روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > آیا مردم کوت‌عبدالله محکوم به رعایت مسئولین ناکارآمد هستند؟
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

روزان ـ  منصور محرابی فرد: شرجی های اخیر اهواز، نشانه هایی از نزدیک شدن زمستان است. زمستانی که دیگر لذتی برایش نمانده تا در زیر آن با چتر قدم زد.

ترس‌ بالا آمدن فاضلاب‌ها، گرفتگی لوله‌های فاضلاب و سیلاب در خیابان ها و معابر، ترس از فرو رفتن در منهولی که درب ندارد، یا اینکه کج گذاشته شده و ممکن است در آن فرو روی و بیش از همه ترس از بالا آمدن کارون کرخه و اضطرابی چند روزه.

در کنار این اتفاقات غیر مترقه، مسئولینی که در کنار مردم هستند، پیام‌های دل‌انگیزشان، برادری‌شان، عجز و ناله‌های شبگیر، سلفی‌های مدیران روابط عمومی‌ها، و خلاصه بازار کانون‌ها برای درست کردن کلیپ‌های ویژه مدیران دلسوز که در کنار مردم جز نگاه کردن به خانه هایی که ویران می‌شوند و یا در فاضلاب غرق می‌شوند، کاری از پیش نمی‌برند.

شاید نمی‌توانند، یا بودجه ندارند، بهر حال بر همگان پوشیده‌است، بخاطر حفظ آبروی مدیران عزیز …. زیرا قرار نیست از پست و منصب زیبایشان خداحافظی کنند و یا کنار بروند تا دولت بعدی بیاید و شاید بتواند چسبندگی این صندلی و میز ریاست را بزداید و گروهی دیگر شبیه و شاید بدتر از قبلی‌ها بیاید.

زمستان اهواز جشنواره ای از تصاویر عجیب و غریب و بسیار تاسفبار و مغموم برای جهانیان است، در کنار این تصاویر، که در شبکه های خبری جهان بازتاب منفی و سیاهی را به همراه دارد، حاشیه اهواز در غباری از فراموشی و ناتوانی ها در زیر انبوهی از فاضلاب دفن می شود.

در کنار هیاهوی خبری رسیدن لوله آب به روستای غیزانیه پس از این همه مدت؛ شنیده‌ایم که آب و فاضلاب اعلام کرده بودجه ای برای کودت عبدالله نداریم. و این خبر خوشحالی نزدیک شدن زمستان و رفتن گرما را بر ما تباه کرد.

هنوز یک‌سال از آبگرفتگی سیل مانند خوزستان نگذشته‌است، از آب گرفتگی و شکستگی فاضلاب کوت‌عبدالله و بیانات مدیر کل حوادث به تاریخ  ۳۰ آذر ۱۳۹۸ که پر قدرت و مطمئن اعلام کرد مردم نگران نباشند: خساراتی که به مردم وارد شده جبران می‎شود و برای کسانی که لوازم خانگی‌شان دچار آسیب شده نیز تدابیری اندیشیده شده است.(ایرنا خوزستان)

و یا پیام عجیب مدیر کل بنیاد مسکن خوزستان به تاریخ  ۱۵ بهمن ۱۳۹۸: بازسازی واحدهای آسیب دیده ناشی از سیل در خوزستان تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسد.(ایسنا خوزستان)

اما پیام خانم فرماندار معصومه خنفری در بالا آمدن فاضلاب و استمداد از همه دستگاه‌ها را ذکر می‌کنم تا مسئولین به یاد بیاورند سال گذشته را و اندکی به خود حرکتی دهند.

وضعیت در کوت‌عبدالله، مرکز شهرستان کارون آنقدر بد است که یک محله این شهر برای حفظ سلامت مردم تخلیه شده است. معصومه خنفری، فرماندار شهرستان کارون با اشاره به تخلیه کامل منطقه شکاره ۳ گفت: از آنجایی که در سیل اخیر سطح سفره‌های زیرزمینی اشباع شد، زمین دیگر ظرفیت جذب آب باران را ندارد و برای تخلیه کامل منطقه از فاضلاب نیاز به زمان داریم. وی با بیان اینکه اکنون به کمک برخی دستگاه‌های اجرایی درگیر تخلیه فاضلاب از مناطق مختلف در شهرستان هستیم، افزود: شرکت‌های فولاد، ملی حفاری، آبفا، راه‌وشهرسازی، توسعه نیشکر، شهرداری و سازمان آب و برق خوزستان مشغول دفع و تخلیه فاضلاب در شهرستان کارون هستند. فرماندار شهرستان کارون با اشاره به مناطق درگیر فاضلاب در این شهرستان، افزود: مناطق کوت‌عبدالله قدیم، قلعه‌چنعان، کوی امام حسین و منتظری شکاره ۳، گاومیش‌آباد درویشیه از جمله مناطق درگیر فاضلاب هستند که منطقه شکاره ۳ کامل تخلیه شد، بخشی از بیمارستان سینا نیز که فاضلاب وارد آن شده بود در حال تخلیه شدن است. خنفری در رابطه با زمان تخلیه فاضلاب از منطقه گفت: از آنجایی که در سیل اخیر سطح سفره‌های زیرزمینی اشباع شد، زمین دیگر ظرفیت جذب آب باران را ندارد و برای تخلیه کامل فاضلاب از منطقه نیاز به زمان داریم.( ۲۸ آذر ۱۳۹۸ – تسنیم)

فرماندار کوت‌عبدالله در مصاحبه‌ای به تاریخ ۱ بهمن ۱۳۹۸ با اشاره به مناطقی از کوت‌عبدالله  اعلام  کرد: مناطقی که از نظر زیرساخت فاضلاب با مشکل رو به رو هستند و فاضلاب تولیدی در برخی مناطق جمع آوری می‌شود اما راه خروج ندارد، ضرورت دارد این مشکل هر چه سریعتر حل شود.(ایرنا خوزستان)

فرماندارکارون با اشاره به خسارت ناشی از بارندگی اخیر و پس‌زدگی فاضلاب بیان کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز براساس فرم‌هایی که برای ارزیابی و خسارت  در نظر گرفته است پرداخت خسارت را مشروط به سند مالکیت یا استشهاد محلی کرده است.(ایرنا خوزستان)

در حالی که در سال ۱۳۹۵ علیدادی فرماندار کارون در نشستی با نماینده گان و امام جمعه شهرستان کارون اعلام کرد: ما برای اینکه تغییراتی را در شهر کوت‌عبدالله انجام دهیم نیازمند ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تغییر شبکه فاضلاب شهر کوت‌عبدالله هستیم.

و پس از فرماندار اسبق علیدادی؛ خانم فرماندار معصومه خنفری در جلسه ای به تاریخ  بیست  و یکم مرداد ۹۶ با حضور مدیرانش اعلام کرد: ١٣٠ میلیارد تومان برای احداث و ساماندهی شبکه فاضلاب کوت عبدالله تخصیص یافت.؟؟!!؟

و کجاست این ۱۳۰ میلیارد و کجاست پمپ های سرقت شده و کجا عدم بودجه برای لایروبی در این روزگار وآاسفا.

حال پس از گذشت یک‌سال اخیر از سیل ویرانگر و طغیان لوله‌های فاضلاب در کوت‌عبدالله، که به مدت یک‌ماه سرتیتر بسیاری خبرهای داخلی و خارجی و ناکارامدی مدیرانی شد که البته فراموشی تاریخ گذشته در اذهان این مردم جا افتاده است و به راحتی فراموش می‌کنند درد و رنج‌ها و سختی‌ها و خساراتی که دیدند و خصوصا قول‌هایی که اجرایی نشد.

معصومه خنفری در مصاحبه‌ای با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: پیرامون مساله فاضلاب در شهرستان کارون با انتقادهای زیادی مواجه شده‌ایم ولی در حال حاضر شرکت آب و فاضلاب تنها برای قلعه چنعان برنامه لایروبی دارد و برنامه دیگری برای شهرستان کارون ندارد.

فرماندار محترم کارون همانند بسیاری مدیران که در مصاحبه های خود راه سیاست پیشگی را طی می کنند در مورد یکی از خیابان‌های کوت‌عبدالله گفت: خیابان امام رضا(ع) که استاندار به جد پیگیر وضعیت آن هستند و سال گذشته دستور رسیدگی به آن را دادند اما همچنان با سرریز فاضلاب رو به رو است.

در این جمله معلوم نشد که آیا استاندار فقط به دنبال کاری انجام دادن برای این خیابان بود و یا نه فقط شدیداً به این خیابان فکر می‌کرد؟ باید جواب این سوال را از خانم فرماندار پرسید که وقتی خیابان در تابستان فاضلاب‌هایش سرریز می کنند، آیا منتظر زمستان هستید تا شرکت آبفا احیاناً آبگرفتگی و سرریزی خیابان‌ها را به گردن شهرداری بیندازید؟

آنچه از پیام خانم فرماندار برداشت می‌شود این است که : مناطق گاومیش‌آباد، درویشیه، خیابان امام رضا(ع)  در شهرستان کارون از وضعیت خوبی برخوردار نیستند. وجود خرابی این خیابان‌ها، احتمالا در زمستان باعث بحرانی به مراتب بیش از سال گذشته می‌شود، در حالی که کاری صورت نگرفته و بودجه‌ای هم برای اینکه امیدی باقی بماند نیست، در ثانی، پمپ‌هایی هم مفقود شدند که آبفا می‌گوید دزدیده شد اما گزارشی از دزدی آنان بدست کسی نرسیده‌است. حال با نبودن این پمپ‌ها بحران در این منطقه افزایش خواهد یافت.

در آخر خانم فرماندار معصومه خنفری از مطبوعات و فضای مجازی ناراحت است که تصاویری اینچنینی را در صفحات خود به نمایش می گذارند.

آیا مردم کوت‌عبدالله، و حاشیه‌نشین های محروم اهواز محکوم به سکوت و رعایت مدیرانی هستند که در طول سال‌های اخیر همواره مصاحبه کردند و بودجه تامین کردند، اما خبری از اصلاح امور به چشم نمی خورد و همچنان ما آماده‌ایم زمستانی سخت را تجربه کنیم.

آیا این زمستان که به سرعت به سوی‌مان می آید، در کنار کرونا و فاضلاب شهری که در کوت‌عبدالله سرازیر می شود، تاثیری بر خواب سال‌های متمادی دولت‌ها می‌کند؟

چه تغییری دادید؟ چه کاری کردید؟ کدام پروژه را به اتمام رسانیدید؟ برای مردم کوت‌عبدالله جز محرومیت چه حاصلی داشته‌اید؟ که این زمستان هم کابوسی است بدتر از زمستان قبلی!

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.