روزان | اخبار ایران و جهان > تیتر یک > سرمایه‌گذاری ۱۶ هزار میلیارد تومانی در بنادر/ تخفیف‌ ۸۰ درصدی برای کشتی‌های رورو در خزر
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

فرهاد منتصر کوهساری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: میزان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر شمالی و جنوبی کشور به صورت سرمایه‌گذاری تجمیعی معادل ۱۶۱ هزار و ۲۳۵ میلیارد ریال بوده که از سال ۱۳۸۲ تا کنون صورت گرفته است،  البته این عدد بر اساس محاسبه میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی طی سالیان مختلف با نرخ‌های متفاوت ارز است.

وی خاطرنشان کرد: این عدد برای بنادر در سال گذشته بیش از ۵۵۰۰ میلیارد تومان بوده و از ابتدای امسال تا کنون نیز به حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است اما در ماه‌های پیش رو با توجه به نوسانات نرخ ارز نمی‌توان آینده درخشانی برای سرمایه‌گذاری در بنادرمتصور بود چرا که سرمایه‌گذاران با این نوسانات رغبتی به سرمایه‌گذاری نشان‌ نمی‌دهند.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در بخش‌های مختلفی مانند سیلوهای غلات، انبارهای سرپوشیده، مخازن سوختی، کارخانه‌های آرد و… بوده است.

جزییات تخفیف‌های تعرفه‌ای برای تسهیل تجارت دریایی

منتصر کوهساری همچنین درباره جزییات تخفیف‌های تعرفه‌ای در نظر گرفته شده برای بنادر کشور به ویژه بنادر شمالی اظهار کرد: در راستای تسهیل  و تقویت تجارت دریایی به ویژه از طریق بنادر شمالی کشور تخفیف‌های تعرفه‌ای بسیار مناسبی در نظر گرفته‌ایم که به عنوان مثال می‌توان به تخفیف ۸۰ درصدی تصویب شده برای تجارت دریایی از طریق کشتی های رورو اشاره کرد.

وی اضافه کرد: از آنجا که تجارت دریایی از خزر و صادرات از راه خشکی و از طریق ترکمنستان به قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان و دیگر کشورها این منطقه صورت می‌گیرد با اعمال تخفیف ۸۰ درصدی در صددیم تا بخش قابل توجهی از این حجم تجارت را به بنادر شمالی خودمان اختصاص دهیم.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: البته هر کشتی کانتینری هم اگر ۵۰ درصد یخچالی و ۵۰ درصد غیر یخچالی باشد، در راستای توسعه تجارت کانتینری مشمول ۲۵ درصد تخفیف می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.