روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > زنان و خانواده > بررسی اعتیاد زنان در یک برنامه تلویزیونی
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

برنامه «خانواده‌ها بدانند» با محوریت اعتیاد زنان در آیتم‌های متفاوتی به روی آنتن خواهد رفت.

 برنامه تلویزیونی «خانواده‌ها بدانند» با موضوع اعتیاد زنان درباره آموزش خانواده‌ها از مرحله گرایش بانوان به اعتیاد تا درمان و روش‌های پیشگیری آن و بررسی عوامل گرایش اعتیاد، اختلالات روحی، جسمی و خطرات تهدیدکننده آن برای جامعه به روی آنتن می‌رود.

این برنامه در قالب گزارشی با گفتارهایی از زبان راوی و شخص معتاد و یا خانواده، اطرافیان و … شروع می‌شود و در ادامه با حضور کارشناسان در فضای مجازی، کمپ‌های درمان، درمانگاه‌ها و بازگو کردن مشکلات و معضلات اعتیاد به صورت تحقیقاتی و عملیاتی راهکارهای آن در جلوگیری و برخورد برای خانواده‌ها مطرح خواهد شد.

همچنین این برنامه بخش‌های مختلفی دارد که به شرح زیر است: در بخش «روایت» بانویی که با حضور در کمپ به زندگی بازگشته است، داستان اعتیاد خود را تعریف می‌کند. همچنین در بخش «داستانی : زشت / زیبا» به پرونده‌های واقعی و بازسازی گفتارهای فرد معتاد پرداخته می‌شود و در قالب داستانک ارائه خواهد شد. این قسمت ممکن است به صورت کمیک استریپ متحرک و یا روتوسکوپی تهیه شود؛ البته در بخش زشت، حواشی دردناک مقوله اعتیاد بیان و به نمایش گذاشته می­‌شود و جهت عبرت‌آموزی در هر برنامه از یک قربانی (گناهکار) یا متهم (دست‌اندرکار تولید و و پخش مواد مخدر) خواسته می‌­شود که تجربیات و اشتباهات خود را مرور کند.

در بخش «چرا و اگر» این برنامه، راوی و کارشناس با توجه به اتفاقاتی که در مسیر داستان برای فردی که در معرض خطر اعتیاد قرار دارد و یا برای شخص معتاد، خانواده و اطرافیان او می‌افتد و در فضای گرافیکی با نشان دادن معضلاتی که اعتیاد در جسم و روح فرد به وجود می‌آورد، به تصویر کشیده شده و پیام‌هایی را به خانواده‌ها اعلام می‌کنند.

بخش «در کمپ» هم بر اساس صحبت و گفتگوهای مثبت و امیدبخش از زبان فرد و یا افراد در حال ترک و خانواده‌های آنان تهیه شده است.

در بخش «زوم» نیز که شامل دو بخش است؛ گفت‌وگو با مردم انجام می‌شود که آن‌ها می­‌توانند اعضای یک تشکل مردمی غیردولتی فعال در پیشگیری اعتیاد باشند یا افرادی که برای آزمایش­‌های تست اعتیاد اشتغال یا ازدواج در یک مرکز درمانی به انتظار ایستاده‌­اند یا شرکت‌کنندگان در مراسم ختم و شاگردان مدرسه‌­ای که همکلاسی خود را به خاطر اعتیاد از دست داده‌­اند و … .  همچنین در بخش نظرات کارشناسی آیتم زوم، کارشناسان و مجری با حضور در محیط‌های مختلف و یا در فضای استودیویی و گرافیکی درباره واقعیت‌ها و حواشی پیرامون موضوع و تلاش و همفکری خانواده‌ها و عواملی که به صورت علمی درپیشگیری و ترک مواد مخدر از سوی خانواده‌ها نقش دارد، توضیح می‌دهند. همچنین درباره همکاری و مددرسانی که خانواده‌ها می‌توانند در پیشگیری و ترک مواد بدهند، صحبت خواهد شد.

در بخش «راوی» هم فرد روایت‌کننده در فضای گرافیکی نتیجه‌گیری کرده و به خانواده‌ها پیام‌هایی درباره روش‌های درک و کنترل فرزندانشان برای ترک مواد مخدر اعلام می‌کند.

برنامه «خانواده‌ها بدانند» به تهیه‌کنندگی سید جلال چاوشیان و با مشارکت ستاد مبارزه با مواد مخدر در ۲۶ قسمت به مدت ۳۰ دقیقه از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.