روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > بین المللی > بیروت همچنان در آشوب و مکرون در سودای قیمومیت/ «روزان» اوضاع لبنان یک هفته بعد از انفجار بندر بیروت را بررسی کرد
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

 گروه دیپلماسی: با گذشت حدود یک هفته از انفجار مهیب در بندر بیروت، همچنان بحران بر کشور لبنان در عرضه های مختلف فراگیر است. از یک سو، معترضان به خیابان‌ها ریخته و در پی اشغال وزارتخانه‌ها هستند و از سوی دیگر، دولت لبنان همچنان چشم در راه کمک‌های بین‌المللی است. نکته قابل توجه در این میان این است که انفجار بندر بیروت به طور حتم در آینده معادلات سیاسی کشور لبنان تاثیراتی عظیم را بر جای خواهد گذاشت؛ به نوعی که می‌توان از آن به عنوان زلزله سیاسی در بیروت یاد کرد.

آغاز اعتراضات فراگیر در بیروت

در مهم‌ترین رخداد مردمی، معترضان لبنانی روز شنبه هشت اوت (۱۸ مرداد) با تظاهرات در بیروت به برخی از ساختمان‌ها و وزارتخانه‌های دولتی از جمله وزارت خارجه، انرژی و بازرگانی حمله کردند و وارد آنها شدند. در این تظاهرات دست‌کم یک پلیس کشته شد و صلیب سرخ نیز اعلام کرد حداقل ۱۷۵ نفر زخمی شده‌اند. معترضان در ابتدای تظاهرات خود تلاش کرده بودند وارد ساختمان پارلمان در مرکز بیروت شوند که با مقاومت نیروهای ضدشورش روبه‌رو شدند. نیروهای دولتی در مقابل مردم خشمگین از ناکارآمدی‌های دولت که منجر به انفجار مهیب روز سه‌شنبه در بیروت شد، از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

همچنین، تظاهرات کنندگان در بخشی از اقدام‌های هدفمند خود علیه چندین وزارتخانه وارد ساختمان وزارت انرژی لبنان در بیروت شدند. طبق ویدئوهای پوشش زنده که در شبکه‌های تلویزیونی لبنان پخش شد، معترضان با وجود حضور نیروهای پلیس، وارد ساختمان این وزارتخانه شدند. لبنانی‌ها معتقدند که بخش انرژی نمادی از سو مدیریت و فساد است. ارتش لبنان چند ساعت پس از ورود معترضان به ساختمان وزارت خارجه، آنها را از این وزارتخانه بیرون کرد. برخی رسانه‌ها از ورود معترضان به ساختمان وزارت بازرگانی نیز خبر داده‌اند.

وعده برگزاری انتخابات زودهنگام

حسان دیاب، نخست وزیر لبنان نیز اعلام کرد که در جلسه آینده کابینه پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام را ارائه می‌کند. وی تاکید کرد که از نظر او، راه بیرون رفت از بحران فعلی، برگزاری انتخابات پیش از موعد است. وی در عین حال بار دیگر تکرار کرد که عاملان انفجار بندر بیروت نیز مجازات می‌شوند.

برگزاری نشست بین‌المللی اهداکنندگان مالی

در کنار اعتراضات مردمی، مهم‌ترین واکنش میدانی نسبت به تحولات کشور لبنان بعد از انفجار در بیروت را می‌توان در ارتباط با برگزاری کنفرانس بین‌المللی جمع آوری کمک برای لبنان مورد ارزیابی قرار داد. این نشست که با ابتکار امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه دیروز -یک‌شنبه- برگزار شد، با مشارکت رهبران کشورهای مختلف جهان همراه بود.

به گزارش اسکای نیوز، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در افتتاحیه کنفرانس اهداکنندگان مالی اظهار کرد: مقامات لبنان باید برای حل سیاسی و اقتصادی بحران این کشور تلاش کنند. رئیس‌جمهوری فرانسه گفت: مقامات لبنانی باید به خواسته‌های ملتی که به شیوه مشروع مطالبات‌شان را در خیابان‌ها مطرح می‌کنند، پاسخ دهند. او افزود: برخی طرف‌ها می‌خواهند با ایجاد آشوب ثبات لبنان و منطقه را به هم بریزند. به گفته مکرون، مبالغی که امروز جمع خواهند شد باید تنها یک شروع باشند. او ادامه داد: باید به سرعت تلاش کنیم و باید این کمک‌ها مستقیما به جایی بروند که مردم به آنها نیاز دارند. نقش ما این است که کنار ملت لبنان باشیم. باید با هماهنگی سازمان ملل پاسخ‌گویی بین‌المللی ایجاد کنیم. مکرون در برابر کنفرانسی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، تاکید کرد: اسرائیل هم برای کمک به لبنان اعلام آمادگی کرده است. گروه‌های جهانی بعد از انفجار مهیب که بیروت، پایتخت لبنان را ویرانه گذاشت، قول کمک داده‌اند.

همچنین، رئیس‌جمهوری فرانسه تاکید کرد: به سرعت و شایسته تلاش می‌کنیم تا این کمک‌ها به دست مردم برسد، آینده لبنان در بوته آزمایش است. مکرون تصریح کرد: پیشنهاد کمک شامل حمایت از تحقیقات بی‌طرف، قابل اعتماد و مستقل درخصوص انفجار بندر بیروتی است که ۱۵۸ کشته برجای گذاشت.مکرون گفت، در حد توان تلاش می‌کند مانع از ایجاد آشوب در لبنان شود زیرا به نفع وضعیت کنونی نیست. او از مقامات لبنان خواست دست به اصلاحات مورد دلخواه ملت بزنند. او تاکید کرد: کمک‌ها باید تحت نظارت سازمان ملل ارائه شوند.

تاکید رئیس‌جمهور لبنان بر نیاز ضروری بیروت به بازسازی

هر چند مشارکت کنندگان در کنفرانس جمع‌آوری کمک مالی برای لبنان مشخص نیست اما یکی از مهم‌ترین سخنرانان این کنفرانس را می‌توان رئیس‌جمهوری لبنان مورد ارزیابی قرار داد. میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان در این کنفرانس از مئکرون به دلیل برگزاری این کنفرانس و نیز دبیرکل سازمان ملل و همچنین از تمامی مقامات و رهبران کشورهای شرکت‌کننده که محبت و دوستی صادقانه خود به لبنان را نشان دادند، تشکر کرد. او اظهار کرد: بسیاری از مسئولان و تیم‌های امداد بین‌المللی به سرعت به لبنان شتافتند و میزان فاجعه را بررسی کردند این فاجعه‌ تمام بخش‌ها به خصوص بهداشت، آموزش، بازسازی و تامین مواد غذایی را دربرگرفت. رئیس‌جمهوری لبنان گفت، بازسازی آنچه ویران شده و بازگرداندن بیروت به وضعیت قبل تلاش زیادی را می‌طلبد و نیازها بسیارند و باید به سرعت به خواسته‌ها پاسخ دهیم. با فرا رسیدن زمستان مشکلات شهروندانی که سرپناهی ندارند بیشتر خواهند شد. باید صندوق جمع‌آوری اعانه که قصد تاسیس آن وجود دارد طبق نتایج این کنفرانس مدیریت شود.

کریدور هوایی و دریایی فرانسه برای انتقال کمک ها به بیروت

در سطحی دیگر، وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد، برنامه کمک ها در حال حاضر شامل هشت پرواز و دو خط دریایی می شود که نخستین پرواز روز چهارشنبه فردای وقوع حادثه و دومین پرواز وابسته به نیروی هوایی از نوع “ای ۴۰۰ ام” روز شنبه انجام شد. دو پرواز نظامی دیگر هم دیروز (یکشنبه) یا صبح فردا برای انتقال ۱۳ تن مواد غذایی و یه تن دارو صورت می گیرد. فرانسه روز چهارشنبه دو هواپیما حامل ۵۵ نیرو، ۱۵ تن تجهیزات پزشکی، ۵.۵ تن دارو و یک مرکز بهداشتی اضطراری با ظرفیت ۵۰۰ مریض به بیروت ارسال کرد.

همچنین گروه کشتیرانی فرانسوی “سی ام آ-سی جی ام” هواپیمایی حامل ۹ آتش نشان و ۵۰۰ کیلو تجهیزات فوری پزشکی را از مارسلا در جنوب فرانسه به بیروت فرستاد. روز پنجشنبه نیز چهارمین پرواز حامل ۶۰ تن از اعضای وزارت کشور فرانسه و پنجمین پرواز هم روز جمعه با ۱۱ تن دارو انجام شد. قرار است امروز کشتی حامل بالگردهای هوایی – دریایی “تونر” مجهز به بیمارستان از بندر تولون به مقصد بیروت حرکت کند و پس از آن هم اوایل هفته جاری یک کشتی باری از سوی وزارت ارتش ها به بیروت روانه شود. تونر حامل تیم ها و تجهیزات مهندسی و ۲۰۰ تن آرد و محصولات لبنی، خوراک کودکان، ۱۳۴ تن جیره غذایی، ۷۵ هزار لیتر آب معدنی و مصالح ساختمانی خواهد بود. وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد، علاوه بر کمک های غذایی احتمالا ۲۰ هزار  تن گندم و ۲۰ هزار تن آرد طی روزهای آتی ارسال خواهد شد.

سریال استعفاها در دولت

در سطحی دیگر، یکی از تحولات مهم کشور لبنان استعفای مقامات سیاسی این کشور بود. در همین راستا، شاهد هستیم وزیر اطلاع رسانی لبنان دیروز یکشنبه از سمتش استعفا کرد. همچنین برخی منابع اعلام کردند وزیر محیط زیست لبنان احتمالا هم ظهر امروز استعفا می دهد. پیش از این نیز سه نماینده لبنانی از حزب الکتائب به نام‌های سامی الجمیل، ندیم الجمیل و الیاس حنکش و همچنین وزیر خارجه این کشور استعفا دادند. علاوه بر این نعمه أفرام، یکی دیگر از نمایندگان پارلمان لبنان هم استعفا داد. از سوی دیگر رادیو صدای لبنان گزارش داد که دمیانوس قطار وزیر محیط زیست لبنان هم احتمالا امروز ظهر در جریان کنفرانسی مطبوعاتی استعفا می کند.

افزایش انتقادات از مکرون

در میانه تحولات شتاب‌زده کشور لبنان شاهد افزایش انتقادها نسبت به عملکرد مکرون هستیم. به گزارش ایسنا، سلین دیبو، یک محصل دانشگاهی به رویترز می‌گوید، آرزو می‌کرد که سازمان ملل کنترل لبنان را به دست بگیرد، در همین حال ماریسه هایک که روان‌شناس است، امید دارد که یک کشور دیگر کنترل لبنان را عهده‌دار شود. در واقع، بیش از ۶۰ هزار تن با امضای توماری از فرانسه خواستند تا حکمی که بین سال‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۴۶ داشت (تحت‌الحمایه)، احیا کند. اما منتقدان علیه این ایده سخن می‌گویند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه که خودش هم این ایده را که بتواند “جایگزین” رهبران لبنانی شود رد می‌کند، با سفر به این کشور پس از آن حادثه با وعده کمک و حتی آوردن سران جناح‌های سیاسی دارای اختلاف لبنان در یک موضع، مورد ستایش قرار گرفت. براساس گزارش‌های خبرگزاری آسوشیتدپرس، اما رئیس جمهوری فرانسه همچنین بابت یافتن راهی برای احیای نفوذ فرانسه بر لبنان و القای حس برتری بر سیاستمداران مورد انتقاد قرار گرفت و یک دانشجوی لبنانی متعجب است که چطور مکرون که نتوانسته مسائل داخلی کشور خودش را حل و فصل کند، آنها را نصیحت می‌کند.

جک لانگ، یک مقام دولتی سابق فرانسه به آسوشیتدپرس گفت که موضع فرانسه پیچیده است. به گفته او، فرانسه در بحث لبنان، در حال راه رفتن بر لبه یک پرتگاه است. این مقام سابق فرانسه تاکید می‌کند: ما باید حمایت کنیم، کمک کنیم و به مردم لبنان روحیه بدهیم اما همزمان نباید این حس را القا کنیم که می‌خواهیم یک کشور تحت‌الحمایه جدید ایجاد کنیم. این کاملا احمقانه است.

سوتیتر: از یک سو، معترضان به خیابان‌ها ریخته و در پی اشغال وزارتخانه‌ها هستند و از سوی دیگر، دولت لبنان همچنان چشم در راه کمک‌های بین‌المللی است

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.