روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > بین المللی > درخواست عفو بین‌الملل درباره اعتراضات آبان
سایز نوشته:
رنگ نوشته:
گروه بین‌الملل: خبرگزاری فرانسه گزارش داد که سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت از سازمان ملل متحد خواست در مورد کشته شدن تعدادی از معترضان ایرانی در آبان ۹۸ تحقیق کند.

اعتراضات آبان پارسال در پی اعلام تصمیم ناگهانی دولت برای افزایش ۲۰۰ درصدی بهای بنزین در بسیاری از شهرهای ایران روی داد و حکومت ایران تاکنون آمار قربانیان این اعتراضات را اعلام نکرده و ارقامی که از سوی منابع دیگر منتشر شده است را به عنوان آمار اغراق‌آمیز منابع وابسته به غرب رد کرده است. عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای گفته است: شواهدی در اختیار دارد که نشان می‌دهد دست‌کم ۳۰۴ مرد، زن و کودک در جریان مواجهه با این اعتراضات کشته شده‌اند. این نهاد حقوق بشری افزود: بر اساس تحقیقاتی که انجام داده، از جمله بررسی عکس‌ها و ویدئوهای مربوط به این حوادث، ۲۲۰ نفر از قربانیان طی دو روز کشته شده‌اند. عفو بین‌الملل می‌گوید: «هیچ شواهدی» حاکی از مسلح بودن معترضان و یا تهدید جانی از سوی آنها وجود نداشت. البته این نهاد یک مورد استثنایی را نیز خاطرنشان کرده که مربوط به درگیری مسلحانه بین ماموران و معترضان در یکی از شهرهای ایران است.

عفو بین‌الملل در بخش دیگری از بیانیه خود از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست تا در مورد سرکوب این اعتراضات تحقیق کند. فیلیپ لوتر، یکی از مسئولان این نهاد، گفت: «شش ماه پس از آن حوادث خانواده‌های داغدیده قربانیان با وجود آزار و تحقیر از سوی نهادهای حکومتی، به مبارزه خود برای حقیقت و عدالت ادامه می‌دهند. مصونیت عمومی و رایج نیروهای امنیتی امکان سرکوب مجدد هرگونه مخالفتی در ایران را فراهم می‌کند». او افزود: «به دلیل فقدان هرگونه امکان پاسخگویی توسط دولت ایران ما از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌خواهیم که در مورد این کشتار تحقیق کرده و راه‌های دستیابی به حقیقت، عدالت و جبران خسارات قربانیان را مشخص کند».

عفو بین‌الملل می‌گوید پس از تحقیقات به این نتیجه رسیده که معترضان در ۳۷ شهر از هشت استان ایران کشته شده‌‌اند و این نشان‌دهنده «وسعت دامنه سرکوب» است. طبق آمارهای عفو بین‌الملل، محله‌های فقیرنشین حاشیه شهر تهران با ۱۶۳ کشته و پس از آن استان خوزستان با ۵۷ کشته و استان کرمانشاه با ۳۰ کشته بالاترین رقم قربانیان را داشته‌اند. این نهاد افزود: اسناد و اطلاعات معتبری در اختیار دارد که نشان می‌دهد در جریان سرکوب این اعتراضات حداقل ۳۰۴ نفر از جمله ۱۰ زن و ۲۳ کودک کشته شده‌اند ولی در عین حال یادآوری می‌کند رقم واقعی قربانیان به احتمال زیاد بالاتر است. ین آمار در حالی است که خبرگزاری رویترز گزارش داده که در جریان اعتراض‌های آبان ۹۸ بیش از ۱۵۰۰ نفر کشته شدند. عفو بین‌الملل خاطر نشان می‌کند که از آمارهای ارائه شده توسط فعالان سیاسی و مدنی اطلاع دارد ولی به این نتیجه رسیده که حداقل در حال حاضر مدارک و جزئیات قانع‌کننده‌ای برای اثبات آنها در دست نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.