روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > پس زدگی و گرفتگی های شبکه فاضلاب‌رو از چالش‌ها و نارضایتی‌های شهروندان در چند سال اخیر است
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

روزان به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت غرب اهواز،  مانور بزرگ لایروبی و رفع انسداد شبکه فاضلاب شهرستان اهواز و شهرستان کارون توسط شرکت آبفا استان و مشارکت استانهای معین امروز یکشنبه ۳۰ شهریور ماه با حضور دکتر غلامرضا شریعتی استاندارخوزستان، مهندس بن عباس مدیر کل مدیریت بحران استان، دکتر مهران احمدی بلوطکی رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز، دکتر صادق حقیقی پور مدیر ابفا استان و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی  برگزار و شروع گردید.

دکتر مهران احمدی بلوطکی رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز ضمن ابراز نگرانی از وضعیت نامناسب سرریز و گرفتگی های شبکه فاضلابرو در اهواز از شروع عملیات لایروبی و رفع انسداد شبکه فاضلاب کلانشهر اهواز توسط آبفا قدردانی کرد.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز ضمن بیان اینکه رها سازی غیر بهداشتی فاضلاب باعث پخش شدن مواد آلوده در محیط زیست می شود و تماس مستقیم یا غیر مستقیم با این مواد آلوده باعث ایجاد بیماری در انسان می شود، گفت: این بیماریها ممکن است از نوع ویروسی، عفونی، واگیردار و یا انواع دیگر بیماری باشند که هریک خطرات بسیاری بر سلامت انسان دارد و حتی در بعضی مواد باعث مرگ انسان میشود.

وی خاطر نشان کرد: در کنار فاضلاب‌های خانگی بعضاً فاضلاب صنعتی ناشی از کارگاه‌های کوچک سطح شهری و حتی بیمارستان‌ها نیز در شبکه فاضلاب‌رو شهری وجود دارد که حاوی مواد و ترکیب‌های شیمیایی خطرناک برای سلامت انسان است.

احمدی بلوطکی با اشاره به اینکه دفع غیر بهداشتی فاضلاب خطرات و ضررهای فراونی بدنبال دارد، گفت: دفع غیر بهداشتی  فاضلاب، ارتباط مستقیم با آلودگی آب، هوا و خاک خواهد داشت، چراکه حضور مواد آلوده و فاضلاب در محیط زیست و محل زندگی انسان باعث ایجاد مکانی مناسب جهت تغذیه و تکثیر حشرات موذی نظیر سوسک، مگس، پشه و موش خواهد شد که هر کدام از این موارد ممکن است باعث انتقال بیماریهای مختلف همچون سالک، وبا، حصبه، یرقان، بیماریهای انگلی و .. گردد.

این مقام مسئول پس زدگی و گرفتگی های شبکه فاضلابرو که سلامتی شهروندان را به خطر می اندازد و احتمال بروز و شیوع بیماریهای مختلف را بدنبال خواهد داشت را یکی از چالشها و نارضایتی های شهروندان در چند سال اخیر دانست و تصریح کرد: یقیناً مهمترین فایده دفع مناسب فاضلاب و داشتن شبکه فاضلابرو مناسب و استاندارد، حفظ سلامت مردم و ارتقاء بهداشت منطقه خواهد بود.

احمدی بیان کرد: خوشبختانه تاکنون اپیدمی بیماری که بصورت مستقیم از دفع غیر بهداشتی فاضلاب باشد گزارش نگردیده است که می توان از دلایل عدم بروز اپیدمی، پیگیری فوری و در اسرع وقت کارشناسان بهداشتی در موارد تک گیر بوده که با اقدامات پیشگیرانه از شیوع بیمارها جلوگیری شده است، در واقع کارشناسان بهداشتی بصورت مستمر نسبت به انجام نمونه برداری شبکه آبرسانی شهری اقدام و بر وضعیت شبکه توزیع آب بخصوص در مناطق بحرانی و دارای پس زدگی های فاضلاب نظارت کامل داشته و تمام مشکلات در این حوزه را سریعاً به متولیان امر گزارش می دهند. همچنین در صورت گزارش موارد بیماری در اسرع وقت تیم بهداشتی این مرکز متشکل از کارشناسان بهداشت محیط و بیماریها، پزشک و ..به محل و یا منزل بیمار مراجعه و ضمن نمونه برداری های لازم (انسانی،اب ،فاضلاب و..)ب رررسی جهت علت بروز بیماری انجام خواهد شد.

وی با ابراز تاسف از مشکلات رخ داده پس از بارندگی های سال گذشته در سطح شهر کلانشهر اهواز گفت: با توجه به شروع فصل بارندگی در آینده نزدیک و پیک پاییزه التور و پیک دوم کرونا د رکلانشهر اهواز، لازم ایت در برنامه های عملیاتی و طی یک برنامه کوتاه مدت مشکل پس زدگی فاضلاب در سطح شهر اهواز، خصوصاً حاشیه شهر مرتفع شود.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز خاطر نشان کرد: پیگیری ها و جلسات متعددی در جهت رفع اساسی مشکلات فاضلاب شهرستان اهواز و ایجاد شبکه فاضلابرو استاندارد صورت گرفته است که مانور لایروبی و رفع انسدادد شبکه فاضلابرو یکی از  این برنامه ها  و راهکارهای کوتاه مدت در این راستا بوده است.

احمدی بلوطکی ضمن قدردانی از متولیان امر، استمرار اینگونه عملیاتها را امری ضروری شمرد و ایجاد شبکه فاضلابرو مناسب در تمام نقاط شهرستان بویژه مناطق حاشیه شهر و کمتربرخودار، ایجاد تصفیه خانه های استاندارد و شبکه دفع آبهای سطحی و … را از حقوق مسلم شهروندان دانست.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز در پایان، هم اندیشی و عزم جدی تمام مسئولان استان و شهرستان در جهت حفظ سلامت شهروندان و ارتقاء بهداشت شهری را خواستار شد.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.