روزان | اخبار ایران و جهان > جامعه > اجتماعی > پخش تصاویر کودک آزاری، غلط یا درست؟
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

مهدخت قویدل- فیلمی از تجاوز جنسی به پسربچه ها در شوشتر در فضای مجازی منتشر شده که منجر به دستگیری متجاوز هم شده است. به روایت تصاویر، آنچه این کودکان تجربه کرده اند، وحشتناک است؛ اما همچنان آموزش و پرورش بی تفاوت کشور، حاضر نیست از ترس تابوهای اجتماعی، کودکان را  با  مفهوم کودک آزاری آشنا کند و به آنها بیاموزد که در مقابل غریبه ها  درا ین موارد چطور باید از خودشان محافظت کنند.

مجرم  سابقه داری که  اخیرا با پادرمیانی یکی از متنفذهای شهر شوشتر از زندان آزاد شده بود، به پسربچه های ۱۰ تا ۱۴ ساله تجازو کرده و از آنها فیلم گرفته است. بچه ها را هم تهدید کرده که اگر به کسی چیزی بگویند، فیلم ها را منتشر می کند. با انتشار فیلم ها در فضای مجازی، پلیس او را شناسایی و دستگیر می کند.

این مورد کودک آزاری از جهاتی با موارد قبلی متفاوت است و بحث های زیادی را در فضای مجازی برانگیخته است. یکی از این تفاوت ها، نوع خبر رسانی در این مورد است. هفته گذشته خبرگزاری رسمی دولت، ایرنا، که ظاهرا تنها منبع خبر است، مطلبی منتشر می کند با عنوان “عاملان انتشار فیلم مستهجن در شوشتر دستگیر شدند”؛ در این خبر حتی اشاره ای  به کودک آزاری و تجاوز نشده است. ظاهرا به عمد یا سهو   خبر طوری تنظیم شده که انگار  فقط یک منتشر کننده یک فیلم پورن را دستگیر کرده اند!

احمد.ت.ت، متهم این پرونده، سابقه چندین بار بازداشت دارد؛ اما به راحتی از زندان آزاد شده و بعد هم فاجعه تجاوز را خلق کرده است.  فیلم های تجاوز به کودکان را در شوشترمنتشر کرده و فیلم ها دست به دست چرخیده تا به دست خانواده این کودکان هم رسیده است. بردن آبروی کودکان و خانواده هایشان با پخش فیلم در شهر، ظاهرا روش متجاوز برای ساکت کردن خانواده ها بوده تا از او شکایت نکنند.

پلیس اعلام کرده  احمد.ت.ت و دو همدستش را بعد از انتشار خبر در فضای مجازی    دستگیر کرده است؛ با این حال عده ای از کاربران شناخته شده فضای مجازی به پخش فیلم تجاوز به کودکان  در فضای مجازی معترض شده اند. اگرچه در این فیلم فقط تصویر متجاوز مشخص است و تصویر کودکان محو شده و اگرچه پخش این فیلم باعث دستگیری متجاوز شده، با این حال  هچنان انتقاداتی به آن وارد می شود.

برخی کاربران که دل خوشی هم از فعال اجتماعی که این فیلم را منتشر کرده ندارند، همصدا شده اند که نباید فیلم پخش می شد.   از طرف دیگر موافقان پخش فیلم معتقدند اگر این فیلم یا تصاویر از موارد مشابه کودک آزاری یا همسر آزاری  مثل مورد اعظم و بچه هایش پخش نمی شد، متجاوز به راحتی می توانست فرار کند و راحت در جامعه زندگی کند.  در این موارد جای خالی قانون حمایت از کودکان و نوجوانان به وضوح احساس می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.