روزان | اخبار ایران و جهان > خوزستان > تشکیل کارگروه تخصصی معدن در سازمان بسیج مهندسین صنعتی استان خوزستان
خانچی01
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

تشکیل جلسه در سالن سازمان نظام مهندسی معدن، مسئول سازمان بسیج مهندسین صنعتی استان خوزستان به بررسی وضعیت و مشکلات معادن استان پرداختند.

مسئول سازمان بسیج مهندسین صنعتی استان خوزستان اعلام کرد: بخش معدن یکی از بخش‌های اقتصادی مهم در کشور است که ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه در آن وجود دارد و از نظر ذخایر مواد معدنی بسیار غنی و جزو ۱۰ کشور برتر جهان است اما، از این ظرفیت بالقوه در کشور آنچنان که باید نتوانستیم استفاده کنیم و این بخش مغفول مانده است.

به نقل از روابط عمومی سازمان بسیج مهندسین صنعتی استان خوزستان محمد خانچی با اشاره به این مسئله که با توجه به ظرفیت های بالقوه بسیج مهندسین این سازمان آمادگی همکاری با سازمان نظام مهندسی معدن و سازمان صمت استان جهت عارضه یابی معادن استان و فعالیت بیشتر و بهتر معادن و شرکت های دست اندرکار را دارد.

مهندس خانچی  بیان کرد:  ظرفیت ها و چالش های بخش معدن باید دقیق تر بررسی شود و بسیج مهندسین بعنوان بازوی کارشناسی و حلقه ی اتصال بین صنعتگران، دولت و دیگر ارگان های ذیربط، تمام سعی خود را می کند که  در این حوزه، با رفع موانع و تسهیل در امور، حمایت از کار آفرینان انجام شود تا در سال جهش تولید شاهد خبرهای خوبی در استان و اشتغال زایی موثر در این حوزه باشیم.

محمد خانچی گفت:  با داشتن مهندسین ومتخصصین بسیجی در بخش های فنی، اقتصاد، حقوق، زمین شناسی، بازاریابی، باید به رفع مشکلات امیدوار باشیم و با مدیریت جهادی واستفاده از نیروهای جوان و متخصص و متعهد یاس وناباوری که  دشمن القا می کند را ازبین ببریم ودین‌مان را نسبت به وطن وشهدا ادا کنیم.

در ادامه مسئول نظام مهندسی معدن بیان کرد:

درکشور ۶۸ماده معدنی وجود دارد که ۱۴ مورد آن درخوزستان وجود دارد.عمده فعالیت‌های معادن در کشوردر محور فلزات است.

همین بینش و سیاست یک‌جانبه باعث شده که خوزستان با ۱۴ ماده معدنی مهم مورد توجه مسئولان قرار نگیرد، خوزستان با داشتن معادن نمک ۶۰درصد نمک کشور را تامین میکند.

دکتر حرمتی گفت :با داشتن این محصول مهم واستراتژیک می توانیم قطب تولید نمک در منطقه و جهان شویم.

عمده ی مشکلات مطرح شده ی بخش خصوصی در این جلسه عبارتند بودند  :

معارضین محلی، عدم شناخت ساکنین بومی نسبت به قوانین معدن، هزینه های بالای فرایند استخراج و ماشین آلات، عدم قوانین شفاف و به روز، اهمیت بیش از اندازه دولت به بعضی معادن مانند؛ مس، آهن، زغال‌سنگ…، بی توجهی به معادن کوچک که نسبت به معادن بزرگ بیشترین اشتغال زایی را می توانند داشته باشند و همچنین ضعیف بودن در بخش اکتشافات عنوان شد.

معاون محترم سازمان صمت استان ضمن اعلام امادگی همکاری با سازمان مهندسین بسیج صنعت و معدن تسهیل در فرایند اخذ پروانه های اکتشاف و بهره برداری را راهگشای توسعه معدنی استان بیان کرده و خواستار هماهنگی و همکاری سازمانهایی ذیربط از جمله منابع طبیعی و محیط زیست جهت نگرش مثبت به مقوله معدن شدند .

آقای داودی بیان کرد :  با توجه به اینکه در کشور ما نیاز به مگا پروژه ها و پروژه های زیر بنایی رو به کاهش است لذا فرصت استفاده از مواد معدنی علی الخصوص مصالح ساختمانی و راهسازی محدود است و در صورت زمانبر شدن فرایندهای سرمایه گذاری، صدور پروانه و اخذ مجوزها، چه بسا که فرصت سوزی شده باشد.

 

روابط عمومی سازمان بسیج مهندسین صنعتی استان خوزستان

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.