روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > شورای اهواز: استیضاح، تعلل در روند توسعه شهری است
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

در حالی که سه سال از شورای شهر گذشته و کمتر از یکسال به آخری روزهای شورا مانده است، استیضاح شهردار، حاصلی جز تعلل در روند پیشرفت و عمران شهری ندارد.

موسی شاعری، پس از منصور کتانباف شهردار پیشین پنجمین شورای شهر اهواز، در طول یکسال بر کرسی شهرداری عملکرد بسیار خوبی از خود به جای نهاده است اما متاسفانه می بینیم شورا، در هفته‌های اخیر اقدام به تذکر و طرح سوال از وی نموده است.

آنهم در وضعیتی بسیار خطرناک، از تحریم اقتصادی شدیدی که از سوی امپریالیسم جهانی به سرکردگی امریکا و همپالگی‌یش بر کشور حاکم است، در کنار بیماری خطرناک کرونا وضعیت اقتصادی کشور را دچار بحرانی سخت نموده است.

در حالی که فروش نفت و فرآورده های نفت و گاز و کلیه صادرات ما به حداقل خود رسیده است و نقدینگی ما دچار تزلزلی بی سابقه شده و کشورهای جهان در معاملات با ما راه خطای دستورات امپریالیسم را طی می کنند، و در حالی که قیمت تورم بالا رفته و دلار در بالاترین قیمت خود ایستاده است.

اختلاف بین شورا و شهرداری که در این یکسال اجازه توقف به عمران شهری را صادر نکرده و با حداقل درآمدها، با حداکثر توانش با وضعیت موجود مماشات نموده، اختلافی بدیع و نامعقول است نسبت به سوالاتی که ایراد شده، عاقبت این اختلاف اگر بد از آب در آید غیر قابل بخشش و ویرانگر خواهد بود.

موسی شاعری با حضور پر شور خود توانست به درصد بسیاری از خواسته‌های خود، مبنی بر پایان دادن به پروژه‌های گذشته و اقدام به ایجاد پروژه های جدید برسد.

هر چند ادامه‌ی پروژه های گذشته‌ای همچون پل شهید کجباف، بدون شک دیگر شبیه به یک پروژه‌ی نیمه‌کاره نبوده بلکه خود یک پروژه‌ی بسیار عظیم و ارزشمند است و امیدوارم شاعری بتواند خود تا آخر سال جدید این پروژه‌ی عظیم و ارزشمند و دیدنی را به پایان رسانیده و چهره‌ی شهر را زیباتر از گذشته کند.

همچنین بستن قراردادهای بزرگ با قرارگاه خاتم الانبیاء از جمله قراردادهایی دراز مدت است که بدون شک در روند بزرگ شدن شهر کمک‌های شایانی پس از شاعری نیز خواهد کرد.

همه بیاد می آوریم، شهرداری با وضعیت درآمدزایی خود پس از شیوع کرونا و تحریم های جهانی چگونه اقدام به تاسیس بازارچه‌های خود اشتغالی برای بانون و جوانان بیکار نمود تا در نتیجه فروش کالا با قیمت پایین و نیز اشتغال برای بسیاری از قشرهای ضعیف ایجاد نماید.

بحث و شمردن پروژه های خلاقانه در این یکسال را در این موجز نمی توان شمرد، اما اینقدر هست که به شورا گفت چرا باید شهرداری که این همه توانسته است در یک سال کوشش نماید و اجازه بحران و استرس به شهرداری ندهد را باید به سوی طرح سوال و تذکر کشانید؟

استیضاح یک پروسه دراز مدت و بسیار کاهنده است، در استیضاح، آرای منفی باعث ایجاد وقفه در کارکرد انقلابی می شود، در استیضاح، شورا شهردار را به هماوردی دعوت می کند که حاصلی جز وقفه‌ای دراز مدت نداشته، خصوصا مورد اخیر که اگر اتفاق بیفتد برای شهردار آینده وقتی به اندازه چند ماه باقی نخواهد ماند.

آیا شورای شهر اهواز به این مسئله فکر نموده‌است؟ یا اینکه صرفا یک استیضاح و تغییر آنی را طلب می‌کند؟ آیا شورا متوجه این مسئله است که کنار نهادن این شهردار در نیمه‌ی آخرین سال شورا، جز ضرر و زیان عایدی نخواهد داشت؟

با احتساب اینکه شورا به عنوان یک نهاد دموکراتیک هنوز سوالات خود را به مطبوعات اعلام نکرده است، پشت درهای بسته اقدام به جلسات غیر علنی نموده است، روندی که به هیچ روی با اصل شورایی سنخیت نداشته و مسلم است که سوالات به بحث و تجسس ختم نشده، بحز اینکه تلاش برای ایجاد رای عدم موافقت به صورت لابی‌ها در جریان است، که با اصل مشورت و حضور مردمی منافات دارد و خدا می داند پس از آن چه اتفاقی پیش آید.

بدون شک هر کسی اگر به دیده بی غرض به روند عملکرد شهرداری در این یکساله نگاه کند، جز پیشرفت و خلاقیت، چیزی به چشم نمی بیند، متاسفانه این روند خلاقیت را ما به هیچ روی نمی توانیم در طول دو سال ابتدای شورا مثال یا در میزان به مقایسه بنشینیم، امیدوارم شوراییان نیز به این مقایسه دست نزنند، زیرا ما در دو سال اول شورا آنچنان در سکوت و سکون در شهرداری غرق بودیم، که گویا قفل جادویی بر پیکر عمران شهر بسته بودند.

هنوز در اذهان فعالان اجتماعی اعتصابات شدید کارگری وجود دارد، عقب افتاده حقوق پرسنل، کم شدن بی نهایت از حقوق برای افزایش درآمد، و ناتوانی در اتمام پروژه های نیمه کاره.

آنچه که در این یکساله با آمدن شاعری به طور کلی تغییر کرده است و امیدواریم تا آخر سال تعداد پروژه ها بیشتر و بیشتر گردد.

و آرزومندیم شورا به راهی درست و معقول به عاقبت بیش از ده هزار پرسنل شهرداری فکر کند، در این اوضاع ویرانگر تحریم اقتصادی و کرونا که پناهی برای اقشار کم درآمد و حقوق بگیر نیست.

برچسب ها:
, , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.