روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > اجتماعی > در کمیته هفته ازدواج مطرح شد: آموزش در خصوص ازدواج باید در مدارس شروع شود
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

کمیته هفته ازدواج شنبه مورخ ۲۸ تیرماه ۹۹ با حضور دکتر مهران احمدی بلوطکی سرپرست مرکز بهداشت غرب شهرستان اهواز، مهندس منوچهر زمان پور معاون اجرایی، شمسی پور عباسی مسئول واحد سلامت جوانان و نوجوانان، مهین حاجی پور مسئول واحد آموزش سلامت و لویمی مسئول واحد سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد مرکز بهداشت غرب اهواز در محل دفتر ریاست این مرکز برگزار شد.

احمدی ضمن گرامی داشت سالروز مبارک و فرخنده ی ازدواج حضرت علی (ع) و بانوی بزرگ اسلام؛ حضرت فاطمه زهرا(س) و آغاز هفته ملی ازدواج از ابتدای مرداد ماه، با تأکید بر این موضوع که ازآن‌جایی‌که نوجوانان تا زمان دبیرستان چارچوب‌های ذهنی خود را دارند و زمانی که وارد دانشگاه می‌شوند نیز آگاهی لازم را نسبت به انتخاب همسر مناسب ندارند، اظهار داشت: از رسالت‌ها و برنامه‌های اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت، بحث ترویج و آموزش همسرگزینی سالم و عقلایی به جوانان است.

گروه‌های هدف برنامه ازدواج سالم وزارت بهداشت

وی با تأکید براین موضوع که وظیفه بهداشت ارایه آگاهی به جوانان است و در این موضوع مهم سایر ارگانها از جمله آموزش و پروش می تواند نقش مهمی ایفا کند و به نظر می رسد آموزش ها در این زمینه باید به طور اساسی از طریق مشاوران مربوطه در مدارس شروع شود، گفت: در حوزه بهداشت کارشناسان مرتبط با جوانان، سلامت خانواده، سلامت جوانان و سایر افراد مرتبط باید آموزش جوانان را در دستور کار قرار بدهند.

موارد مطرح‌شده در برنامه ازدواج سالم

احمدی درخصوص آموزش‌های مطرح‌شده در برنامه‌ ازدواج سالم گفت: فواید ازدواج سالم در دختران، پسران و جامعه و مضرات عدم ازدواج در سنین مناسب مواردی است که در آموزش‌ها مطرح می‌شود.

افزایش خطر ابتلای نوزاد به اوتیسم و سندروم داون با افزایش سن والدین

سرپرست مرکز بهداشت غرب شهرستان اهواز تصریح کرد: هرچه ازدواج از سن مناسب خود و چارچوب مناسب برای آن سن خارج شود، ریسک بیماری‌های مختلف در افراد افزایش می‌یابد. مثلاً زمانی که در سنین بالا زن و مرد صاحب فرزند می‌شوند، خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند اوتیسم و سندروم داون در نوزادان و دیابت و فشار خون در مادران بالا می‌رود. به همین دلیل دختران باید در سنین مناسب ازدواج کنند؛ زیرا هم شوق مادری و هم حوصله تربیت فرزند دارند. پسران نیز باید مسئولیت‌پذیری زیادی داشته باشند و بتوانند با تکیه بر دانش و ابزار کارآمدی خود، زندگی‌شان را اداره کنند.

تجمل‌گرایی معضلی بر سر راه ازدواج جوانان

احمدی به تجمل‌گرایی در شروع زندگی اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلات جامعه تجمل‌گرایی در خانواده‌هاست که توقع خانواده‌های دختران و پسران را از هم بالا می‌برد تا براساس آن دختر و پسر در شروع، زندگی کاملی را داشته باشند؛ درحالی‌که آن‌ها می‌توانند با فراهم‌آوردن شرایط مورد لزوم برای زندگی سالم و ساده، زندگی خود را بنا بگذارند. با این وجود بحث حمایت خانواده‌ها بسیار مهم است؛ زیرا به سلامت دختران و پسران کمک می‌کند و در میان‌مدت و درازمدت هم در سلامت جامعه و کشور تأثیرگذار خواهد بود. هیچ‌کدام از ما مستقل از ارتباطات اجتماعی و سلامت کشور به طور خاص برای سلامت خود زندگی نمی‌کنیم و این جبر ذاتی و اجتماعی است که با حمایت از یکدیگر و فرزندان‌مان، بتوانیم از جامعه و کشورمان حمایت کنیم.

بی‌توجهی به مقوله ازدواج و گسترش روابط پرخطر

سرپرست مرکز بهداشت غرب شهرستان اهواز با تأکید بر این‌که رفتارهای مخاطره‌آمیز نتیجه ازدواج ناسالم است، اظهار کرد: اگر تمایل به جنس مخالف که بعد از بلوغ ایجاد می‌شود، سر و سامان داده نشود، باعث گسترش رفتارهای مخاطره‌آمیز می‌شود و بیماری‌های ناشی از آن گسترش پیدا می‌کند.

بحث ازدواج مسئله‌ای ملی است و منحصر به بهداشت نیست

او ادامه داد: بحث ازدواج مسئله‌ای ملی است و منحصر به بهداشت نیست؛ زیرا تمام سازوکارهای آن در اختیار بهداشت نیست. بهداشت می‌تواند روی آگاهی سلامت کار کند، ولی درخصوص مسکن و وام ازدواج وظیفه‌ای برعهده ندارد. این‌ها مواردی است که دستگاه‌های دیگر باید مداخله کنند. اگر هر دستگاهی به صورت مجزا درخصوص ازواج کار کند، خروجی منسجمی حاصل نخواهد شد.

هدف وزارت بهداشت فعالیت درخصوص سلامت ازدواج است

احمدی گفت: ما روی ابعاد سلامت کار می‌کنیم و از سلامت به فرهنگ می‌رسیم، هدف بهداشت فعالیت درخصوص سلامت ازدواج و رسیدن به فرهنگ از طریق سلامت است.

اجرای برنامه ازدواج سالم در کل کشور

سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز در پایان در رابطه با گسترش برنامه ازدواج سالم اظهار کرد: با این‌که ازدواج مقوله جدیدی نیست، اما در حوزه سلامت بسیار جدید است. شاید گاهی روی ابعاد روانی آن صحبت شده بود، اما انسجام یافته نبود. این در حالیست که به یک‌باره کودکان بعد از بلوغ با افکار جنس مخالف رها می‌شوند و دستگاهی باید آن‌ها را هدایت کند. ازطرفی همه جوانان، دانشجو نیستند. گروه هدف ما از بخش‌های در دسترس مانند دانشگاه‌های علوم پزشکی شروع شد و بعد برنامه گسترش در کل جامعه را داریم.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.