روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > اجتماعی > کاهش تلفات حوادث رانندگی در سال گذشته
سایز نوشته:
رنگ نوشته:
به گزارش ایرنا، براساس این گزارش که روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی روز شنبه منتشر کرد، بیشترین کشته‌های حوادث رانندگی مربوط به شهریورماه با هزار و ۷۹۷ نفر و کمترین آن مربوط به اسفند ماه با هزار و ۴۸ نفر بوده است. همچنین روز ۱۷ شهریور با ۸۹ کشته، ۲۵ تیر و ۱۷ مرداد با ۸۱ کشته و ۱۳ خرداد با ۸۰ کشته پرتلفات ترین روزهای سال ۹۸ بوده است.

بیشترین مرگ‌ها در جاده‌های برون‌شهری
در این گزارش با تأکید بر اینکه بیشترین تلفات مربوط به مسیرهای برون شهری است، آمده است: ۶۶ درصد کشته‌های تصادفات مربوط به جاده‌های برون شهری، ۲۴.۷ درصد در راه‌های درون شهری، ۷.۳ درصد در جاده‌های روستایی و محل تصادف نیم درصد در راه‌های اختصاصی و ۱.۴ درصد در سایر راه‌ها بوده است.

بیشترین تلفات در استان فارس
بر اساس این گزارش در سال گذشته استان‌های فارس با هزار و ۲۶۹ نفر، تهران با هزار و ۲۴۱ نفر و خراسان رضوی با هزار و ۱۳۲ نفر بیشترین و استان‌های ایلام با ۱۶۳ نفر، کهگیلویه و بویراحمد با ۲۰۶ نفر و اردبیل با ۲۰۹ نفر کمترین تعداد کشته‌های ناشی ازحوادث رانندگی را داشته‌اند.

بیشترین درصد افزایش در استان بوشهر
بیشترین افزایش در مرگ‌های ناشی از حوادث رانندگی درسال۹۸ نسبت به سال قبل از آن در استان‌های بوشهر با ۳۷.۳ درصد و یزد با ۳۲.۵ درصد و بیشترین کاهش مربوط به استان‌های کردستان با ۱۶.۱- درصد و گیلان با ۱۶- درصد، بوده است.

بیش از سه چهارم کشته شده‌ها مرد هستند
این بررسی‌ها نشان می دهد که ۷۸.۲ درصد از کشته‌های ناشی از حوادث رانندگی در سال ۹۸ مرد با ۱۳ هزار و ۲۵۶ کشته و ۲۱.۸ درصد زن با سه هزار و ۶۹۱ کشته بوده‌اند. همچنین در افراد ۱۸ سال به بالا، ۷۲.۱ درصد متأهل و ۲۶.۷ درصد مجرد بوده و وضعیت تاهل ۱.۲ درصد آنان نامشخص بوده است.

رانندگان؛ بیشترین قربانی
در زمان وقوع تصادف ۴۳.۳ درصد از افراد، راننده وسیله نقلیه، ۲۰.۸ درصد عابر پیاده و ۳۵ درصد سرنشین یا ترک وسیله نقلیه بوده اند.از مجموع تلفات رانندگی سال ۹۸، ۲۰.۸ درصد عابر پیاده و ۱۹.۴ درصد موتورسیکلت سوار بودند.

سن ۳۰تا ۴۹ سال بیشترین تلفات رانندگی
از لحاظ سنی ۷.۴ درصد افراد فوت شده در حوادث رانندگی سال گذشته ۱۰ سال و کمتر، ۵.۶ درصد ۱۱ تا ۱۷ سال، ۲۳.۵ درصد ۱۸ تا ۲۹ سال، ۳۱.۹ درصد ۳۰ تا ۴۰ سال و ۳۱.۵ درصد کشته‌های تصادفات ۵۰ سال به بالا داشته‌اند.

کاهش ۱۱.۸ درصدی تلفات موتورسواران در سال ۱۳۹۸
در طی سال ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل، تلفات راکبین خودروی سواری ۳.۱ درصد و وانت بار ۷ درصد افزایش و تلفات موتورسواران ۱۱.۸ درصد و عابران پیاده ۲.۸ درصد کاهش داشته است.

ضربه به سر علت اصلی مرگ
علت اصلی مرگ ۳۸.۵ درصد از افراد ضربه به سر، ۳۰.۹ درصد شکستگی‌های متعدد، ۷.۵ درصد به دلیل خونریزی و ۱۶.۴ درصد به دلیل علل اشتراکی (موارد دارای بیش از یک علت) و ۶.۷ درصد سایر موارد بوده است.

نیمی از متوفیات حوادث رانندگی در محل حادثه کشته می‌شوند
محل فوت ۵۲.۴ درصد از افراد در محل حادثه، ۶ درصد حین انتقال به بیمارستان و محل فوت، ۴۰.۸ درصد از افراد در بیمارستان بوده است. همچنین نحوه انتقال ۹۲.۴ درصد افراد متوفی از طریق آمبولانس بوده است.

کاهش ۵.۵ درصدی مصدومین ارجاعی به پزشکی قانونی
در سال ۹۸، ۳۴۷ هزار و ۳۰۷ مصدوم تصادف به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده اند که این تعداد نسبت به سال گذشته ۵.۵ درصد کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.