روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > برخورد قاطع بهداشت با متخلفان
  • سرپرست خوزستان
  • 480 بازدید
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

لزوم دورکاری معلمان/حساس سازی مردم توسط همه ارگانها/ برخورد قاطع بهداشت با متخلفان/عدم ارائه خدمات به افراد مبتلا/ ارائه خدمات به صورت الکترونیک/برخورد قطعی بهداشت با متخلفان

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت غرب اهواز جلسه شورای سلامت و کمیته ستاد کرونا شهرستان اهواز به دبیری مرکز بهداشت غرب اهواز ۱۴ مهر ۹۹ با حضور فرماندار شهرستان، معاونین فرماندار، روسای نواحی آموزش و پرورش چهارگانه، روسای مرکز بهداشت غرب و شرق، بخشداران و سایر اعضاء در سالن جلسات فرمانداری برگزار گردید.

دکتر مهران احمدی بلوطکی رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز و دبیر شورای سلامت و امنیت مواد غذایی و ستاد کرونا شهرستان ضمن قدردانی از زحمات تمامی ادارات و سازمانها، همکاری تمامی ادارات و ارگانها در کنترل و مقابله با بیماری کووید ۱۹ را امری ضروری و پر اهمیت دانست.

دبیر شورای سلامت شهرستان اهواز با اشاره به وجود چالشها و مشکلاتی در پیک اول بیماری کرونا، خواستار بررسی و رفع نقاط ضعف و ارائه راهکار مناسب برای کاهش این مشکلات در پیک دوم بیماری شد.

وی با اشاره به اینکه برخی از مردم حساسیت لازمه را هنوز درک نکرده اند، از عدم توجه به پروتکلهای بهداشتی در برخی ادارات و مکانهای پرتجمع از جمله بانکها، اصناف، شهرداری و سایر دفاتر خدماتی ابراز گلایه نمود و عنوان کرد: خدمات باید به صورت الکترونیک ارائه شود و خدمات حضوری نیز باید با رعایت پروتکلهای بهداشتی باشد.

احمدی تصریح کرد: مراکز خدماتی با توجه به نیاز مردم به خدمات این مراکز، بهترین مکان برای حساس سازی می باشند، بنابراین لازم است تمامی ارگانها نسبت به حساس سازی مردم از طریق رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله فاصله گذاری اجتماعی، نصب برچسبهای هشدار دهنده، توزیع پوستر و پنفلت و هدایت مردم به کانالهای آموزشی در این خصوص اهتمام ویژه نمایند.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز در ادامه تأکید کرد: تمام واحدهای بهداشتی و درمانی مرکز بهداشت غرب اهواز آمادگی لازم برای ارائه مطالب آموزشی به ارگانها را دارد که در این راستا پکیج های آموزشی مرتبط با صنوف و ادارات مختلف تهیه می شود، همچنین مرکز بهداشت غرب اهواز اقدام به ایجاد کانالهای آموزشی در فضای مجازی نموده است، مردم می توانند برای اطلاع از کانالهای ارتباطی مرکز بهداشت غرب اهواز به سایت مرکز بهداشت به آدرس https://hn-wah.ajums.ac.ir مراجعه نمایند.

وی لزوم مداخله همه ارگانها برای حساس سازی مردم از طرق مختلف از جمله صدا و سیما، خبرگزاریها، جراید، فضای مجازی و ارائه پوستر و پمفلت را ضروری عنوان کرد و افزود: برخی از مردم علیرغم وجود بیماری، بدون در نظر گرفتن قدرت شیوع بیماری کرونا و با سهل انگاری در فضای جامعه تردد دارند که همین امر خود سبب گسترش بیشتر بیماری خواهد شد و در نهایت بار سنگینی را بر دوش جامعه تحمیل خواهد کرد، بنابراین لازم است تدابیر خاصی برای شناسایی این افراد صورت گیرد و در صورت مراجعه افراد بیمار به مراکز خدماتی از ارائه خدمات به این افراد جداً خودداری شود.

احمدی لزوم ایجاد سامانه ای برای معرفی افراد مشکوک به بیماری را ضروری دانست و تصریح کرد: بعضاً مشاهده شده است که علیرغم وجود مستندات قانونی در خصوص مثبت بودن فردی به بیماری کرونا، فرد مبتلا به محل کار فراخوان می شود که این امر نه تنها نفعی برای اقتصاد و صنعت نخواهد داشت بلکه موجب ابتلا سایر افراد و فلج شدن امور خواهد شد.

دبیر ستاد کرونا شهرستان اهواز با بیان اینکه تاکنون۶۰ هزار واکسن آنفلوانزا تحویل معاونت بهداشتی داده شده و در حال برنامه ریزی جهت تزریق به گروههای هدف می باشد، گفت: این واکسن برای تمامی افراد ضرورتی ندارد و تزریق این واکسن برای گروههای هدف همچون کادر بهداشت و درمان درگیر با بیماری کووید ۱۹، ماداران باردار، سالمندان و افراد دارای بیماریهای خاص توصیه میشود.

وی در ادامه از نگرانی های حوزه آموزش و پرورش نکاتی بیان و خواستار ارائه راهکار مناسب برای ایجاد زمینه دورکاری معلمان و عدم تجمع آنان در محیط مدرسه شد.

دبیر شورای سلامت و امنیت مواد غذایی ضمن قدردانی از شهرداری جهت هرس درختان کنوکارپوس، تشدید این عملیات و انجام ۱۰۰ درصدی این امر را خواستار و در همین راستا توصیه نمود حتی الامکان سالمندان و افراد دارای بیماری نقص ایمنی و بیماری زمینه ای در زمان اولین بارشهای پاییزی از منزل بیرون نیایند.

احمدی بلوطکی ضمن نگرانی از شیوع بیماری های روده ای خواستار رسیدگی به مشکلات بهداشتی حاشیه شهر شد و گفت: نباید بیماری کرونا باعث فراموشی ما در  سایر حوزه ها بویژه بررسی و رفع مشکلات آب و فاضلاب شود.

دبیر شورای سلامت با بیان اینکه داشتن محیطی امن و سالم حق مسلم شهروندان می باشد، گفت: سلامت مردم خط قرمز حوزه بهداشت بوده و در این راستا هیچگونه ملاحظه کاری و محافظه کاری پذیرفتنی نخواهد بود.

این مقام مسئول نگاه مختصری به معضل افزایش سگهای بلاصاحب انداخت و گفت: شهرداری باید ضمن فعال نمودن کمیته کنترل حیوانات بلاصاحب نسبت به رفع این معضل بهداشتی – اجتماعی چاره اندیشی کند.

دبیر شورای سلامت و امنیت غذایی و ستاد کرونا شهرستان در پایان، استفاده از ماسک را از مهمترین راهکارهای پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ دانست و از تمامی روسای ادارات خواست از ورد افراد بدون ماسک به محل کار خودداری و تمهیدات لازم جهت توزیع ماسک بین مردم را لحاظ نمایند.

در ادامه هر یک از اعضا پیشنهادات و نظرات خود را بیان و در پایان جلسه فرماندار شهرستان اهواز ضمن تایید صحبتهای دکتر احمدی بلوطکی خواستار تلاش تمام ادارات و سازمانها جهت حفط سلامت مردم و ارتقاء بهداشت شهرستان شدند .

 

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.