روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > نگرانی سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز از مشکلات آب روستایی
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

چکیده: سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز: مراکز بهداشت به عنوان ناظر و حافظ سلامت شهروندان کوتاهی متولیان امر در جهت تامین آب سالم و بهداشتی  برای مردم را  نپذیرفته و در صورت عدم توجه به این امر  اقدامات قانونی را در رأس کار قرار بدهند.

دکتر مهران احمدی بلوطکی سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز با اشاره به مشکلات بهداشتی کشورهای در حال پیشرفت، گفت: یکی از این مشکلات عدم برخوردای از آب آشامیدنی سالم است.

احمدی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت آب روستایی  اظهار کرد: یکی از دلایل بروز بیماری های مهمی همچون وبا، هپاتیت، انواع اسهال ها، انواع بیماری های انگلی روده ای، حصبه و…  می تواند ناشی از عدم دسترسی به آب سالم باشد.

وی اظهار داشت:  منظور از آب سالم آبی است که فاقد بو، طعم و رنگ  بوده و عوامل فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی آن در حد استانداردهای مصوب باشد و مصرف آن عارضه سوئی در کوتاه مدت یا دراز مدت در انسان ایجاد نکند.

سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز در همین راستا افزود: کارشناسان بهداشتی بصورت مستمر امر نظارت بر شبکه آبرسانی شهری و روستایی را در دستور کار و فعالیتهای خود قرار داده و وضعیت میکروبی و شیمیایی آب در شبکه توزیع را رصد می کنند.

احمدی دسترسی مردم به آب سالم و بهداشتی را از ضروریات دانسته و خواستار تلاش مسئولین در جهت تأمین آب بهداشتی برای شهروندان شد.

وی با اشاره به وجود مشکلات در شبکه توزیع آب روستایی که نیاز به انجام اقدامات اصلاحی می باشد و ضمن ابراز نگرانی از وضعیت موجود خواستار بررسی و رفع مشکلات آب روستایی شد.

احمدی به مشکلاتی همچون کلر صفر در شبکه توزیعی در مسیر روستاههای بخش اسماعیلیه  و ام طمیر، کمبود  پرکلرین در تاسیساتها، شکستگی های لوله آبرسانی در شبکه توزیع  در برخی روستاهها که پس از چندین ماه مرتفع نشده اند، افت فشار و قطعی مکرر در روستاههای مسیر تصفیه شکر – مسیر الباجی و روستای دب حردان و سطامیه، کدورت بالاتر از حد استاندارد در اکثریت روستاهها، فرسودگی و قدیمی بودن تاسیساتها و  خطوط آبرسانی  و .. اشاره کرد.

وی افزود: حفظ کلر باقیمانده در رنج مناسب در شبکه آب توزیعی از ضروریات است و نبود کلردر تاسیساتها و عدم کلرزنی آب و عدم پایدار بودن کلر باقیمانده درآب  امری خطرناک برای سلامتی مصرف کنندگان  است.

سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز اظهار داشت: مراکز بهداشت به عنوان ناظر و حافظ سلامت شهروندان کوتاهی متولیان امر در جهت تامین آب سالم و بهداشتی برای مردم را  نپذیرفته و در صورت عدم توجه به این امر اقدامات قانونی را در رأس کار قرار بدهند.

وی با اشاره به بیماری کووید ۱۹ ، اظهار داشت: از راههای پیشگیری و مقابله با این بیماری شستشوی مرتب دستها می باشد،پس یقیناً در دسترس بودن آب سالم برای مردم امری ضروری  و انکار ناپذیر است.

سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز در پایان گفت: متولی تأمین آب سالم و بهداشتی برای مردم شرکت آبفا می باشد که لازم است در این زمینه توجه بیشتری از سوی متولی امر صورت پذیرفته و با برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت  نسبت به رفع مشکلات شبکه آب روستایی اقدام نماید.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.