• سرپرست خوزستان
  • 282 بازدید
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

 

دکتر جواد احدیان
استادیار دانشگاه شهید چمران

در چند روز گذشته مطالبی از مشکلات آب شرب در روستاهای حواشی کلانشهر اهواز در شبکه های اجتماعی باز نشر شد که انصافا کمبود این مایه حیات برای هیچ شخصی قابل تحمل نیست، ولی مشکل موجود که یک شبه قطعا بوجود نیامده و در سالهای گذشته با توجه به مشکلاتی که برای منابع تامین آب رخ داده، روی هم جمع شده تا این وضعیت رخ دهد.

حالا سوال اینجاست که چرا در این برهه زمانی اینقدر حساسیت ایجاد شده است.

مطمئنا با توجه به عدم بودجه ریزی و برنامه ریزی درست و آن هم در شرکت بی در و پیکر آبفار گذشته و مشکلاتی که پروژه های عمرانی را به درازا می‌کشد و همه متخصصین به آن واقف هستند، سال‌های سال لازم است کار و تلاش صورت پذیرد تا مشکلات به صورت اساسی حل شود.

برای روشن‌تر شدن موضوع لازم است شاکله چارتی شرکت‌های دوگانه آبفا و منفرد آبفار را تاجایی که بنده مطلع هستم یه بررسی اجمالی داشته باشیم: مدیریت توزیع و بهره برداری  آب شرب شهرها و روستاهای خوزستان توسط سه سازمان آب و فاضلاب صورت می‌پذیرد.

در سالهای گذشته تا حدود یک هفته قبل این وظیفه به سه دستگاه اجرایی موازی شامل آب و فاضلاب کلان شهری، آب و فاضلاب روستایی و آب و فاضلاب استان تفکیک شده بود.

جالب است که اداره آب و فاضلاب روستای کاملا دولتی و با شرایط عام بود، از نظر ساختاری و تخصصی انصافا این سازمان بسیار پر اینرسی، سنگین، و کارامد بوده است.

تفکیک وظایف یکسان ولی عملکرد مناسب هریک،  برای مسئله تامین آب موجب ایجاد گپ بزرگ و خسارات فراوان مالی در مدیریت این مایه حیات شده در سالهای گذشته شده که همگی شاهد آن هستیم.

ممکن است به وزارت نیرو اشکال و خرده فراوان داشته باشیم، ولی یکی از تصمیم های خوب و اساسی وزارت نیرو فعلی تلفیق این سازمانهای عریض طویل با مدیریت واحد بوده که به تازگی کمتر از یک هفته است در استان محقق شده است.

مدیریت مناسب دکتر حقیقی پور در آبفای استان و اشرافیت به مسائل علمی و کسب تجربیات فراوان در مدیریت شش هفت سال اخیر ایشون هم در سازمان آب و برق و هم در آبفای خوزستان وزیر را بر آن داشته که مدیریت کلیه سازمان های تلفیق شده آبفاهای استان به ایشان واگذار شود.

قطعا در چنین تصمیمی منافع بسیاری از افراد دچار خدشه شده و کسانی که سرشان بی کلاه مانده، دست از مخالفت بر نخواهند داشت.

مساله روستاهای غیزانیه و بسیاری از روستاهای مشابه دیگر استان که کم نیستند، انصافا دل هر انسانی را به درد می‌آورد، ولی دلسوزان عزیز باید توجه کنند که تنها یک هفته است که چنین تصمیمی در سطح کلان گرفته شده و به جای تشدید و التهاب آن لازم است همه دست اندرکاران و دلسوزان دست بالا بزنیم و کمک کنیم که مشکلات را به دیدگاه های علمی مرتفع نماییم.

غر زدن، کپی و فوروارد کردن و دامن زدن به متون جهت دار و سیاه نمایی و سو استفاده از شرایط متاسفانه در سال‌های اخیر باب شده و به محض اینکه کاری هر چند درست ولی مغایر احتمالی باب میل، موجب شایعه پراکنی و مخالفت ما می‌شود. در این فضای ملتهب قطعا مردم دچار خسران می‌شوند و لازم است سیاسیون، متخصصین و نخبگان همگی متمرکز در حل مشکل شوند.

بهره برداری سیاسی، استفاده از فضای ملتهب و درآمیختن مشکلات و مسائل ممکن است خواسته های برخی را تامین نماید ولی قطعا چیزی جز ضرر برای مردم عزیز نخواهد داشت.

برای مثال تجربیات فراوانی  در سیلاب سال گذشته در خصوص مدیریت وهدایت سیلاب اخذ گردید که انصافا درس بزرگی به شخصه به بنده داد.

یکی از این تجربیات، از طریق دریادار سیاری که نفر دوم ارتش جمهوری اسلامی می‌باشد در روزهای هدایت سیلاب و کمک هماهنگ ارتش به مردم صورت پذیرفت.

ایشان هیچ حرکتی به جز توصیه های کمیته مشورتی استاندار و سازمان آب و برق خوزستان انجام نمی‌داد و به همه فرمانده های ارتش دستور داده بود که بدون تاییدیه کمیته مربوطه به هیچ وجه کاری انجام نشود.

انصافا در این فضا وقتی خود مردم می‌دیدند که چنین عمل می‌شود همراه می‌شدند و همگی دست به دست هم وظیفه هدایت را بر عهده داشتند. حالا تصور کنید اگر یکی ساز مخالف میزد آیا می شد نتیجه قابل قبولی گرفت؟  قطعا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.