روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > ترس بیماری هپاتیتی، باعث مخفی ماندن هرچه بیشتر این بیماری می شود
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

کمیته روز جهانی هپاتیت مصادف با ۶ مرداد ماه جاری،  دوشنبه ۶ مردادماه با حضور دکتر مهران احمدی سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز، مهندس منوچهر زمانپور معاون فنی، مهندس احمدرضا عینی مسئول واحد پیشگیر یو مبارزه با بیماریهای و جمعی از مسئولین واحدهای ستادی برگزار گردید.

احمدی گفت: بیماری هپاتیت به التهاب کبد گفته میشود که فعالیتهای آن را مختل می سازد، این بیماری به علتهای مختلفی ممکن است ایجاد شود.

وی  با اشاره به اینکه هپاتیت ویروسی شایعترین نوع است و تمام سلول های کبدی را گرفتار می کند، گفت: هر ساله حدود  یک میلیون نفر به علت هپاتیت و سرطان ناشی از آن در جهان جان خود را از دست می دهند.

احمدی تصریح کرد: هپاتیتهای ویروسی یکی از اصلی ترین چالشهای سلامتی در جهان هستند که برای مقابله با آن، نیاز به پاسخ سریع است.

سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز با بیان اینکه ویروسها شایع ترین رعلت ایجاد کننده هپاتیت در جهان هستند و دارای ۵ نوع A,B,C,D,E هستند، در خصوص راههای انتقال این بیماری عنوان کرد: هپاتیتAوE  از طریق دهانی -مدفوعی، هپاتیت B از طریق ترشحات جنسی و خونی، هپاتیت D همراه با هپاتیت E و هپاتیت C به روش خونی انتقال پیدا میکند، که از این بین هپاتیت A و B دارای واکسن هستند.

احمدی عنوان کرد: ارتقاء سطح دانش جامعه در زمینه راههای انتقال، پیشگیری و درمان هپاتیت، بیماریابی فعال در گروههای پرخطر به ویژه بیماران هموفیلی، تالاسمی دیالیزی، معتادان تزریقی وافراد با سابقه زندان با هدف حذف هپاتیت تا سال ۱۴۱۰ در دستور کار قرار گرفته است.

وی گروههای در معرض خطر این بیماری را اینگونه برشمرد: کارشناسان سیستم بهداشتی و درمانی، کارکنان نیروهای انتظامی و زندانبانان درگیر با مجرمین، امدادگران حوادث و سوانح، کارشناسان آزمایشگاه جنائی و صحنه جرم، کارگران بیمارستانها و آرایشگران-پاکبانان و رفتگران شهرداری از جمله این افراد می باشند.

سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز گروههای پرخطر این بیماری را مصرف کنندگان مواد تزریقی، افراد با تماس جنسی محافظت نشده، همسران افراد مبتلا به هپاتیت، نوزادان مادران مبتلا به هپاتیت B ، افراد دریافت کننده عضو و بافت پیوندی، دریافت کنندگان اقدامات تاتو و خالکوبی و افراد دریافت کننده ۰ون و فرآورده های خونی مانند بیماران هموفیلی و تالاسمی، عنوان داشت.

احمدی علایم این بیماری را تب، احساس ناراحتی در ناحیه شکم، تهوع و استفراغ، کاهش اشتهاء، زردی و تب عنوان نمود.

وی برنامه های کشوری برای مبارزه با هپاتیت را شامل: غربالگری در گروههای پرخطر(زندانها-مراکز گذری کاهش آسیب)،کنترل خونهای اهدائی، واکسیناسیون کودکان، واکسیناسیون ملی، مراکز مشاوره هپاتیت، برنامه درمان بیماران مبتلا به هپاتیت C و در ابتلا به هپاتیت ویروسی B و C از طریق اعتیاد تزریقی و جنسی، بکاربردن دو روش پیشگیری کاهش آسیب و خویشتنداری به صورت همزمان باید مورد توجه قرار بگیرد.

سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز در پایان در خصوص هپاتیت و تأثیرات اجتماعی آن تصریح کرد: وجود انگ بر روی بیماران در بعضی جوامع، باعث مخفی ماندن هرچه بیشتر این بیماری و انتشار آن در سکوت می شود. حداقل ۲۵ درصد از بیماران به علت انگ و تبعیض و سایر فشارهای اجتماعی نمی توانند بیماری خود را با دوستان و افراد فامیل در میان بگذارند.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.