روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > مرز تجاری چذابه شنبه فعالیت عادی خود را از سر می‌گیرد
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

مرز تجاری و صادراتی چذابه در ۱۱۰ کیلومتری شمال غرب اهواز فردا (شنبه) ۱۹مهرماه فعالیت اقتصادی خود را ازسر می‌گیرد.

مرز تجاری چذابه ۱۷ و ۱۸ مهرماه بنا به توافق مسوولان محلی ایران و عراق به خاطر اربعین حسینی که تعطیل رسمی در ۲ کشور است تعطیل شد.

فرماندار دشت آزادگان گفت: پایانه تجاری ، گمرک و مرزبانی از ۱۹ مهرماه فعالیت اداری خود را برای روان سازی روند صادرات کالا و تشریفات قانونی از سر می‌گیرند.

حمید سیلاوی با بیان اینکه پس از اربعین هیچ تصمیم و برنامه‌ای برای بازگشایی مرز مسافری چذابه وجود ندارد افزود:هرگونه تصمیمی برای بازگشایی مرز مسافری چذابه و عزیمت زائران به شهرهای مقدس عراق برعهده مسوولان ارشد کشوری ، موافقت دولت عراق و ستاد ملی مبارزه با کرونا خواهد بود.

مرز تجاری چذابه در اربعین سال های گذشته به خاطر تسهیل در روند تردد زائران از ۲ هفته قبل از روز اربعین بسته می‌شد و پس از بازگشت کامل زائران به کشور بازگشایی می‌شد.

مرز تجاری چذابه با توافق مسوولان مرزی و گمرکی جمهوری اسلامی ایران و عراق از مرداد ماه امسال پس از ۶ ماه تعطیلی ناشی از شیوع ویروس کرونا بازگشایی شد و طبق روال عادی فعالیت خود را با رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی ادامه داد.

روزانه بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰دستگاه کامیون و تریلر حامل کالا از مرز چذابه به عراق صادر می‌شود.مصالح ساختمانی ، تره بار، مواد غذایی و لبنی ، کالای خانگی و تجهیزات مکانیکی از مهمترین کالاهای صادراتی به عراق از مرز تجاری چذابه است.

مرزهای زمینی چذابه و شلمچه و مرز دریایی خرمشهر پس از سرنگونی رژیم بعثی عراق به تدریج از تیرماه ۱۳۸۲ بازگشایی و  در مهرماه همان سال عزیمت رسمی و قانونی زائران عتبات عالیات به شهرهای مقدس عراق شروع شد.

پارسال حدود ۷۰۰میلیون دلار کالا از مرز تجاری چذابه به عراق صادرشد.
مرز تجاری و مسافری چذابه درمحدوده سیاسی شهرستان دشت آزادگان با مرکزیت شهر سوسنگرد واقع شده است.

برچسب ها:
, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.