روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > اقتصادی > با”ترین های”بورسی اردیبهشت ماه آشنا شوید
سایز نوشته:
رنگ نوشته:
در حالی که شاخص کل در مورخه ۳۱ فروردین ماه بر روی کانال ۶۹۰ هزار و ۳۶ واحدی قرار داشت، با آغاز اردیبهشت ماه این شاخص توانست کانال های مختلفی را فتح کند و در ۲۲ اردیبهشت ماه سال جاری بر قله یک میلیون و ۴۷ هزار و ۷۶۳ واحدی بایستد. با این رشد شاخص کل، بازدهی بورس برای سهامداران در ۲۲ روز اردیبهشت ماه به ۵۲ درصد رسید. از ۲۲ اردیبهشت ماه به بعد، روند اصلاحی شاخص کل آغاز شد و تا ۲۸ اردیبهشت ماه شاخص کل با یک عقبگرد ۷۹ هزار واحدی بر روی کانال ۹۶۸ هزار و ۴۶۰ واحدی قرار گرفت. در سه روز باقیمانده از اردیبهشت ماه، دوباره شاخص اندکی بهبود یافت و نهایتا در ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ شاخص کل بر روی ۹۸۶ هزار و ۷۵۹ واحد آرام گرفت.با تلاطمات و نوسانات شاخص کل، طبیعتاً نمادها هم دستخوش تغییراتی شدند. در ادامه به بررسی ترین های بورسی در اردیبهشت ماه سال جاری خواهیم پرداخت.

وبملت دارای بیشترین ارزش معامله
در اردیبهشت ماه سال جاری بانک ملت با نماد وبملت با ارزش معاملات ۹۱۵۶۰ میلیارد ریال رتبه نخست بیشترین ارزش معاملات را در بین نمادها به خود اختصاص داد. این میزان از ارزش معاملات معادل ۳.۹ درصد از کل معاملات انجام شده بود. بعد از بانک ملت، پالایش نفت اصفهان (شپنا) و پالایش نفت بندرعباس (شبندر) به ترتیب با ارزش معاملات ۷۴۶۶۲ میلیارد ریال (۳.۲ درصد از کل معاملات) و ۷۳۵۰۸ میلیارد ریال (۳.۱ درصد از کل معاملات) در رتبه های دوم و سوم بدین لحاظ قرار گرفتند.

یک بانکی بر صدر بیشترین حجم معاملات
بانک تجارت با نماد وتجارت در اردیبهشت ماه توانست بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دهد. حجم معاملات این نماد در اردیبهشت ماه ۲۷۲۸۸ میلیون سهم (۱۳.۳ درصد از کل معاملات) بود. بعد از بانک تجارت، این بانک صادرات با نماد وبصادر بود که بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد و شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو با نماد خگستر در رتبه سوم بدین لحاظ قرار گرفت.

نبورس با بازدهی ۹۴۳ درصدی دارای بیشترین بازدهی
قیمت نبورس در اردیبهشت ماه سال جاری از ۷۹۵۱ ریال به ۸۲۹۲۵ ریال افزایش یافت و با این افزایش قیمت بیشترین بازدهی (۹۴۳ درصد بازدهی) را در بین همه نمادها به خود اختصاص داد. بعد از آن خگستر با بازدهی ۱۸۸ درصدی و وپارس با بازدهی ۱۲۴ درصدی در رتبه های بعدی بیشترین بازدهی در بین همه نمادها قرار گرفتند.

ولیز در قعر بازدهی در بین نمادها
  در اردیبهشت ماه علیرغم روزهای خوب بورس، قیمت برخی نمادها عقب گرد داشتند و با کاهش همراه شدند. در این بین قیمت ولیز از ۲۹۵۵۴ ریال به ۲۶۲۱۶ ریال کاهش یافت و با این کاهش بازدهی منفی ۱۱ درصدی را رقم زد و کمترین میزان بازدهی در بین همه نهادها را به خود اختصاص داد. بعد از ولیز این قیمت سهام غشهد بود که با بازدهی منفی ۶ درصد بدین لحاظ در جایگاه دوم قرار گرفت. کساپا سومین نماد بود که با بازدهی منفی ۴ درصدی در جایگاه سومین نماد با کمترین بازدهی در اردیبهشت ماه قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.