روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > اقتصادی > شفاف سازی فعالیت ادارات با پنجره واحد سرمایه‌گذاری/ هفته دولت افتتاح می شود
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خوزستان گفت: راه اندازی پنجره واحد سرمایه گذاری باعث شفاف سازی فعالیت ادارات برای پاسخگویی به سرمایه گذاران می شود.

رضا قیصی پور در نشست بهره برداری آزمایشی پنجره واحد سرمایه گذاری خوزستان که در سرسرای شهید رجایی استانداری برگزار شد،  افزود: از روز شنبه ۱۴ تیرماه این پنجره به صورت آزمایشی در استان خوزستان راه اندازی می شود و در هفته دولت فعالیت رسمی آن آغاز خواهد شد.

وی افزود: بحث اجرایی شدن این طرح در استان خوزستان یکی از موضوع‌های مهمی است که نماینده عالی دولت در استان بسیار بر اجرای آن تأکید داشته است.

قیصی پور گفت: این نشست برای آشنایی هر چه بیشتر مدیران دستگاه ها با این پنجره است و ایجاد دفتر پنجره سرمایه گذاری با وسایل مورد نیاز در هر دستگاه اجرایی الزامی است.

وی با بیان اینکه برخی مسئولان با بی‌توجهی در این آئین شرکت نکرده‌اند، افزود: مسئولان تمامی دستگاه‌های اجرایی دعوت شده باید برای آگاهی از روند اجرایی طرح در این جلسه شرکت می‌کردند.

فرآیند راه اندازی ایجاد پنجره واحد سرمایه گذاری از سال ۹۶ در خوزستان آغاز شد و امروز به صورت آزمایشی راه اندازی شد و در هفته «دولت» این طرح به صورت رسمی به بهره‌برداری می‌رس

قیصی پور عنوان کرد: این طرح با همکاری ۳۶ دستگاه اجرایی، ۱۰ هزار و ۲۸۱ زمینه کسب‌وکار شناسایی و بالغ‌بر ۱۱۰ کارشناس به مدت یک سال بر این طرح‌ها فعالیت کردند.

وی تصریح کرد: با اجرای این طرح تمامی فرآیندهای کسب مجوزهای سرمایه‌گذاری الکترونیکی می‌شود و دیگر نیاز به تردد بین سازمانی برای سرمایه‌گذاران نیست.

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خوزستان ادامه داد: مهم‌ترین هدف برای اجرای این طرح پاسخگویی شفاف، جلوگیری از فساد اداری – اقتصادی و کمک به توسعه استان بوده است.

در پنجره واحد سرمایه گذاری شرایط برای ثبت نام سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در هر بخش به صورت الکترونیکی و پیگیری فرآیندهای مختلف رسیدگی و استعلام آن ها به صورت غیرحضوری فراهم شده است.

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خوزستان گفت: امسال بر اساس اطلاعات موجود در سامانه پایش سرمایه‌گذاری، ۱۱۵ پروژه عمرانی و اقتصادی در استان به بهره‌برداری می‌رسد.

رضا قیصی‌پور یکشنبه بیان کرد: اعتباری که برای این پروژه‌ها در نظر گرفته شده است ۶۵۰ هزار میلیارد ریال معادل چهار میلیارد دلار است .

وی گفت: اشتغالزایی پیش بینی شده برای این پروژه‌ها حدود ۸ هزار و ۷۵۳ نفر است ، از این تعداد پروژه،  در بخش صنعت  و معدن ۳۹ طرح، بخش کشاورزی ۵۶ پروژه  و در بخش خدمات ۲۰ طرح در دست انجام است.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با اشاره به طرح احداث واحد تولید و مونتاژ وسایل خانگی در شهرستان بهبهان گفت: ظرفیت تولید ۱۱۲ میلیون دستگاه محصولات کولرگازی، اجاق گاز، جارو برقی، انواع یخچال و پنکه وغیره  با سرمایه گذاری ۳۳۸ هزار میلیارد ریال ، با اشتغال مستقیم ۱۸ هزار و ۶۵۰ نفر و نیاز برق ۲۵۰ مگاوات از مشخصات طرح است که جواز تاسیس آن گرفته شده و استعلام آب و محیط زیست نیز در حال انجام است، فقط بحث زمین آن بلاتکلیف مانده است.

قیصی پور با بیان این که متاسفانه برخی از دستگاه های اجرایی با جدیت پیگیر امور سرمایه‌گذاران نیستند، افزود: تا زمانی که اختصاص زمین این طرح از سوی منابع طبیعی قطعی نشود، نمی توان در مورد آن تصمیم گیری کرد، منابع طبیعی موظف است این مورد را تعیین تکلیف کند و جواب مراجعان سرمایه گذاری را بدهد، رفتار نامناسب دستگاه‌ها نباید مانع سرمایه گذاری در استان شود.

قیصی پور با اشاره به ارسال نامه به مرکز و پیگیری آن و تعیین تکلیف از سوی وزارت جهاد کشاورزی افزود: پیگیری نکردن طرح ها و پروژه ها در خوزستان به بهانه‌ی کرونا توجیه خوبی نیست .

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خوزستان با اشاره به وضعیت قرمزاستان در بحث بیماری کرونا ادامه داد: با وجود این شرایط سخت، کرونا نباید بهانه و عاملی برای انجام ندادن کار و فراری دادن سرمایه گذار از استان باشد.

قیصی پور در خصوص احداث پالایشگاه تولید و برش مشتقات نفتی پایه مازوت دردشت آزادگان بیان کرد: این پروژه تا هفته آینده تعیین تکلیف و جواز تاسیس آن صادر می شود، و مشکلی برای صدور مجوز در هیچ بخشی وجود ندارد، مراحل اداری این طرح تا یک هفته آینده باید انجام شود.

وی  با بیان اینکه هر طرحی باید پیوست زیست محیطی داشته باشد، اظهار داشت: طرح های بزرگی در استان در دست اجرا هستند و با توجه به طرح آمایش سرزمین خوزستان ( مجموع ظرفیت های استان در بخش های مختلف) این طرح ها باید در مدت زمان موتاهی به سرانجام برسند.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.