روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > بین المللی > گیاه‌خواری اجباری در لبنان در پی اوضاع بد اقتصادی
سایز نوشته:
رنگ نوشته:
وبسایت روزنامه آلمانی‌ تاگس ‌تسایتونگ (دی تاتس) گزارشی در باره گسترش فقر در لبنان با عنوان “بیروت گیاه‌خوار می‌شود” منتشر کرد.یولیا نویمن در آغاز گزارش خود می‌نویسد، لبنان در حال حاضر بزرگ‌ترین بحران اقتصادی و مالی خود را پس از استقلال از فرانسه (در سال ۱۹۴۳) تجربه می‌کند.به گفته نویمن، “کمبود بودجه دولتی و ویروس کرونا باعث شده‌اند که پوند لبنان طی هشت ماه بیش از ۸۰ درصد ارزش خود را از دست بدهد.
او می‌نویسد، هرروز به مدت چند ساعت برق و اینترنت قطع می‌شود، حدود ۶۰ درصد از شش میلیون شهروند لبنان بیکارند و سازمان دیده بان حقوق بشر هشدار می‌دهد که میلیون‌ها نفر به دلیل کمبود مواد غذایی در معرض گرسنگی هستند.به گفته کارشناسان، اقتصاد لبنان بدون کمک‌های خارجی بهبود نخواهد یافت. از نیمه ماه مه سال جاری مذاکرات بین صندوق بین‌المللی پول و دولت لبنان برای دریافت یک وام ۱۰ میلیارد دلاری ادامه دارد. صندوق بین‌المللی پول برای پرداخت این وام خواستار اصلاحات اساسی در این کشور شده است.
در ادامه گزارش نویمن آمده است: «هزاران کافه، رستوران  و خرده‌فروشی به اجبار تعطیل شده‌اند. به گفته اتحادیه قصابان و دامداران بیش از ۶۰ درصد قصاب‌ها در چند هفته گذشته مغازه‌های خود را بسته‌اند».نویمن به نقل از یک قصاب بیروتی می‌نویسد، او پیش از بحران کرونا روزانه بین ۷۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم گوشت می‌فروخته، اما در حال حاضر فروش او به‌شدت کاهش یافته و به حدود ۱۰ کیلو در روز رسیده است.مهم‌ترین دلایل این روند، سقوط ارزش پول لبنان و افزایش سرگیجه‌آور تورم است. بر اساس گزارش روزنامه تاتس، یک سال پیش قیمت یک کیلو گوشت گاو ۱۶ هزار پوند (حدود ۱۰ یورو) بوده ولی امروز به ۴۵ هزار پوند رسیده است.قیمت گوشت قرمز در ماه ژوئن به ۷۰ هزار پوند رسیده بود اما دولت برای چند قلم مواد خوراکی روزمره از جمله گوشت قرمز سوبسید در نظر گرفته است.با وجود این، گوشت حتی از برنامه غذایی ارتش لبنان حذف شده است.
ریچل باهن، استاد رشته ایمنی مواد غذایی در دانشگاه آمریکایی بیروت معتقد است که لبنانی‌ها تاکنون بیش از حد گوشت قرمز مصرف می‌کرده‌اند و بد نیست که در آینده مصرف خود را پایین بیاورند.او می‌گوید: «به‌ویژه در میان کسانی که وضع مالی خوبی دارند مصرف گوشت قرمز به مراتب بیشتر از حدی بود که متخصصان تغذیه برای تامین پروتئین توصیه می‌کنند. این افراد اکنون این فرصت را دارند که به گزینه‌های پروتئین گیاهی رو بیاورند.»بسیاری از کارشناسان هشدار  می‌دهند که نباید با محدود کردن مصرف گوشت در کسانی که علاقه زیادی به این ماده غذایی دارند، حس رضایت آنها را کاهش داد. به اعتقاد آنها این کار آسیب‌‌های بیشتری را در درازمدت به سلامت این افراد وارد می‌‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.