روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > اطمینان خانواده ها از رعایت حداکثری اصول و مراقبت های بهداشتی در محل های آزمون/ سلامت داوطلبین خط قرمز بهداشت
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

دکتر مهران احمدی بلوطکی سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز در جلسه ای که امروز شنبه مورخ ۲۵ مردادماه ۹۹ با حضور کارشناسان و بازرسان بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت غرب اهواز در سالن اجتماعات تشکیل شد، با تأکید بر این موضوع که شناسایی راههای انتقال عامل ایجادکننده بیماری کوید ۱۹ نقش مهمی در کنترل آن دارد، اظهار داشت: راههای انتقال این ویروس هنوز به طور دقیق مشنخص نشده است ولی به عنوان یک اصل کلی و طبق آخرین اطلاعات، انتقال ویروسهای تنفسی از انسان به انسان از طریق سرفه، عطسه، تخلیه ترشحات بینی و دهان در محیط میباشند.
سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز با اشاره به اینکه به خانواده ها این اطمینان را خواهیم داد که بازرسان بهداشتی از ۲۴ ساعت قبل از برگزاری تا حضور آخرین نفر در روز امتحان در حوزه های امتحانی حضوری فعال خواهند داشت و مراقب رعایت دستورالعمل های بهداشتی خواهند بود تا فرزندانتان از محیطی امن و با رعایت حداکثری اصول و مراقبت های بهداشتی برخوردار باشند، تصریح کرد: بنابراین خانواده ها غافل نباشند که گاها حضور های غیر ضروریشان در حوزه ها می‌تواند کانون آسیب باشد.
احمدی افزود: خوشبختانه آموزش و پرورش تا کنون آمادگی و همکاری خوبی در این زمینه با بهداشت داشته است، به والدین خاطر نشان کرد: سلامتی تک تک دانش آموزان خط قرمز بهداشت می باشد.
وی با اشاره به اینکه با توجه به برگزاری کنکور و امتحانات حضوری دانش آموزان، تمهیدات بهداشتی لازم مطابق دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت اندیشیده شده است، گفت: این تمهیدات شامل تهویه مناسب فضاها (باز بودن در و پنجره‌ها)، نظافت و ضدعفونی مسیرها، آبخوری‌ها، سرویس‌های بهداشتی، دیوارها، کف و سطوح مانند نرده‌ها، دستگیره‌های در و پنجره‌ها، میز و صندلی و … است که باید قبل و بعد از برگزاری آزمون صورت بگیرد.
وی اظهار کرد: ضدعفونی محل برگزاری آزمون قبل و بعد از آزمون و قرار دادن مواد ضدعفونی کننده در ورودی‌ها و خروجی‌ها الزامی است و تمامی دانش‌آموزان باید قبل از ورود دست‌های خود را ضدعفونی کنند.
احمدی در ادامه سایر تمهیدات دراین خصوص را اینگونه برشمرد:
• حداقل فاصله ایمن ۲ متری بین داوطلبین، کارکنان در تمامی مبادی ورودی، خروجی،راهروها،محوطه، سالن ها و کلاس های حوزه های امتحانی رعایت شود.
• تهویه مناسب در کلیه حوز ه ها باید فراهم باشد.
• گندزدایی روز قبل از آزمون باید توسط حوزه ها انجام پذیرد.
• ماسک جز لاینفک تمام حاضرین در حوزه هاست.
• از تجمع داوطلبین در مقابل در ورودی و خروجی و سایر فضاهای حوزه های امتحانی جلوگیری شود.
• از تردد های بی‌مورد اطراف حوزه های امتحانی و تجمعات در پشت درب حوزه ها اکیدا پرهیز شود.
• همراهان داوطلبین از تجمع در مقابل در ورودی و خروجی و سنایر فضناهای حوزه های امتحانی اجتناب نمایند.
• همراهان داوطلبین در صورت همراه داشتن وسیله نقلیه شخصی به منظور جلوگیری از تجمع در وسیله نقلیه خود استقرار داشته باشند.
• رعایت فاصله حداقل ۲متر بین کابین های امتحانی الکترونیک، نیمکت و صندلی های داوطلبین در کلاسهای درس، راهروها و سایر محلهایی که برای آزمون در نظر گرفته شده الزامی است .
• مراقبین باید فاصله ۲ متری را با داوطلبان رعایت نمایند.
• متولیان بررسی کارت ورود به جلسه آزمون در بدو ورود و حین آزمون، ضمن حفظ رعایت فاصله ایمن از وسایل حفاظت فردی (ماسک و دستکش) استفاده نمایند.
• قبل از برگزاری آزمون، تمامی موارد مرتبط با فاصله گذاری اجتماعی و پیشگیری از شیوع کووید- ۱۹ از طریق پیامک، شبکه های اجتماعی، یا سایر روشهای الکترونیکی به داوطلبان اطلاع رسانی شود.
• دانش آموزان باید از لوازم‌التحریر شخصی استفاده کنند و جابجایی لوازم‌التحریر نیز ممنوع است.
• توزیع مواد خوراکی در محل آزمون ممنوع است و برای آزمون‌های کمتر از ۲ ساعت، خوردن هر گونه مواد خوراکی به جز آب آشامیدنی شخصی در زمان امتحان مجاز نیست.
احمدی در ادامه تصریح کرد: در تکثیر و انتقال برگه‌های امتحانی و پاسخ نامه‌ها، ملاحظات بهداشتی مانند استفاده از ماسک و دستکش رعایت شود و شستن دست توسط مراقبین و استفاده از دستکش، قبل و بعد از توزیع برگه‌های امتحانی لازم است.
سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز با اعلام سامانه خود اظهاری وزارت بهداشت، از دانش آموزان، معلمان و کارکنان خواست جهت ثبت وضعیت سلامت خود به سامانه خود اظهاری وزارت salamat.gov.ir مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.