روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > شورای پنجم اهواز روی لبه ی تیغ
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

در پایان هر دوره ی شورای شهر یک دیدگاه کلی از مجموعه ی عملکرد آن دوره که برآیند تمام فعل و انفعالات آن شورا است در اذهان باقی می ماند. از این رو امروز از هر کدام از دوره های اول تا چهارم شورای شهر اهواز ذهنیتی خوب یا بد در فکر مردم حک شده است.

اعضای شورای پنجم نیز اکنون که این دوره در سراشیبی عمر خود به سر می برد باید به این نکته توجه کنند که فارغ از تمام کش و قوس ها و فراز و نشیب ها، کمتر از یک سال برای تثبیت یک نگاه مثبت میان افکار عمومی فرصت دارند اما آیا اعضای حاشیه ساز شورا که هر فرصتی را برای بیان خواسته های خود مناسب می دانند؛ نگاه مثبت افکار عمومی را در نظر می گیرند؟

واقعیت این است که این مقطع زمان آزمون و خطا نیست و هر گونه تنش مانند تذکر و طرح سوال و استیضاح هر چند از ابزارهای قانونی شورا است و باید در جهت منافع مردم استفاده شود، لکن تجربه نشان داده هر کدام تا مدت ها با به حاشیه کشاندن مجموعه ی شهرداری، روند کاری و خدمت رسانی را مختل می کند و با ایجاد صف بندی موافق و مخالف، اذهان مردم را به اعضای شورا منفی می کند. اینکه برای برخی شوراییان اهمیتی ندارد که مردم چه فکر می کنند و فقط برای آنچه خود می خواهند، تلاش می کنند؛ لذا این باید برای مردم حجت باشد تا بار دیگر در انتخابات شورای اسلامی شهر، هر فردی را شایسته ی حضور در شورای شهر ندانند.

البته با نگرشی منصفانه به سیر کلی عملکرد شورای پنجم می بینیم پس از آن که اعضای شورا در سال ۹۸ به این نتیجه رسیدند که با حرکتی هوشمندانه سکان مدیریت شهری را برای پرشتاب شدن ضرباهنگ توسعه ی شهر از کتانباف گرفته و به شاعری جوان پرانگیزه بسپارند، روح امید به کالبد شهر، شهروندان و کارکنان شهرداری دمیده شد و سیر عملکرد شهرداری مثبت شد.
پیرو این حرکت و در همین مقطع، تصمیمات بزرگی توسط شهردار جوان اهواز اتخاذ شد که نقطه عطف های سرنوشت سازی برای شهر محسوب می شوند و قطعا سال ها بعد در کارنامه ی شورای پنجم نیز به یادگار خواهند ماند.
مانند خارج کردن پروژه ی قطار شهری از مسیر قهقرایی با فسخ قرارداد ناکارآمد کیسون پس از پانزده سال و همچنین پای کار آوردن قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) برای عمران زیرساخت ها و آبادانی مناطق کم برخوردار شهر.
اکنون زمزمه هایی به گوش می رسد که جریانی در صدد است در عمر باقیمانده ی شورا آن را به حاشیه کشانده و وجهه ی نسبتا مثبتی که تا کنون به دست آورده، مخدوش نماید. به نظر می رسد این جریان که اتفاقا شروع کننده ی آن اختلافات مبنایی با غالب موجه و سالم شورا دارد، زمان را برای رسیدن به منافع شخصی اش تنگ می بیند و لذا به هر قیمتی ولو توقف قطار پیشرفت شهر می کوشد معادلات ناسالم خود را جایگزین ثبات فعلی نماید.
در این شرایط که شورای پنجم بر لبه ی تیغ است از اعضای شورا انتظار می رود دوراندیش باشند و آینده ی سیاسی مدیریتی خود و رضایت مردم را در این التهاب زودگذر به منافع فرصت طلبان نفروشند.
از نقش عقلا و بزرگان شهر نیز در کمک به همگرایی شورا نباید غافل شد و لازم است مسئولان به دور از هیجانات با اظهار نظرهای نسنجیده و بی مورد، ابزار این موج سواری قرار نگیرند.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.