روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > اجتماعی > خودنمایی شکاف عدالت آموزشی همزمان با آغاز سال تحصیلی/ «روزان» از واکنش مسئولان درباره تصمیم به حضور دانش‌آموزان در مدارس گزارش می‌دهد
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

درحالی روز گذشته با حضور ۱۵میلیون دانش‌آموز، آیین نمادین آغاز سال تحصیلی جدید با نواختن زنگ مهر برگزار شد که این مراسم با حاشیه‌هایی هم همراه بود؛ از اینکه اگر رئیس‌جمهوری از طریق ویدیو کنفرانس با دانش‌آموزان و معلمان صحبت می‌کند و وضعیت برای حسن روحانی امن نیست چطور این محیط برای دانش‌اموزان امن است. از طرفی، رئیس کل نظام پزشکی نیز از بازگشایی «حضوری» مدارس انتقاد کرده و گفته است: «علت تصمیم غیرمنتظره آموزش‌وپرورش هر چه هست با شرایط خطیر بیماری کرونا و سلامت دانش‌آموزان و خانواده آنها سازگاری ندارد و یقینا موجب تحمیل بیماران بیشتر بر جامعه پزشکی، پرستاری و کادر درمان خواهد شد.»

امسال یکی از متفاوت‌ترین سال‌های تحصیلی برای دانش‌آموزان خواهد بود؛ حال‌وهوای بازگشایی مدارس مانند سال‌های قبل نیست. از سوی دیگر، با توجه به تغییر برنامه‌ها مبنی بر حضور دانش‌اموزان در مدرسه خانواده‌ها نیز از این اتفاق دل نگران هستند.

با همه این احوالات سال تحصیلی شروع شده و به‌طور حتم روزها و اتفاق‌های پیش‌بینی نشده‌ای در انتظار نظام آموزشی کشور است درحالی که امسال بیش از هر چیزی سلامت دانش‌آموزان در امر آموزش خودنمایی می‌کند. به عقیده بسیاری از کارشناسان و البته مسئولان ابتدا موضوع سلامت و سپس کیفیت آموزش باید مدنظر قرار بگیرد.

با توجه وضعیت خاص تحصیلی به دلیل شیوع ویروس کرونا مسئولان آموزش‌وپرورش با هماهنگی وزارت بهداشت تصمیم گرفتند سال تحصیلی ۴۰۰-۱۳۹۹ را دو هفته زودتر آغاز کنند. در لابه‌لای اخبار منتشر شده روزهای اخیر، تاکید مسئولان آموزش و پرورش بیش از هرچیز دیگری حول دو محور مهم «سلامت» و «آموزش حضوری» می چرخد؛ تاجایی که وزیر آموزش‌وپرورش هم می‌گوید: «حداکثر مراقبت از سلامت دانش‌آموزان به عمل خواهد آمد.»

اهمیت مشارکت والدین و همراهی با نظام آموزشی

آنطور که مسئولان آموزش‌وپرورش اعلام کرده‌اند؛ دستورالعمل‌های لازم به مدارس ابلاغ شده اما تاکید عمده آنان بر اهمیت مشارکت والدین در این مسیر است. به‌عنوان مثال، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش یکی از افرادی است که در تازه‌ترین سخنان خود به این موضوع پرداخته است. علیرضا کاظمی با اشاره به ویژه بودن سال تحصیلی فعلی، بر ضرورت همراهی بیش‌ازپیش خانواده‌ها و دانش‌آموزان با دستگاه تعلیم و تربیت تاکید کرده است.

به گفته او «ما امسال نیازمند همراهی زیاد دانش‌آموزان و خانواده‌ها هستیم. امروز در شرایط جدید خانواده‌ها شریک مهم امر آموزش هستند تا بتوانیم سال تحصیلی را با همکاری خانه و مدرسه به خوبی سپری کنیم.»

با همه اینها، وقتی وزیر آموزش‌وپرورش اعلام کرد «روز ۱۵شهریور در همه مدارس اصل بر حضور است؛ اما در مدارسی که تعداد دانش‌آموزان بیشتر از پروتکل است، ناگزیر دانش‌آموزان گروه‌بندی می‌شوند تا برخی در روزهای زوج و برخی روزهای فرد مدرسه بروند.» یکسری از مسئولان نسبت به این تصمیم یک‌باره نظام اموزشی کشور انتقاداتی را مطرح کردند.

لزوم بازنگری در ابلاغیه اخیر آموزش‌وپرورش

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ازجمله افرادی است که در نامه‌ای به وزیر آموزش‌وپرورش «بازنگری در ابلاغیه اخیر این وزارتخانه درباره بازگشایی حضوری مدارس را خواستار شده و بر لزوم اهتمام بیشتر به استفاده از آموزش در فضای مجازی و از راه دور در شرایط کرونا» تاکید کرده است.

محمدرضا ظفرقندی خطاب به محسن حاجی‌میرزایی نوشته است؛ «شما به‌خوبی واقفید که در شرایط حضور دانش‌آموزان در مدرسه‌ها به‌خصوص در پایه دبستان علیرغم ابلاغ بخشنامه‌ها، امکان عملی و مطمئن رعایت اصول سه‌گانه محافظتی و بهداشتی (شفا) میسر نیست.» به گفته او «از نظر علوم اپیدمیولوژی و بهداشت در شرایط همه‌گیری بیماری‌های واگیر اولین محل‌هایی که باید تعطیل شوند مدارس و آخرین محل‌هایی که بازگشایی می‌شوند، مدارس هستند.»

مدارس نمی‌توانند به‌سرعت آماده شوند

در سوی دیگر، برخی از مسئولان نیز نسبت به تغییر یک‌باره تصمیم آموزش‌وپرورش مبنی بر حضور دانش‌آموزان در مدارس انتقادهایی را عنوان کردند. یک عضو شورای عالی آموزش‌وپرورش در این‌باره می‌گوید: «مدیران مدارس خودشان را برای آموزش مجازی به‌ویژه در شهری مثل تهران و سایر شهرهای قرمز آماده کرده بودند اما از چهارشنبه و پنج‌شنبه یک‌باره بحث حضور دانش‌آموزان در کلاس‌ها مطرح شد. مدارس نمی‌توانند آمادگی را به این سرعت کسب کنند. فکر می‌کنیم ما برای سلامت مردم تصمیم می‌گیریم در حالی که این مردم هستند که باید تصمیم بگیرند و ما باید تسهیلات را برای‌شان فراهم کنیم.»

به اعتقاد علی‌اصغر فانی «این موضوع بسیار دیر اعلام شد درحالی که ما می‌توانیم آموزش مجازی در مناطق قرمز داشته باشیم و بعد اگر خانواده‌ای اصرار داشت فرزندش به کلاس بیاید رضایت‌نامه بنویسد تا ما با رعایت پروتکل می‌گوییم به مدرسه بیاید و اگر تعداد زیاد بود گروه‌بندی می‌کنیم.»

در این میان، برخی از مسئولان در سوی مقابل منتقدان قرار گرفتند و همراه با آموزش‌وپرورش اظهارامیدواری کردند «با رعایت سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی سال تحصیلی توام با موفقیت و سلامت سپری شود.»

آموزش تعطیل‌بردار نیست

به گفته انوشیروان محسنی‌بندپی «امسال به‌واسطه شیوع کرونا و شرایط مترتب بر آن، مدارس با اعمال سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی می شود؛ چراکه آموزش‌وپرورش، سنگ بنای پیشرفت و توسعه است و تعطیل‌بردار نیست؛ بر همین اساس از مسئولان آموزش‌وپرورش، مدیران و معلمان و همچنین دانش‌آموزان و اولیای آنها انتظار می‌رود تا با رعایت صحیح شیوه‌نامه‌های بهداشتی و آموزش صحیح به آینده‌سازان این مرز و بوم، تلاش کنند تا سال تحصیلی توام با موفقیت و سلامت را پشت سر بگذاریم.»

با همه اینها وضعیت فعلی سال تحصیلی جدید روی دیگر سکه را هم نمایان کرد. به گفته برخی کارشناسان شیوع کرونا ویروس نشان داد، چه خلاءهای زیادی بوده که تاکنون توجه چندانی به آن نشده است و این ویروس با تمام تهدیدها، جامعه بشری را به سمتی کشاند که مسیرهای ۱۰ساله را ۶ماهه طی کنند. به‌عنوان مثال نهادهای آموزشی در ایران درحالی سال‌هاست، شعار آموزش الکترونیکی و هوشمند را می‌دهند که این وعده را صرفا برای مدارس خاص خود عملی کرده بود، کما اینکه در اوایل گسترش ویروس کرونا دیدیم که برخی دانش‌آموزان مناطق کم‌برخوردار کشور حتی نام نرم‌افزار شاد را هم نشنیده بودند. در حقیقت کرونا تلنگری شد تا آموزش‌وپرورش بیش از پیش شکاف عظیم عدالت آموزشی را ببیند.

همه اینها درحالی است که مدت زمان ماندگاری یا کاهش کرونا در کشور و در جهان روشن نیست بنابراین همه چیز در هاله‌ای ابهام است و فقط می‌توان امیدوار بود دانش‌آموزان به‌ویژه کلاس ‌اولی‌ها از بی‌برنامگی یا کم‌توجهی نظام آموزشی به جزئیات آموزش صدمه‌ای نبینند و چالش‌ها با کمترین آسیب همراه باشد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.