روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > بین المللی > آمریکا: مکانیسم ماشه فعال می‌شود
سایز نوشته:
رنگ نوشته:
به گزارش دویچه‌وله، در این نشست آنلاینی که در بروکسل برگزار شد مایک پمپئو به پرسش‌های شرکت‌کنندگان پاسخ داد. اگرچه بخش اصلی صحبت‌های وزیر خارجه مربوط به تحریم چین و همراهی اروپائیان با آمریکا بود اما او به پرسش‌هایی ‌پیرامون “تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران” و پیامدهای تحریم‌های وضع شده و فشار حداکثری واشنگتن به تهران پاسخ  داد. وزیر خارجه آمریکا  در بخشی از صحبت‌های خود تائید کرد که کشورش با اروپایی‌ها در خصوص ایران دیدگاه متفاوتی دارد. پمپئو گفت که آمریکا مذاکره با اروپا را از سه سال و نیم پیش ادامه می‌دهد و همچنان اختلاف نظر وجود دارد.
وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد: اجازه نمی‌دهیم تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران برداشته شود. پمپئو افزود:ٰ «بدون شک کمپین فشار حداکثری ما (علیه ایران) موفقیت‌آمیز بوده است. حزب‌الله منابع کمتری دارد. ما توانایی آن‌ها در تجهیز نظامی را تضعیف کرده‌ایم و راه‌هایی را که ایران بتواند به آن‌ها پول و منابع بدهد بستیم و اگر به فعالیت خود ادامه دهیم منابع مالی آیت‌الله‌ها قطع خواهند شد. ما ائتلاف بزرگی را برای مقابله با ایران در کشورهای حوزه خلیج فارس و سراسر منطقه ایجاد کرده‌ایم بنابراین من اطمینان واثق دارم رویکردی که دولت ما در پیش گرفته اشتباه نبوده است.» وزیر خارجه آمریکا در ادامه صحبت‌های خود درباره تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران تاکید کرد که آمریکا تلاش می‌کند با قطعنامه پیشنهادی اعضای شورای امنیت سازمان ملل را متقاعد کند تا تحریم تسلیحاتی را تمدید کنند.
آمریکا: مکانیسم ماشه فعال می‌شود
قطعنامه پیشنهادی آمریکا که پمپئو اعلام کرده قبلا در اختیار ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد گذاشته شده است. این کشور قبلا اعلام کرده بود که در صورت عدم تمدید تحریمات تسلیحاتی ایران یکی از گزینه‌های این کشور فعال کردن “مکانیسم ماشه” خواهد بود. طبق ساز و کار پیش‌بینی شده در بند ۳۷ برجام که به “مکانیسم بازگشت خودکار” یا “مکانیسم ماشه” موسوم است، چنانچه ایران توافق هسته‌ای را نقض کند، تحریم‌های بین‌المللی که پیش از آن وجود داشتند، با ارجاع پرونده به سازمان ملل، مجددا به جریان خواهند افتاد.
جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۰۷ مشمول تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحده واقع شده است. بر اساس توافق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران در ۲۷ مهر (۱۸ اکتبر) خاتمه می‌یابد. خبرگزاری رویترز قبلا گزارش داده بود که شرکای اروپایی توافق اتمی برجام (فرانسه، بریتانیا و آلمان) درباره استفاده از امکان فعال شدن مکانیسم حل اختلافات برجام رایزنی کرده‌اند.
ایران: آمریکا حق استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد
مقام‌های ایرانی اما در انتظار برداشته شدن تحریم‌های ۱۳ ساله تسلیحات هستند. در واکنش به احتمال تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از سوی قدرت‌های غربی، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی قبلا حتی تهدید کرده بود که در صورت تداوم تحریم‌های تسلیحاتی “پیکر کم‌جان برجام به مرگ ابدی” خواهد رفت. مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل هم روز پنجشنبه ۵ تیر در یک نشست خبری گفت: «درباره مکانیسم ماشه مهم است که ایالات متحده متوجه عواقب این اقدام و پیامدهایی باشد که پس از خاتمه برجام خواهد داشت. این نکته بسیار مهمی است.» نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، مفاد قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران را در تضاد با قطعنامه ۲۲۳۱، مردود و اشتباهی ویرانگر برای شورای امنیت دانست. تخت روانچی امکان استفاده از مکانیسم ماشه در بازگرداندن تحریم‌های مربوط را اشتباه دانست. نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد که آمریکا حق قانونی برای استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد. تخت‌روانچی همچنین گفت: «مفاد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد در تضاد است و به همین ترتیب هم باید مردود دانسته شود».
گوترش برجام را دستاورد مهم توصیف کرد
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد ولی برجام را دستاورد و گام مهمی در پیش‌برد منع گسترش تسلیحات اتمی دانسته و بر حفظ آن به هر شکل ممکن تاکید کرده است. ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۴ تیر (۲۴ ژوئن) برای بررسی پیش‌نویس قطعنامه آمریکا تشکیل جلسه دادند. هنوز تصمیم قطعی درباره تصویب یا عدم تصویب پیش‌نویس آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران گرفته نشده است. برای تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل متحد از ۱۵ عضو باید حداقل ۹ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد با آن موافقت کنند و همچنین قطعنامه از سوی هیچ‌یک از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه وتو نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.