدار.

همچنین، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه اظهار داشت: استاد محمدرضا شجریان معرف بزرگ فرهنگ و ادب غنی این مرز و بوم بود، صدای رسا و طنین کلام عارفانه او همچنان با ما و تمامی آیندگان خواهد بود و خواهد ماند. به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی سفیر کشورمان در فرانسه در پی درگذشت استاد محمدرضا شجریان در توییتی نوشت: محمدرضا شجریان این نادره دوران و این دُر کیمیایی نایاب تاریخ صدای فرهنگ و هنر و عرفان ایران رو به خاموشی نهاد.  استاد شجریان که به صدا و نه تنها به آواز نماد بی همتای فرهنگ و ادب و شعر پارسی و زبان رسای عرفان و اخلاق و هنر فارسی زبانان فرهیخته در جهان بود، به مدد توانایی و آگاهی و دانایی و قدرت بی بدیل در حوزه شعر و موسیقی و به دوران حیات افتخار آفرینش، معرف بزرگ فرهنگ و ادب غنی این مرز و بوم بود. پرشمارند از جوانان دیروز و امروز و حتی فرداها و دورترها و تابدان جا که ایران و ادب و زبان گهربار فارسی بر تارک بلند تاریخ تمدن جهان می درخشد، که به مدد او و به عالی ترین شکل ممکن به یمن فرهیختگی و هنرش ایرانیان و پارسی  زبانان را با خود و صدای آسمانی و ملکوتی اش به عمق تاریخ حکمت و عرفان و شعر بزرگان بی بدیل تاریخ جهان چون حافظ و فردوسی و سعدی و خیام و مولوی و همه و همه تا شعرای بزرگ امروز ایران رهنمون کرد و پیوند داد.

نبود و فقدان او برای همه ما پارسی گویان و تمامی ایرانیان در گوشه گوشه  این جهان ضایعه جبران ناپذیری است، اما صدای رسا و طنین کلام عارفانه او همچنان با ما و تمامی آیندگان خواهد بود و خواهد ماند. مگر نه اینکه «تنها صداست که می ماند»  و باز چونان پیش  نوا و طنین ملکوتی اش ما را به دیار شعر و عرفان و اخلاق و ادب فاخر و درخشان ایران زمین خواهد برد.  در فقدان او در کنار تمامی ایرانیان، پارسی دانان، ایرانیان مقیم فرانسه و ایران شناسان و دوستداران فرانسوی او سوگوارانیم.

در سطحی دیگر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان در گذشت استاد شجریان را تسلیت گفت. به گزارش ایسنا، سید عباس موسوی سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان در توییتی نوشت: دلبر برفت و دلشدگان را خبر نکرد. فراق خسرو آواز و صدای سخن عشق نه کاری است خُرد. استاد شجریان در اربعین عاشقان آسمانی شد. نوای آسمانی شهریار بی بدیل هنر موسیقی در گنبد دوار ماناست. سوگ استاد را به خانواده محترم به ویژه یادگار دلبندشان همایون و همه دوستداران ایشان تسلیت می‌گویم.

واکنش رسانه‌های خارجی به خبر درگذشت استاد شجریان

به دنبال انتشار خبر ناگوار درگذشت محمدرضا شجریان خسرو آواز ایران بعد از تحمل مدت ها درد و رنج بیماری، رسانه های بین‌المللی به طور گسترده در مورد این خبر واکنش نشان دادند. مهم‌ترین واکنش‌ها به این شرح بودند:

وال استریت ژورنال: محمدرضا شجریان نمونه موسیقی ایران در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

شبکه الجزیره: احترام عمیق: ایرانیان عزادار خواننده محمدرضا شجریان هستند. به نوشته الجزیره، محمدرضا شجریان استاد بزرگ موسیقی سنتی ایران و مشهورترین خواننده کشور پس از یک دوره طولانی بیماری درگذشت و ایران را عزادار کرد.

رویترز: محمدرضا شجریان که موسیقی کلاسیک ایران را احیا کرد در سن ۸۰ سالگی جان سپرد

روزنامه ماینیچی ژاپن: استاد موسیقی ایران شجریان درگذشت. به نوشته ماینیچی، شجریان به موسیقی سنتی ایران با سبک آواز خود زندگی بخشید.

شبکه بلومبرگ: مشهورترین خواننده ایران درگذشت و هزاران نفر را به خیابان ها کشاند. به نوشته بلومبرگ، با احترام ترین نوازنده کلاسیک ایران محمدرضا شجریان در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

خبرگزاری فرانسه: محمد رضا شجریان خواننده و آهنگساز افسانه ای ایرانی روز پنجشنبه در سن ۸۰ سالگی پس از مدت ها مبارزه با بیماری درگذشت و باعث غم و اندوه در کشور شد

بی بی سی: محمدرضا شجریان که توسط طرفداران به استاد لقب گرفته بود، در سن ۸۰ سالگی درگذشت. به نوشته بی بی سی، شجریان نوازنده و آهنگساز کلاسیک ایرانی بود و بیش از ۵۰ سال کار حرفه ای داشت.

سوتیتر: درگذشت استاد محمدرضا شجریان، موجی بزرگ از واکنش‌ها را در داخل و خارج از کشور به‌همراه داشته است. نغمه‌ها و تصنیف‌های این بزرگمرد آواز ایران، نه‌تنها در جان و قلب مردم ایران زمین جای داشت، بلکه برای مردم کشورهای دیگر جهان نیز شناخته شده و مورد پذیرش بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.