روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > مهران احمدی: به پروتکل‌ها و رعایت فاصله‌های اجتماعی اهمیت دهیم
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

روزان:  سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز یکشنبه ۱۹ مردادماه سالجاری در نشست خبری با اشاره به اینکه وضعیت شیوع بیماری کرونا در اهواز و خوزستان با بهبودی نسبی روبرو است، اظهار کرد: وضعیت فعلی خوزستان سفید بوده، اما همچنان اداره ی بهداشت  به فعالیت و خدمات رسانی خود ادامه می دهد و در همین راستا اکنون یک مرکز نمونه گیری ۱۶ ساعته ما پذیرای افراد مشکوک به کرونا برای نمونه گیری است.

مهران احمدی بلوطکی اعلام کرد: به واسطه کاهش مراجعه بیماران مشکوک به کرونا مراکز کیانشهر و فرهنگ شهر به حالت تعلیق در آمده است و فقط مرکز نمونه گیری کمپلو فعال است.

احمدی از مردم درخواست کرد به پروتکل ها و رعایت فاصله های اجتماعی اهمیت داده و افزود: در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی مجددا ممکن است دچار مشکلات و بازگشت کرونا باشیم.

وی افزود: کرونا هنوز به اتمام نرسیده است، و ما تجربه بازگشت این ویروس را در استان های شمالی داشته ایم.

احمدی اعلام کرد: حدود ۸۰ واحد بهداشتی در حوزه ی غرب اهواز در طی ماه های گذشته  ارائه خدمت کردند و سه مرکز ۱۶ ساعته نمونه گیری کرونا مشغول فعالیت بودند.

سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز افزود: از زمان شیوع کرونا تاکنون همکاران ما در بهداشت محیط بالغ بر ۲۶ هزار بازرسی از صنوف انجام دادند، وضعیت سلامتی ۶ هزار و ۷۰۰ بیمار کرونایی را در واحد پیشگیری تا اتمام دوره ی ۱۴ روزه ی درمان پیگیری کردیم، به ۷۰۰ واحد صنفی تذکر دادیم و همچنین در این مدت ۱۸۵ واحد صنفی متخلف با همکاری اماکن و مراجع قضایی پلمپ شدند.

سرپرست مرکز بهداشت از فعالیت های دیگر مرکز بهداشت غرب در حوزه های دیگر مانند آب و فاضلاب، آهک پاشی و لایروبی، مراثبت هی بهداشتی مادران باردار و واکسیناسیون گفت: با همه مشکلاتی که  تاکنون داشته ایم، فرصتی برای ارتباط و رسیدگی به این مسایل ایجاد شده‌است.

احمدی در مورد کیفیت آب شرب اهواز، اعم از شهری و روستایی؛ اظهار داشت: تا جایی که بتوانیم کار را با ارتباط گیری و ارائه‌ی راهکارهای مناسب دستگاه‌های مربوطه پیش می بریم در غیر این صورت ناچار هستیم به عنوان یک دستگاه ناظر اطلاع رسانی انجام دهیم زیرا مردم باید از وضعیت فاضلاب و آب شرب و میزان کدورت آن اطلاعات لازم را داشته باشند.

وی در ادامه اعلام کرد: در بجث آب روستایی نگرانی هایی وجود دارد. بر اساس نمونه گیری هایی که از آب روستایی انجام دادیم، خصوصا در مسیر مناطق دغاغله، و تصفیه شکر و ام الطمیر مشکلاتی هست که  ما پیگیری کرده و نامه نگاری های لازم را انجام داده ایم.

سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز با بیان اینکه در بحث کلر باقی مانده ی آب روستایی با مشکل روبه رو هستیم، تاکید کرد: باید کلر باقی مانده در آب بین ۲ دهم تا ۸ دهم باشد که در اهواز ما تا یک دهم را نیز می پذیریم.

احمدی بلوطکی بیان کرد: انتظار داریم باتوجه به ادغام شرکت آبفا سریعتر وضعیت این موضوع تعیین تکلیف شود و طرف ما در حوزه ی آب روستایی مشخص شود تا بتوانیم ارتباطات مستمری با آن ها داشته باشیم.

مهران احمدی اعلام کرد: اگر رسیدگی ها و مکاتبات ما به نتیجه نرسد در صورت احتمال تضییع سلامت مردم موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهیم کرد.

سرپرست بهداشت غرب اهواز گفت: ما انتظار داریم در زیرساخت های کانال غدیر نظارت کافی وجود داشته باشد تا با مشکلی روبه رو نشود و زیر ۲۰ درصد یا حداکثر ۲۰ درصد از رودخانه ی کارون استفاده شود. وی افزود: از سال های گذشته تا کنون در بحث فاضلاب در حوزه ی غرب اهواز با مشکلات بسیاری روبه رو هستیم و در مقاطع مختلف هم اعتبارات متفاوتی به این مساله تخصیص داده شده از جمله اعتباری که اخیرا از طرف مقام معظم رهبری به فاضلاب اختصاص داده شده است.

وی یادآور شد: در کوی سیاحی حدود ۶۰ درصد جوی روباز وجود دارد که این جوی ها در حوزه ی شهرداری ها هستند و باید به صورت مرتب لایروبی و آهک پاشی جوی های روباز را انجام دهند.

مهران احمدی اعلام کرد: در نقاطی که وضعیت کانال ها با نگرانی روبرو است مانند ملاشیه و عین۲ باید راهکارهای کوتاه مدت برای سلامت مردم اندیشده شود.

سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز در خصوص بحث سامان دهی سگ های ولگرد بیان کرد: طبق مصوبات ۱۶ دستگاه به عنوان متولی سامان دهی سگ های ولگرد هستند و ما انتظار داریم هر دستگاه باتوجه به رسالت خود در این حوزه ورود کند.

مهران احمدی در ادامه افزود: سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز، متولی اصلی عقیم سازی و زندگیری سگ های بلاصاحب است، الحق بسیار شروع خوبی در زنده گیری و عقیم سازی و پلاک گذاری سگ ها هم داشته است اما بنا به برخی مشکلات مالی و عدم همکاری دستگاه های مسئول این روند کند شده است.

وی افزود: ما انتظار داریم سازمان مدیریت پسماند شهرداری به عنوان متولی اصلی این کارهرچه سریعتر و با جدیت بیشتری سامان دهی سگ های ولگرد را انجام دهد، زیرا در گذشته در مناطق روستایی و حاشیه ای نگران این موضوع بودیم اما اکنون در حوزه ی شهری نیز با این معضل روبه رو هستیم.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.