روزان | اخبار ایران و جهان > سیاست > بین المللی > خبرهای فوری و موانع آن برای اولین گزارشگر زن در کره جنوبی (+عکس)
سایز نوشته:
رنگ نوشته:
کره جنوبی دیگر ویرانه باقی مانده پس از “جنگ کره” نیست ولی همچنان به شکلی گسترده تحت تاثیر “ارزش‌های اجتماعی سنتی” و فرهنگ مردسالانه قرار دارد.

کره جنوبی یکی از کشورهای توسعه‌یافته صنعتی و تکنولوژی در جهان است و با داشتن اقتصادی بزرگ تحت تاثیر فرهنگ مردسالاری است. در این میان انتخاب اولین مجری اصلی زن در یک برنامه خبری به اصلاح ساختارهای مردسالار در این کشور تعبیر شده و موضوع گزارش خبرگزاری فرانسه قرار گرفته است.

به گزارش عصر ایران، “لی ‌سه جونگ” زیر نورهای روشن استودیو متن‌های خبری خود را از روی دستگاه تله‌پرامپتر می‌خواند. او پیش از اجرای اصلی چند بار متن‌های خود را تمرین کرده و پس از آن روی آنتن شبکه ملی و ۲۴ ساعته کره جنوبی به نام KBS ظاهر می‌شود.

این زن جوان ۵ بار در هفته از برنامه بولتن “خبر۹ ” در اتاق نشیمن تمام خانه‌های کره‌جنوبی دیده می‌شود. او پس از دهه‌ها وارد فضای مردانه جامعه‌ای شده که از لحاظ اقتصادی و فناورانه پیشرفته است اما از لحاظ فرهنگی هنوز تحت تسلط مردان قرار دارد.

پخش اخبار تلویزیونی کره‌جنوبی مدت‌هاست که از یک قالب پیروی می‌کند. در این قالب گویندۀ مرد میانسال و جدی از مهم‌ترین تحولات روز می‌گوید و خانمی جوان مسایل کم‌اهمیت‌تر را در این برنامه ارائه می‌دهد.

این دختران جوان برای مدت زیادی در این شغل نمی‌مانند. بسیاری از آنها با خانواده‌های میلیاردر کره که صاحب کسب‌و‌کارهای زنجیره‌ای هستند ازدواج کرده و شغل خود را ترک می‌کنند.

برنامه خبری “لی” پربازدیدترین برنامه خبری کره جنوبی شده است، مخاطبان این برنامه از ابتدای ماه نوامبر(۱۰ آبان) تا کنون حدود ۲ درصد افزایش یافته‌ است. عکس: خبرگزاری فرانسه

خبرنگار زن کره جنوبی

اما انتصاب لی در کانال دولتی KBS به مدل همیشگی یک مرد مسن و یک دختر جوان در حاشیه پایان داد. این زن ۴۳ ساله اینک یک همکار مرد جوان را در کنار خود برای اجرای مسایل ساده‌تر دارد.

“لی” مجری کره‌ای در این باره گفت: زنان جوان تا کنون مانند “گل‌های زیبا” بودند. اما اینک او تحول ایجاد کرده و سبک محافظه‌کارانه کانال تلویزیونی KBS را تغییر داده و جوانان بیشتری را به برنامه خود جلب کرده است. او در اولین قدم “سخنرانی‌ برای تماشاچیان” را حذف کرد.

اخبار لی اینک تماشایی‌ترین اخبار کشور است و مخاطبانش از زمان شروع برنامه جدید در ماه نوامبر (۱۰ آبان) از ۹.۶ به ۱۱ درصدر افزایش یافته‌اند.

با این وجود او به عنوان نوآور در مسیری جدید، احساس خطر می‌کند و تحت فشار زیادی قرار دارد. اشتباهی کوچک می‌تواند برایش گران تمام شود.

خانم لی در این باره گفت: اگر در این مسیر شکست بخورم باعث ننگ گزارشگران زن خواهم شد. من باید آنقدر خوب باشم که دیگر زنان گزارشگر فرصت‌های بیشتر به دست آورند.

این احساس و بار مسئولیت بیشتر از پخش زنده اخبار محسوس است.

مرخصی زایمان

کره جنوبی دیگر ویرانه باقی مانده پس از “جنگ کره” نیست و دارای دوازدهمین اقتصاد بزرگ دنیا است. این کشور اینک یک نیروگاه صنعتی و تجاری بزرگ در دنیاست. با وجود چنین رشدی کره جنوبی همچنان به شکلی گسترده تحت تاثیر “ارزش‌های اجتماعی سنتی” قرار دارد.

کره جنوبی دیگر ویرانه‌های باقی‌مانده از جنگ جهانی دوم نیست و کشور بزرگ و پیشرفته‌ای محسوب می‌شود. اما ارزش‌های اجتماعی سنتی هنوز در این کشور پررنگ است/ عکس: خبرگزاری فرانسه

خبرنگار زن در کره جنوبی

شکاف جنسیتی در حوزه پرداخت در کره جنوبی بالاتر از هر کشور توسعه یافته دیگر است. زنان در این کشور ۶۶ درصد مردان درآمد دارند. این در حالیست که زنان کره جنوبی با فشار فرزند‌آوری و برتری در کار نیز مواجه‌اند.

وجه اجتماعی مراقبت از فرزندان  و بار مسئولیت مادرانه بسیاری از زنان تحصیل کرده را در این کشور وادار به ترک کار می‌کند.

فشارهای کاری باعث شده تا بسیاری از زنان کره جنوبی از زیر بار مادری و افزایش نرخ باروری این کشور شانه خالی کنند.  این شاخص به متوسط تعداد فرزندان زنان در کل زندگی آنها در جامعه باز می‌گردد. این شاخص در کره جنوبی به ۰.۹۸ درصد در سال ۲۰۱۸ رسیده است. این در حالیست که کره جنوبی به عدد ۲.۱ در این شاخص برای ثبات جمعیتی نیاز دارد.

چنین روندی برای لی به عنوان مجری تلویزیونی بسیار آشناست. او در سال ۲۰۰۳ و در هنگام شروع کارش یک فرزند ۶ ساله داشت.

وی افزود: بسیاری از گزارشگران زن در چند سال گذشته از کار کردن انصراف دادند. این موضوع هم ناامید کننده و ناراحت‌کننده است.

چنین چالش‌های موضوع اصلی فیلمی جدید به نام “کیم جی یانگ- متولد سال ۱۹۸۲” است.

داستان فمنیستی این فیلم واکنش‌های جدی را بین مردان برانگیخت. در این رمان و فیلم، زن متاهل کره‌ای برای بزرگ کردن و حمایت از فرزندان کار خود را ترک می‌کند.

بسیاری از زنان کره جنوبی به دلیل مسئولیت مادری و مراقبت از فرزندان از کار خود را ترک می‌کنند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

زن گزارش اصلی کره جنوبی

گزارشگر و مجری کره‌ای از سختی‌های کاری‌اش پس از بازگشت از مرخصی زایمان می‌گوید.

او گفت: فکر می‌کردم نه مادر خوبی هستم و نه خبرنگار خوبی خواهم شد. اما همکار ارشدم در آن زمان به من گفت نباید به خودم سخت‌گیری کنم.

علایم زمان

اما ارزش‌ها تغییر می‌کنند. در کشوری که در سال ۲۰۱۸ با جنبش “#می‌تو” مواجه شد، مدیران شبکه KBS انتصاب یک مجری اصلی زن را  از “خواست‌های زمان” خواندند.

مدیر این شبکه گفت: دهه ۱۹۸۰ حضور مجری اصلی زن در کانال ملی “غیرقابل تصور” بود.

شبکه دولتی کره انتصاب یک مجری اصلی زن را مطابق با خواست‌های زمان می‌داند/عکس: خبرگزاری فرانسه

زن کره جنوبی مردسالاری

” بوک بو- جو” فعال حقوق زنان در مورد “نقش لی” در این باره گفت: انتظار داریم نقش این مجری نُرم‌های جنسیتی در جامعه کره جنوبی را “زیر و رو” کند. این روند نشانه حرکت کشور در مسیر جدید است.

وی افزود: ارائه اخبار سیاسی و اجتماعی مدت‌ها پیش در انحصار مردان بود و زنان را در حاشیه قرار می‌داد. اما اینک یک گزارشگر زن کره جنوبی در حال اصلاح کلیشه‌های جنسیتی است و مسیر جدیدی را در این کشور در پیش گرفته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.