روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > ایران > تکذیب ادعای کیهان درباره آقای خاتمی
  • روزان
  • 178 بازدید
سایز نوشته:
رنگ نوشته:
گروه سیاسی: جعفر شیرعلی‌نیا، پژوهشگر تاریخ در کانال تلگرامی خود نوشت:در روزهای گذشته روزنامهٔ کیهان خاطره‌ای به نقل از آیت‌الله خزعلی منتشر کرده که آیت‌الله خاتمی، پدر سیدمحمد خاتمی، رئیس‌جمهور دوران اصلاحات، فرزندش را غرب‌زده و وزیر شدن او در دولت اول مهندس موسوی را خطرناک می‌دانست. دوستانی که از مصاحبه‌های مفصل من با آقای خاتمی خبر داشتند می‌پرسیدند آیا دربارهٔ این خاطره که پس از وقایع سال هشتادوهشت نیز بسیار در رسانه‌ها مطرح شد، هم سؤالی از او پرسیده‌ام؟

خاطرم بود که در این‌باره صحبت کردیم، به آرشیوم رجوع کردم. در جلسهٔ ششم گفت‌وگویمان در دوم اسفند نودوشش به خاتمی گفتم: «بعد از مسائل سال هشتادوهشت بسیاری مسائلی مطرح کردند که با شواهد تاریخی همخوانی ندارد، مثلا جمله‌ای که آقای خزعلی نقل کرده و اصلا با روحیاتی که از پدر شما می‌شناسیم نمی‌خواند…» به خاطرهٔ نقل‌ شده از آقای خزعلی اشاره کردم، خاتمی خاطره را شنیده بود و گفت: «به کلی دروغ است.» و البته تاکید کرد نمی‌خواهد به آقای خزعلی نسبت دروغ بدهد اما گفت این‌طور که این رسانه‌ها دربارهٔ غرب‌زده بودن سخن می‌گویند؛ بعید نیست که پدرش را هم غرب‌زده معرفی کنند چراکه «انسان زاهد عارفی بود که غرب را می‌شناخت. در حد خودش، زمان خودش را می‌شناخت. ما اگر کمی هم می‌شناختیم از زبان پدر بوده.» و آخر جمله‌اش تاکید کرد: «بنده اگر رگه‌ای از روشنفکری دارم، مدیون پدرم هست.»

بیست‌ سالی است که به مطالعه و تحقیق پیرامون مسائل ایران معاصر مشغول هستیم؛ مطالعاتی که در چند سال ابتدایی بر مسالهٔ جنگ ایران و عراق متمرکز بود و بعد به حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی گسترش یافت. ضرورت این تحقیق زمانی برایم بیشتر شد که می‌دیدم هر روز «جنگ خاطره‌ها» دربارهٔ مسائل ایران معاصر شدیدتر می‌شود و ما با یک بررسی علمی و تاریخی روبرو نیستیم، روندی که پس از مسائل سال هشتادوهشت شدت گرفت و در بسیاری از مواقع خاطره‌ها به‌ عنوان ابزاری برای از پای درآوردن رقیب استفاده می‌شد. پیشتر در همین کانال اشاره کردم که این جنگ خاطره‌ها تا جایی پیش رفته که گاه برای کوبیدن یک شخصیت بخش‌هایی را که در سخنان او نبوده به‌ عنوان خطبه‌های نمازجمعهٔ او جا زدند و یا تا جایی پیش رفتند که ترور دکتر آیت را به ‌نوعی به مخالفتش با مهندس موسوی ربط دادند.

در جنگ خاطره‌ها حتی به تاریخ وقایع هم بی‌توجه‌اند؛ به‌عنوان نمونه روزنامهٔ کیهان پس از اشاره به خاطرهٔ آقای خزعلی، به مخالفت استاد مطهری با رفتن خاتمی برای مدیریت مرکز اسلامی هامبورگ اشاره می‌کند ولی می‌خواهد این موضوع را هم به غرب‌زدگی خاتمی ربط دهد و عجیب آن که به بازگشت خاتمی از مرکز اسلامی هامبورگ اشاره کرده و نوشته: «وقتی بازمی‌گردند، استاد مطهری از وقوع این امر یعنی رفتن او به آلمان اظهار تاسف می‌کنند.» از سوی دیگر تاریخ بازگشت آقای خاتمی از آلمان را سال پنجاه‌ونه عنوان می‌کنند. این‌ها در حالی است که استاد مطهری یک سال پیش از این تاریخ، در اردیبهشت پنجاه‌وهشت به شهادت رسیده بود! خاتمی خبر شهادت ایشان را در آلمان شنید و اولین بازگشتش به ایران پس از حضور در مرکز اسلامی هامبورگ، مدتی پس از شهادت استاد مطهری بوده است.

* مطلب کیهان در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۹۹ با عنوان «غرب‌زدگیِ سید محمد خاتمی به روایت پدر!» منتشر شده است.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.