روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > بین المللی >   سایه استعفا و بحران بر عروس خاورمیانه/ لبنان در شرف گذار به دوران تاریک تعلیق سیاسی
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

 

گروه دیپلماسی: با گذشت یک هفته از وقوع انجار مهیب در بندر بیروت، شاهد افزایش بحران در سطح سیاسی دولت لبنان نیز هستیم. در شرایطی که استاندار بیروت افزایش تعداد کشته‌ها به بیش از ۲۰۰ نفر را تایید کرده و از زخمی شدن هزاران و مفقود شدن ده‌ها نفر اطلاع می‌دهد، در خیابان‌ها نیز معترضان خشم و نفرت خود را از دولت و حکمرانی در عریان‌ترین شکل ممکن ابراز می‌کنند. حتی وضعیت به‌گونه‌ای پیش رفته که وزارتخانه‌ها در تسخیر مردم و دولت در آستانه سقوط است.

در واقع، اکنون سایه استعفا و آغاز یک دوران تاریک در عرصه سیاسی کشور لبنان را تهدید می‌کند، گواه این مسئله استعفای چهار وزیر و ۶ نماینده پارلمان پس از انفجار بندر بیروت است که انتظار می‌رود به زودی با استعفای سه وزیر دیگر یا استعفای حسان دیاب، نخست‌وزیر رسما دولت ساقط شود. در واقع، دولت لبنان متشکل از ۲۰ وزیر است که براساس قانون برای ساقط شدن دولت باید بیش از یک سوم اعضای دولت استعفا کنند.

استعفای چهارمین وزیر و التهاب برای ساقط شدن دولت

طی روزهای گذشته با استعفای وزیر اطلاع رسانی، دومینوی استعفای اعضای کابینه لبنان کلیدخورد و دیروز -دوشنبه- غازی وزنی، وزیر دارایی لبنان به عنوان چهارمین وزیری که از زمان انفجار بندر بیروت کناره می‌گیرد، استعفایش را تقدیم کرد. وزنی از مذاکره‌کنندگان اصلی با صندوق بین‌المللی پول در خصوص طرح کمک به لبنان برای عبور از بحران مالی‌ عمیقش بود.

به گزارش شبکه اسکای نیوز، قبل از وزنی، ماری کلود نجم، وزیر دادگستری، دمیانوس قطار، وزیر محیط زیست و منال عبدالصمد، وزیر اطلاع‌رسانی در پی خشم مردمی و درخواست آنها برای برکناری دولت، استعفا کردند. علاوه بر این نکته قابل توجه این است که «طلال حواط» وزیر ارتباطات، «فرتینیه اوهانیان» وزیر ورزش و جوانان، «زینه عکر» وزیر دفاع، «عماد حب الله» وزیر صنعت، «عباس مرتضی» وزیر کشاورزی، «طارق مجذوب» وزیر پرورش و آموزش عالی، و «راؤول نعمه» وزیر اقتصاد دیگر وزاریی هستند که تهدید به استعفا کرده‌اند.

در صورت استعفای تنها سه وزیر دیگر بر اساس قانون اساسی لبنان، دولت حسان دیاب ساقط خواهد شد و در این حالت شاهد وقوع یک خلاء بزر گ سیاسی دیگر در کشور لبنان خواهیم بود. خلائی که همزمان با آغاز اعتراضات در شهر بیروت اتفاق می‌افتد، به طور حتم می‌تواند تبعات بزرگی را بر آینده سیاسی کشور لبنان بر جای بگذارد.

افزایش فشارها بر دیاب برای استعفا دادن

همزمان با استعفای وزرا در دولت لبنان شواهد حاکی از آن است که فشارهایی بر «حسان دیاب» نخست‌وزیر لبنان برای ارائه استعفا وجود دارد و این فشارهای از دو طرف انجام می‌شود: تشدید تظاهرات در خیابان‌ها و استعفای تعدادی از وزرا. بر اساس گزارش روزنامه «الجمهوریه»، تا دیروز (دوشنبه) به دیاب فرصت داده شده تا استعفای خود را تقدیم کند و در صورتی که وی به ماندن اصرار کند اجماعی سیاسی میان قوای سیاسی برای استعفای تعدادی از وزرا وجود دارد و گزینه آخر سلب رأی اعتماد از دولت در پارلمان است.

همچنین، در سطحی دیگر، «ولید جنبلاط» رئیس حزب «التقدمی الاشتراکی» (سوسیالیست ترقی‌خواه) خواستار ساقط شدن و محاکمه دولت «حسان دیاب»، نخست‌وزیر لبنان شد. به گزارش «النشره» لبنان، جنبلاط طی گفت‌وگو از طریق تلویزیون گفت که «دولت فعلی باید ساقط شده و محاکمه شود. این دولت را باید در داخل پارلمان سرنگون کرد». او مدعی شد که حزب متبوعش به دنبال «قانون انتخابات فرافرقه‌ای» است و سرنگونی دولت دیاب «پیروزی بزرگی» خواهد بود. رئیس حزب  مسیحی سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان همچنین بر انجام تحقیقات بین‌المللی در انفجار بندر بیروت تأکید کرد و در اظهار نظری عجیب، گفت او توصیه و نصیحتی به دولت ندارد جز اینکه چوبه دار را برای وزرایش آماده کند.

تماس دیاب با رئیس‌جمهور برای استعفا

در سطحی دیگر، همان‌طور که پیش بینی می‌شد با بالا رفتن تعداد استعفاهای وزیران، خود نخست وزیر هم موضوع استعفای دولتش را با رئیس‌جمهوری در میان گذاشت. پیش‌تر و پس از انفجار بیروت چندین تن از وزیران کابینه حسان دیاب استعفا کردند و به این ترتیب کابینه لبنان در آستانه از دست دادن حد نصاب لازم قرار گرفت. در وضعیت کنوین نیز سایت النشره گزارش داد، حسان دیاب با میشل عون، رئیس جمهوری تماس گرفته و با او موضوع استعفای دولت و شرایط کنونی را در میان گذاشته است. براساس اطلاعات شبکه LBCI نیز، حسان دیاب به رئیس‌جمهوری تاکید کرده که می‌خواهد استعفا کند.

این مسئله در شرایطی است که «حسان دیاب»، نخست‌وزیر لبنان شامگاه شنبه هفته جاری، بعد از برگزاری تظاهرات در شهر بیروت تأکید کرد که عاملان و مسئولان حادثه انفجار بیروت به سزای اعمال خود خواهند رسید. او با بیان اینکه «فساد» باعث انفجار بندر بیروت شد، اظهار داشت که دولت او به مبارزه با فساد ادامه خواهد داد. دیاب طی نشست خبری که از رسانه‌های لبنان پخش شد، اظهار داشت که دولت او در بیانیه‌ وزیران، خود را ملزم به تحقق خواسته‌های «انقلاب» کرده بود ولی بدون برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام نمی‌توان از بحران فعلی خارج شد. او گفت که دوشنبه این هفته (بیستم مرداد) موضوع برگزاری انتخابات زودهنگام را بر هیئت وزیران مطرح خواهد  کرد. نخست‌وزیر لبنان گفت که آماده است مسئولیت دولت را تا دو ماه دیگر برعهده بگیرد و گروه‌های سیاسی طی این مدت بر سر حل بحران فعلی به توافق برسند. نخست‌وزیر لبنان در مورد حادثه انفجار بیروت نیز این سؤال را مطرح کرد که چه کسی یا کسانی از ماندن مواد نیترات آمونیوم در انبارهای بندر ذی‌نفع بودند. او گفت که همه مسئولان انفجار بندر بازجویی  و محاکمه خواهند شد.

همزمان با این روند، گزارش‌ها حاکی از آن هستند نبیه بری، رئیس‌ پارلمان لبنان مصر است دولت در جلسه روز پنج‌شنبه پارلمان مواخذه شود و تمام تماس‌ها حول این مواخذه و تماس بین حزب‌الله و عین التینه (دفتر نبیه بری) و همچنین بین حزب‌الله لبنان و نخست‌وزیری ادامه دارند.

این اطلاعات فاش می‌کنند، اعضای دولت معتقدند، درخواست دیاب برای برگزاری انتخابات زودهنگام و لایحه دولت برای کوتاه کردن دوره پارلمان بدون هماهنگی با عون یا بری به منزله تخطی از تمام اصول معمول در لبنان است. براساس این اطلاعات، موضع دو گروه شیعه (حزب‌الله و امل) خارج از اجماع حول لزوم استعفا نخواهد بود. اگر دولت امروز استعفا کند جلسه پنج‌شنبه جلسه قانون‌گذاری خواهد بود. النشره در ادامه براساس اطلاعات واصله می‌گوید استعفای دولت قطعی است و گفته می‌شود “نواف سلام” مامور تشکیل کابینه خواهد شد.

سوتیتر: اکنون سایه استعفا و آغاز یک دوران تاریک در عرصه سیاسی کشور لبنان را تهدید می‌کند، گواه این مسئله استعفای چهار وزیر و ۶ نماینده پارلمان پس از انفجار بندر بیروت است که انتظار می‌رود به زودی با استعفای سه وزیر دیگر یا استعفای حسان دیاب، نخست‌وزیر رسما دولت ساقط شود

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.