روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > اجتماعی >   موج هشتگ «وقف دماوند» سوار بر فرجام‌خواهی سازمان جنگل‌ها/ کاربران شبکه‌های اجتماعی از واگذاری یک اثر ملی چه می‌گویند
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

«وقف دماوند» موضوعی که موجب شد تا کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به آن واکنش‌های زیادی نشان دهند. طبق خبر منتشر شده از سوی سازمان جنگل‌ها، یک برش از کوه دماوند به نام سازمان اوقاف سند وقف صادر شده و ظاهرا این نهاد برای یک پلاک ثبتی از ۱۱ پلاک ثبتی این کوه از دامنه تا قله آن، سند وقفی گرفته است.

وقف دماوند درحالی از روز گذشته خبرساز شده که همزمان پنج هزار و ۶۰۰هکتار از جنگل‌های آق‌مشهد ساری نیز قرار است به متولی یکی از امام‌زاده‌های این منطقه سپرده شود؛ داستانی که از یک برگه سند آغاز شده و البته هنوز اصالت آن از نظر سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی مشخص نیست و در آن بخشی از جنگل‌های آق‌مشهد ساری وقف شده است.

آنطور که خبرگزاری ایسنا گزارش داده است؛ در روزهای اخیر فردی پس از ۲۰سال تلاش توانست پنج هزار و ۶۰۰هکتار از جنگل‌های هیرکانی، معادل ۵۱۸۵ زمین فوتبال، که به‌عنوان میراث جهانی بشر ثبت شده‌اند را به نام خود کند. این فرد حالا با استناد به سندی که گفته می‌شود به دوره قاجار بازمی‌گردد مالک بخش وسیعی از جنگل‌های بکر کشور در روستای آق‌مشهد ساری شده است و از سازمان جنگل‌ها مجوز قطع درخت می‌خواهد. این کار یعنی ۵۶۰هزار درخت کهنسال کمیاب با خطری جدی قطع شدن مواجه‌اند. مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها می‌گوید که مالکیت برای جنگل خلاف فقه، شرع و قانون است و ما از رییس قوه قضاییه می‌خواهیم که به این پرونده ورود کند.

چشم امید سازمان جنگل‌ها به قوه قضاییه

براساس این گزارش، دادگاه فعلا به نفع متولی آن رأی داده و آن‌ها هم به سازمان جنگل‌ها نامه نوشته‌اند که باید تمام درختان موجود در این پنج هزار و ۶۰۰هکتار، قطع شوند. سازمان جنگل‌ها همچنان در پی فرجام‌خواهی است و امیدوار است دستگاه قضا به این مساله بیشتر توجه کند که انفال قابل وقف کردن نیستند.

بعد از این ماجرا و طرح این پرسش که «جنگل‌خواری یا وقف»، حالا برای بخشی از قله دماوند به‌عنوان مهم‌ترین اثر ملی طبیعی سند وقفی صادر شده است که واکنش کاربران را در فضای مجازی به‌دنبال داشته است.

وقف، واژه بزک شده غارت است

یک کاربر در توییتر نوشته: «وقف، واژه بزک شده غارت است. وقف دماوند شکل علنی غارت اموال و منابع ملی است. سکوت در برابر واگذاری جنگل‌ آق‌مشهد و حالا دماوند، جایز نیست.» کاربر دیگری با این سوال که «سرزمین عجایب است اینجا؟ بله، هست!» توییت کرده: «برای بخشی از دماوند سند وقفی صادر شده است. در این سند، یک برش از کوه دماوند به‌نام سازمان اوقاف ثبت شد. این برش، یک یازدهم کل کوه است و این بخش از دامنه آغاز می شود و تا قله ادامه دارد.»

شخص دیگری نیز آنچه در روزنامه همشهری نوشته را منتشر کرده است؛ «بعد از وقف جنگل، حالا برای بخشی از قله دماوند به‌عنوان مهم‌ترین اثر ملی طبیعی سند وقفی صادر شده، تصور کنید قله دماوند یک کیک است که به ۱۱ قسمت تقسیم شده و حالا برای ۱۰ قسمت از آن یک سند به نام منابع طبیعی صادر شده و یک قسمت آن نیز با صدور سند به تملک اوقاف در آمده است.»

اینجا هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد!

کاربری هم از این اتفاق گلایه‌مند است و نوشته: «هیچ‌وقت فکر‌شو نمی‌کردم تو کل زندگیم خبر وقف کوهپایه تا قله دماوند رو بخونم. ما بهشون خندیدیم‌ که گفتند اینجا هر چیزی ممکنه اتفاق بیفته‌!»

دیگری نیز این خبر را با داستان‌های ادبی گره زده و توییت کرده: «دماوند؛ کوهی که بار همه اساطیر ایران را به دوش کشیده است؛ ضحاک ماردوش توسط فریدون در دماوند به بند کشیده شد.»

یک کاربر نیز وقف دماوند را با ماجراهای کوه‌خواری گذشته درهم آمیخته و نوشته: «برشی از کوه دماوند رو سند زدن به نام اوقاف!!! پس فردا از این هم یه لواسان دیگه در میارن! وقتشه دماوند فعال شه!»

سنگر متصرفان پشت نقاب قانون

هشتگ «وقف دماوند» درحالی از دیروز در شبکه‌های اجتماعی بارها استفاده شده که جنگل‌خواری نیز یکی از مطالبه‌های جدی فعالان محیط زیست در سال‌های گذشته بوده است. اتفاقی که مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره آن می‌گوید: «مشکل اصلی ما در حوزه زمین‌خواری با متصرفان و متجاوزانی است که پشت نقاب قانون مخفی می‌شوند. درخواست ما از قانونگذاران این است که هنگام تصویب قوانین جدید به قانون مرجع توجه کنند.»

به گفته رضا افلاطونی «در حال حاضر دو قانون مرجع برای سازمان جنگل‌ها است که یکی از آن‌ها قانون ملی شدن جنگل‌ها و مراتع کشور است و دیگری قانون حفاظت و بهره‌برداری. اگر قرار است که از روی این قوانین مرجع، قانون‌های دیگر نوشته شود لازم است که از دستگاه متولی استعلام شود و نظر آن‌ها نیز در تصویب قوانین جدید اعمال شود. برای مثال پس از تصویب این دو قانون مرجع در سازمان جنگل‌ها، قانون بهره‌برداری از معادن تصویب شد که در حال حاضر شاهد آن هستیم که به صورت لجام گسیخته‌ای مجوز معدن صادر می‌شود و یا به استناد به قوانین دیگر، عرصه‌های وسیعی از منابع طبیعی تحت عناوین مختلف از حیطه مدیریت منابع طبیعی خارج می‌شود.»

حالا هم ماجرای «وقف دماوند» درحالی موجب اعتراض و واکنش فعالان محیط زیست و کاربران شبکه‌های اجتماعی شده که این قله یک اثر ملی طبیعی است که از نظر اداره منابع طبیعی ایران واگذاری آن به یک نهاد «غیرقانونی» است.

با همه این‌ها باید منتظر ماند و دید دستگاه قضایی که شعار و محور اصلی برنامه‌های خود را مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت قرار داده است، برای چنین اقدام‌هایی چه برنامه‌ای دارد و آیا از ثبت این اسناد غیرقانونی و از ادامه این روند جلوگیری خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.